• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • লকডাউনৰ পিছত বিদেশী পৰ্যটকে নহয়, মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ আয় বৃদ্ধি কৰিছে স্থানীয় পৰ্যটকে

লকডাউনৰ পিছত বিদেশী পৰ্যটকে নহয়, মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ আয় বৃদ্ধি কৰিছে স্থানীয় পৰ্যটকে

আধুনিক সভ্যতাৰ পৰা আঁতৰি প্ৰকৃতিৰ নৈসৰ্গিক পৰিৱেশৰ সৈতে একাত্ম হৈ পৰিব৷ য'ত চহৰৰ কোলাহল, যান্ত্ৰিকতা আৰু বিজ্ঞান–প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ মায়াজালৰ পৰা আঁতৰি প্ৰকৃতিৰ সৈতে একাত্ম কৰিব পাৰে নিজকে৷

আধুনিক সভ্যতাৰ পৰা আঁতৰি প্ৰকৃতিৰ নৈসৰ্গিক পৰিৱেশৰ সৈতে একাত্ম হৈ পৰিব৷ য'ত চহৰৰ কোলাহল, যান্ত্ৰিকতা আৰু বিজ্ঞান–প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ মায়াজালৰ পৰা আঁতৰি প্ৰকৃতিৰ সৈতে একাত্ম কৰিব পাৰে নিজকে৷

আধুনিক সভ্যতাৰ পৰা আঁতৰি প্ৰকৃতিৰ নৈসৰ্গিক পৰিৱেশৰ সৈতে একাত্ম হৈ পৰিব৷ য'ত চহৰৰ কোলাহল, যান্ত্ৰিকতা আৰু বিজ্ঞান–প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ মায়াজালৰ পৰা আঁতৰি প্ৰকৃতিৰ সৈতে একাত্ম কৰিব পাৰে নিজকে৷

  • Share this:
যদি ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ হিচাপে পৰিচিত মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সৌন্দৰ্য উপভোগ কৰিব বিচাৰে তেনেহ'লে মাৰ্চ মাহৰ প্ৰথম ভাগৰ পৰা বসন্ত কালৰ শেষ ভাগৰ ভিতৰত অতি উত্তম সময় বুলি ধৰা হয় যদিও ফেব্ৰুৱাৰী মাহতো ঐতিহ্যক্ষেত্ৰ হিচাপে পৰিচিত মথনগুৰিত থকা চাং বাংলো আৰু ইয়াৰ কাষতে থকা প্ৰাচীন নীল প্ৰবালৰ দৰে নীলাভ ৰঙৰে প্ৰবাহিত হৈ থকা অপৰূপ সৌন্দৰ্যৰে ভৰা মানাহ নদীৰ নয়নাভিৰাম দৃশ্য পৰ্যবেক্ষণ কৰিবলৈ আগতীয়াকৈ বুকিং কৰিবলৈ নাপাহৰিব৷ মথনগুৰিৰ সৌন্দৰ্যই হাত বাউলি মাতে ইয়াৰ কাষলৈ৷

এইটো নহয় যে, ১২৭ বছৰ পুৰণি এই বাংলোটোৱে দেশৰ প্ৰথমজন প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু তিনিজন ৰাষ্ট্ৰপতিক আতিথ্য প্ৰদান কৰিছিল৷ মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বাসবাৰী ৰেঞ্জৰ মুখ্য প্ৰৱেশদ্বাৰৰ পৰা প্ৰায় ২৫ কিলোমিটাৰ অভ্যন্তৰত থকা এই বাংলোটোৰ আছে বহু কথা৷ আপোনাৰ পছন্দৰ কাৰণ এইটোও হ'ব পাৰে যে, ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ভিতৰত থকা বাংলোটোলৈ যোৱাৰ লগে লগে আধুনিক পৃথিৱীৰ ব্যস্ততাৰ পৰা আপুনি সাময়িক সকাহ লাভ কৰিব পাৰিব, কাৰণ বাংলোটোত প্ৰৱেশ কৰাৰ পিছত তাত আপোনাৰ মোবাইল ফোন ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰে, বিদ্যুতৰ বিলাসিতাৰ পৰাও আপুনি আঁতৰত থাকিব লাগিব৷ মুঠতে আপুনি আধুনিক সভ্যতাৰ পৰা আঁতৰি প্ৰকৃতিৰ নৈসৰ্গিক পৰিৱেশৰ সৈতে একাত্ম হৈ পৰিব৷ য'ত চহৰৰ কোলাহল, যান্ত্ৰিকতা আৰু বিজ্ঞান–প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ মায়াজালৰ পৰা আঁতৰি পৰিৱেশৰ সৈতে নিজৰ ইন্দ্ৰিয়ক মুক্ত প্ৰকাশ কৰিব পাৰে৷ প্ৰকৃতিৰ সৈতে একাত্ম কৰিব পাৰে৷

মানসক বহিঃবিশ্বৰ সৈতে চিনাকী কৰাই দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত যথোচিত পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা হোৱা নাই৷ মোক যেতিয়া মোৰ সহকৰ্মীয়ে ঠাইডোখৰ পৰিদৰ্শন কৰিবলৈ লৈ গৈছিল, তেতিয়ালৈকে মই গম পোৱা নাছিলো ঠাইডোখৰৰ অস্তিত্ব সম্পৰ্কে৷ সঁচাকৈ অতীব সুন্দৰ ঠাই৷ মই ভাৱো এইটো মানসিক আৰু আধ্যাত্মিক ঠাই হিচাপে প্ৰক্ষেপ কৰিব লাগে৷
যিকোনো লোক ইয়াত থাকিব পাৰে আৰু নিজকে বিশুদ্ধ কৰিব পাৰে প্ৰকৃতিৰ নিৰ্জনতাত, আধ্যাত্মিক আৰু মানসিকভাৱে৷ ভাৰতৰ কোনো ঠাইতে আপুনি অৰণ্যৰ গভীৰত এনেকুৱা স্থান দেখা নাপায় য'ত বন্য জন্তুৱে স্বাগতম জনাবলৈ বহু কাষলৈকে ওলাই আহে - এইদৰে কয় তামিলনাডুৰ আৰ ভি এছৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া প্ৰীতি কাপাদিয়াই৷

ফেব্ৰুৱাৰী মাহটো মানাহ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ৫০০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ আগুৰি থকা তিনিটা ৰেঞ্জ বাঁহবাৰী, পাণবাৰী আৰু ভূঞাপাৰাত সেউজীয়া ঘাঁহনি গজাৰ সময়৷ এই ঘাঁহনিবোৰ এপ্ৰিল মাহলৈ নতুন বিকাশেৰে গুলপীয়া ৰঙৰ হৈ পৰে৷ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত ওখ পলাশসমূহ সম্পূৰ্ণৰূপে ফুলি গোটেই অৰণ্যক ৰঙা ৰং বিয়পাই দিয়ে। এই সময়টো হৈছে সন্ধিয়াৰ পৰা পুৱালৈকে মথনগুৰিৰ ওপৰৰ বাংলোত অনুভৱ কৰা বতাহৰ তীব্ৰ প্ৰবাহ এক সময়। এই অনুভৱ গোটেই মাহজুৰি থাকে।

মানাহ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সংৰক্ষক অমল শৰ্মাই জনায় যে, "দেশত এইটো প্ৰথম কথা, য’ত এখন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানে পৰ্যটকৰ বাবে চাইকেল ছাফাৰী আৰম্ভ কৰিছে। প্ৰথম পৰ্যায়ত আমি ১২টা চক্ৰ পাইছো, য’ত পৰ্যটকসকলে গভীৰ অৰণ্যৰ পৰিধিৰ চাৰিওফালে ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে। এই যাত্ৰাত মানাহে দুঃসাহসিক কাৰ্যকলাপৰ আধিক্য বৃদ্ধি কৰে আৰু লকডাউনৰ পিছত উদ্যানখন জনপ্ৰিয় কৰাৰো প্ৰয়াস কৰে৷’’ লগতে তেওঁ কয় যে, এবাৰ মানসত নিশাৰ ভাগত ছাফাৰী আছিল যদিও পিছত এপেক্স আদালতে বন্ধ কৰাই দিয়ে৷

এই UNESCOৰ ঐতিহ্যপূৰ্ণ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন ২,৮৩৭ বৰ্গ কিলোমিটাৰত বিয়পি থকা এক ব্যাঘ্ৰ প্ৰকল্প৷ কোভিড মহামাৰীৰ বাবে বিগত বৰ্ষৰ ১৭ মাৰ্চৰ পৰা বন্ধ হৈ থকাৰ পিছত ২ অক্টোবৰৰ পৰা পুনৰ পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি কৰি দিয়া হয় ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন। উপলব্ধ তথ্য অনুসৰি, উদ্যানখনে ২০১৯–২০ বৰ্ষত ১ কোটি ৰাজহ সংগ্ৰহ কৰিছিল। মহামাৰী কোৰণাৰ প্ৰভাৱৰ পিছতো চলিত বৰ্ষত উদ্যানখনে এতিয়ালৈকে ৯০ লাখ টকাৰ ৰাজহ উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। একে সময়তে বিখ্যাত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানে ২,৩০,২৫,৭২৯ টকাৰ ব্যৱসায় কৰিছে, যাৰ ভিতৰত মুঠ ১,২৫,৯২০ গৰাকী দৰ্শক আছে৷ ইয়াৰ ভিতৰত এশিঙীয়া গঁড়ৰ বাবে বিখ্যাত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানে মুঠ ১১,৫৯৮ গৰাকীৰ ৰাজহ লাভ কৰিছে। অৱশ্যে চলিত বৰ্ষত মানাহে এতিয়াও বিদেশী পৰ্যটক পোৱা নাই।

মানাহৰ বাঁহবাৰী ৰেঞ্জৰ ৰেঞ্জাৰ অলকেশ দাসে কয় যে, "এই বছৰ বিশেষকৈ অসম আৰু বিটিচিৰ স্থানীয় লোকসকলে মানাহক ৰক্ষা কৰিছে। শ্বিলং আৰু ভূটানৰ দৰে জনপ্ৰিয় পৰ্যটন থলী এতিয়াও পৰ্যটকৰ বাবে বন্ধ হৈ থকাৰ ফলত মানুহে মানাহৰ বিষয়ে অধিক জানিব পাৰিছে। জানুৱাৰী মাহত পৰ্যটকৰ ভিৰ ইমান বেছি আছিল যে, আমি প্ৰতিদিনে ছাফাৰীসহ বাহনবোৰ ১৭৫ খনলৈ সীমাবদ্ধ কৰিব লগা হৈছিল। আমি বিচাৰো যে, মানাহ আৰু অধিক জনপ্ৰিয় হওঁক। মহামাৰী কোৰণাৰ বাবে বন্ধ থকাৰ পিছত স্থানীয় লোকসকলে মানাহৰ বাবে কণ্ঠস্বৰ হৈ আছে৷’’

অষ্টাদশ শতিকাত কোচবিহাৰৰ ৰজাসকলৰ বাবে এক নিৰ্ধাৰিত ৰাজকীয় চিকাৰৰ ভিত্তি, ১৯৬৪ চনত বিশ্বৰ পিগমি হগলৈ এৰি যোৱা দুটা প্ৰাকৃতিক স্থানৰ বাবে মানাহক স্বীকৃতি দিয়া হৈছিল। ১৯৯০ চনত বাঘ সংৰক্ষিত বনাঞ্চলৰ মূল এলেকাটো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। ২০১১ চনত UNESCOৰ ‘বিশ্ব ঐতিহ্য স্থান’ হিচাপে মানাহে পুনৰ স্বীকৃতি লাভ কৰে৷

মানাহ ব্যাঘ্ৰ প্ৰকল্পৰ কৰ্তব্যৰত বিষয়া ধৰণী ধৰ বড়োৱে জনোৱা মতে, "একপ্ৰকাৰ ২০২০ বৰ্ষটো মানাহ আৰু ইয়াৰ সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাৰ বাবে এক ভাগ্যৱান বৰ্ষ। বাঘ সংৰক্ষণৰ উদ্দেশ্যে সকলো দেশৰ চৰকাৰে সমৰ্থন জনাই এক আন্তৰ্জাতিক সংগঠন গ্ল’বেল টাইগাৰ ফ’ৰামৰ দ্বাৰা মানাহক বিশ্বব্যাপী সংৰক্ষণ উৎকত্ব বঁটা প্ৰদান কৰিছে। এই বঁটাটো যৌথভাৱে ভূটানৰ মানাহ আৰু ৰয়েল মানাহক প্ৰদান কৰা হৈছিল। এবছৰত ইয়াত বাঘৰ সংখ্যা তিনিগুণ বৃদ্ধি হোৱাৰ লগে লগে মানাহে এই বঁটা লাভ কৰে৷ বৰ্তমান ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখনত ৪টা বাঘৰ পোৱালি, ২৮টা নাহৰফুটুকী, ৫টা ক’লা পেন্থাৰ আৰু ১২টা মেঘাচ্ছন্ন নাহৰফুটুকীসহ মুঠ ৩০টা বাঘ আছে।"

বিশ্বৰ অন্যতম বিৰল চিমিয়ান প্ৰজাতি বুলি গণ্য কৰা সোণালী বান্দৰৰ বিংশ শতিকাৰ মাজভাগত মানাহতেই পোনপ্ৰথমে দেখা গৈছিল। ইয়াত সাধাৰণতে পোৱা অন্যান্য স্তন্যপায়ী প্ৰাণীবোৰ হৈছে গঁড়, হাতী, বাঘ, নল গাহৰি, নাহৰফুটুকী, জলহস্তী, স্ৱাম হৰিণ আৰু পানীৰ মোষৰ বৃহৎ জনসংখ্যা।

মথনগুৰি ওপৰৰ বাংলোৰ পিছফালে প্ৰাচীন নীলা নদী মানাহৰ পৰ্যটকৰ বাবে অন্যতম আকৰ্ষণৰ কেন্দ্ৰবিন্দু৷ দুঘণ্টা ২০ মিনিটৰ ৰাফটিং দুঃসাহসিক অভিযানটোৱে আপোনাক ঠাণ্ডা পানীৰ ওপৰলৈ আৰু তললৈ স্পৰ্শ কৰা কেইবাটাও ৰেপিডৰ মাজেৰে লৈ যায়। অৱশ্যে ওপৰৰ বাংলোৰ কেণ্টিনত বনৰক্ষীসকলে প্ৰস্তুত কৰা এক সুন্দৰ থলুৱা আহাৰ বিশেষকৈ সৰিয়হৰ সৈতে মাছৰ তৰকাৰী পৰিৱেশনৰ পিছত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ভিতৰত দেশৰ একমাত্ৰ এলিফেণ্ট শ্ব’ দেখুৱায়। এই এলিফেণ্ট শ্ব’টো শেহতীয়াকৈ ইয়াৰ দৰ্শকসকলক প্ৰদান কৰা অনুষ্ঠানৰ এৰেৰ সৈতে সংযোজন কৰিছে ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান কৰ্তৃপক্ষই৷

উদ্যানখনৰ সংৰক্ষক অমল শৰ্মাই পুনৰ কয় যে, "এলিফেণ্ট শ্ব’ উদ্যানৰ মুখ্য গেটৰ পৰা প্ৰায় ১ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত মহল শিবিৰত অনুষ্ঠিত হয়। এইটো সমগ্ৰ দেশৰ ভিতৰত আমাৰ উদ্যানতে আছে, য’ত পৰ্যটকসকল হাতীৰ গা ধোৱা আৰু খুওৱা দুয়োটা সাক্ষী হ’ব পাৰে। তামিলনাডুৰ মধুমালাই বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যত পৰ্যটকসকলৰ বাবে কেৱল হাতীক খুওৱা অনুষ্ঠান পতা হয়। অনুষ্ঠানটো উদ্যানখনৰ এক মুখ্য আকৰ্ষণ হিচাপে বিবেচিত হৈছে।"

কেম্পৰ সংগ্ৰহালয়ে কাষত ভিন্ন মডেলৰে হাতী, তেওঁলোকৰ ব্যৱস্থাপনা আৰু আহাৰ প্ৰদানৰ বাবে ব্যৱহৃত সামগ্ৰী প্ৰদৰ্শন কৰে৷ শিবিৰত মানাহৰ ৪৫টা বন্যহস্তীৰ ভিতৰত ১৫টা আছে।

ইফালে উদ্যান কৰ্তৃপক্ষই মানাহৰ ওপৰত এটি গান মুকলি কৰিবলৈ বলীউডৰ প্ৰসিদ্ধ গায়ক আৰু প্ৰযোজকক লোৱাৰ বাবে স্থানীয় সংগঠনৰ সৈতে সম্পৰ্ক কৰিছে, যিয়ে উদ্যানখনক ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দুয়োখন মঞ্চতেই প্ৰচাৰ চলাব৷

লকডাউনৰ পিছত মানাহে ইয়াৰ সঠিক সমাদৰ লাভ কৰি আছে, পানবাঙত সীমান্তৰ সিপাৰে ইয়াৰ সমৰ্থক, হিমালয়ৰ পাদদেশত চলি থকা লকডাউনৰ বাবে ভূটানৰ ৰয়েল মানাহে বৰ্তমানো ইয়াৰ দুৱাৰ পুনঃমুকলি কৰিব পৰা নাই৷
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: