• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • Hair Fall: চুলি সৰা বন্ধ কৰিবলৈ হ'লে আঁতৰত থাকক এনে খাদ্যৰ পৰা, হ'ব পাৰে আন লোকচানো

Hair Fall: চুলি সৰা বন্ধ কৰিবলৈ হ'লে আঁতৰত থাকক এনে খাদ্যৰ পৰা, হ'ব পাৰে আন লোকচানো

চুলি সৰা প্ৰতিহত কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ খাদ্যশৈলীত কিছু পৰিৱৰ্তন আনিব লাগিব।

চুলি সৰা প্ৰতিহত কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ খাদ্যশৈলীত কিছু পৰিৱৰ্তন আনিব লাগিব।

চুলি সৰা প্ৰতিহত কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ খাদ্যশৈলীত কিছু পৰিৱৰ্তন আনিব লাগিব।

  • Share this:

আজিৰ দিনত চুলি সৰাটো এটা সাধাৰণ সমস্যা, কিন্তু কেতিয়াবা ই গুৰুতৰ ৰূপ লয়। চুলি সৰাৰ সমস্যা কেতিয়াবা ইমান বাঢ়ি যায় যে ই আপোনাৰ চুলি এসময়ত নোহোৱা কৰি দিব পাৰে। চুলি সৰা প্ৰতিহত কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ জীৱনশৈলীত কিছু পৰিৱৰ্তন আনিব লাগিব। এয়া হৈছে আপোনাৰ আহাৰ স্বাস্থ্যকৰ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। কিছুমান এনে খাদ্য গ্ৰহণ কৰক যিয়ে চুলি সৰা কম কৰে।


(১) গাখীৰ আৰু নিমখ ইজনে সিজনৰ শত্ৰু। আয়ুৰ্বেদত এই দুটা খাদ্য একেলগে খাবলৈ নিষেধ কৰা হৈছে। এইক্ষেত্ৰত যদি আপুনি গাখীৰৰ সৈতে নিমখীয়া পৰঠা বা নিমখীয়া বিস্কুট খায়, গাখীৰে শৰীৰৰ পুষ্টি নকৰাৰ লগতে ই বহুতো ৰোগৰ সৃষ্টি কৰে। আনহাতে গাখীৰ আৰু নিমখ একেলগে খালে চুলি সৰাৰ সমস্যা বৃদ্ধি হয়।


(২) কল আৰু গাখীৰ দুয়োটাই শৰীৰক পুষ্টি প্ৰদান কৰিবলৈ একেলগে কাম কৰে, কিন্তু যদি আপুনি কল খোৱাৰ পিছতে গাখীৰ খায় বা কলৰ শ্বেক বনাই পান কৰে, ই কেতিয়াবা আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। দৰাচলতে, প্ৰতিটো ফলত অলপ চাইট্ৰিক এচিড থাকে, যি গাখীৰৰ সৈতে মিহলি হৈ শৰীৰৰ ভিতৰত বিষাক্ত পদাৰ্থ প্ৰস্তুত কৰে। ই আপোনাৰ চুলি সৰাৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰে।


(৩) মানুহে ভজা বস্তু খাবলৈ ভাল পায়, কিন্তু যেতিয়া আপোনাৰ চুলি দ্ৰুতগতিত সৰি পৰে, এনে বস্তু খোৱাৰ হাৰ হ্ৰাস কৰক। চুলি সৰাৰ সমস্যা পৰিহাৰ কৰিবলৈ ভজা বস্তু খোৱা বা চিপছ আদি খোৱাৰ পৰা আঁতৰি থাকক।


(৪) চ'ডা আৰু কোমল পানীয়ে গ্ৰীষ্মকালত তাৎক্ষণিক সকাহ প্ৰদান কৰে, কিন্তু ই শৰীৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। ডায়েট চ'ডা আৰু কোমল পানীয়ৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰে স্বাস্থ্য নষ্ট কৰে। ইয়াৰ গ্ৰহণে চুলি সৰাৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰে। সেইবোৰ গ্ৰহণ কৰিলে শৰীৰত শৰ্কৰাৰ স্তৰ অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হয়, ফলত শৰীৰত ইনছুলিনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হয়। এইক্ষেত্ৰত, হৃদযন্ত্ৰকে ধৰি শৰীৰৰ বহুতো অংশ প্ৰভাৱিত হয়।


(৫) ময়দাৰে প্ৰস্তুত কৰা সামগ্ৰী যেনে নিমখীয়া ফ্ৰাই, চেনি, বিস্কুট, মেগি আদিয়ে আপোনাৰ অন্ত্ৰ নষ্ট কৰে। ময়দাই মানুহৰ পাচন তন্ত্ৰৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলায়। যেতিয়া অন্ত্ৰই খাদ্য সঠিকভাৱে শোষণ কৰিবলৈ সক্ষম নহয়, শৰীৰৰ দুৰ্বলতা বৃদ্ধি হয়, যাৰ ফলত চুলি সৰি পৰে।


(৬) সুৰা আৰু ধূমপানে চুলি সৰাৰ সমস্যা বৃদ্ধি কৰে। এনে পৰিস্থিতিত এই বস্তুবোৰ খোৱা বন্ধ কৰক। অত্যধিক সুৰা পান কৰিলে চুলি সৰাৰ গতি যথেষ্ট বৃদ্ধি হয়।

Published by:Gautam Barman
First published: