• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • ডিব্ৰুগড়ত সাহিত্যিক নগেন শইকীয়া পূৰ্ণাংগ ব্ৰঞ্জৰ প্ৰতিমূৰ্তি উন্মোচন, উন্মোচন কৰিলে সাহিত্য অকাডেমিৰ সচিব ড° কে. শ্ৰীনিবাস ৰাওৱে

ডিব্ৰুগড়ত সাহিত্যিক নগেন শইকীয়া পূৰ্ণাংগ ব্ৰঞ্জৰ প্ৰতিমূৰ্তি উন্মোচন, উন্মোচন কৰিলে সাহিত্য অকাডেমিৰ সচিব ড° কে. শ্ৰীনিবাস ৰাওৱে

জীৱিত অৱস্থাত স্বনামধন্য বিশ্ববৰেণ্য শিল্পী ড° ভূপেন হাজৰিকাৰ পিছতে দ্বিতীয়টো প্ৰতিমূৰ্তি উন্মোচিত হয় ড°নগেন শইকীয়াৰ।

জীৱিত অৱস্থাত স্বনামধন্য বিশ্ববৰেণ্য শিল্পী ড° ভূপেন হাজৰিকাৰ পিছতে দ্বিতীয়টো প্ৰতিমূৰ্তি উন্মোচিত হয় ড°নগেন শইকীয়াৰ।

জীৱিত অৱস্থাত স্বনামধন্য বিশ্ববৰেণ্য শিল্পী ড° ভূপেন হাজৰিকাৰ পিছতে দ্বিতীয়টো প্ৰতিমূৰ্তি উন্মোচিত হয় ড°নগেন শইকীয়াৰ।

  • Share this:
বুধবাৰে বিশিষ্ট সাহিত্যিক তথা অসম সাহিত্য সভাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি ডঃ নগেন শইকীয়াৰ পূৰ্ণাংগ ব্ৰঞ্জৰ প্ৰতিমূৰ্তি উন্মোচন কৰা হয় ডিব্ৰুগড়ত। সাহিত্য অকাডেমিৰ সচিব ড° কে. শ্ৰীনিবাস ৰাওৱে উন্মোচন কৰে প্ৰতিমূৰ্তিটো।

প্ৰতিমূৰ্তিটো নিৰ্মাণ কৰিছিল প্ৰখ্যাত ভাস্কৰ্য শিল্পী বিৰেণ সিংহই। জীৱিত অৱস্থাত স্বনামধন্য বিশ্ববৰণ্য শিল্পী ড° ভূপেন হাজৰিকাৰ পিছতে দ্বিতীয়টো প্ৰতিমূৰ্তি উন্মোচিত হয় ড°নগেন শইকীয়াৰ।

সাহিত্য অকাডেমিৰ দ্বাৰা প্রযোজিত সঞ্জীৱ পৰাশৰৰ ৰচিত তথ্যচিত্র 'নগেন শ‍ইকীয়া'ও অনুষ্ঠানটোৰ মাজতে প্ৰদৰ্শন কৰা হয়। অনুষ্ঠানত ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰাক্তন উপাচার্য ড০ কন্দৰ্প কুমাৰ ডেকা, জিলা উপায়ুক্ত পল্লৱ গোপাল ঝাই অনুষ্ঠানত সন্মানীয় অতিথি হিচাপে অংশগ্রহণ কৰে।

উল্লেখ্য যে, সুধাকণ্ঠ ড ভূপেন হাজৰিকাৰ পিছতে জীৱনকালত এগৰাকী বৰেণ্য ব্যক্তি, সু সাহিত্যিক, অধ্যাপক নগেন শইকীয়াৰ ব্ৰঞ্জৰ প্ৰতিমূৰ্তিটো নিৰ্মাণ কৰা হৈছে। বিশিষ্ট ভাস্কৰ্য শিল্পী বীৰেণ সিংহই প্ৰায় ১১ ফুট উচ্চতাৰ প্ৰতিমূৰ্তিটো নিৰ্মাণ কৰে। অৱশ্যে শাৰীৰিক অসুস্থতাৰ বাবে ড০ নগেন শইকীয়াই প্ৰতিমূৰ্তি উন্মোচনী অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকিব নোৱাৰিলে। তেখেতৰ পৰিয়ালৰহৈ সহধৰ্মিনী লাৱণ্য শইকীয়া উপস্থিত থাকি নিজৰ স্বামীৰ প্ৰতিমূৰ্তি দেখি অভিভূত হৈ পৰে।

উল্লেখযোগ্য যে, ১৯৩৯ চনত জন্মগ্ৰহণ কৰা এইগৰাকী বৰেণ্য ব্যক্তিয়ে ছাত্ৰ অৱস্থাৰ পৰাই অসমীয়া ভাষা সাহিত্যলৈ বিভিন্ন গল্প, অনুবাদ গ্ৰন্থ, গৱেষণামূলক গ্ৰন্থ,ৰচনাৰে অমূল্য অৱদান আগবঢ়াই আহিছে। অসমীয়া মানুহৰ ইতিহাস, উনবিংশ শতিকাত অসমীয়া ভাষাৰ সংকট, ভাৰতৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু অন্যান্য ৰচনা, গৱেষণা পদ্ধতি পৰিচয়, তুলনামূলক সাহিত্য বিচাৰ আদি তেখেতৰ উল্লেখযোগ্য গ্ৰন্থ।

গল্পপুথি - কুবেৰ হাতীবৰুৱা, ছবি আৰু ফ্ৰেম, বন্ধ কোঠাত ধুমুহা, মাটিৰ চাকি, অস্তিত্ব শিকলি, আন্ধাৰত নিজৰ মুখ।

আধুনিক অসমীয়া সাহিত্যৰ অভিলেখ, চন্দ্ৰধৰ বৰুৱা ৰচনাৱলী লগতে মিতভাষৰ দৰে এক নতুন ৰচনা শৈলী সৃষ্টিৰে অসমীয়া ভাষা সাহিত্যলৈ অনবৈদ্য অৱদান আগবঢ়াইছে নগেন শইকীয়াই।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: