এইবাৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত বিশেষভাৱে সক্ষম আৰু ৮০ৰ ঊৰ্ধ্বৰ লোকে পোষ্টেল বেলটযোগে দিব পাৰিব ভোট

News18 Assam | News18-Assam
Updated:January 20, 2021, 5:26 PM IST
এইবাৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত বিশেষভাৱে সক্ষম আৰু ৮০ৰ ঊৰ্ধ্বৰ লোকে পোষ্টেল বেলটযোগে দিব পাৰিব ভোট
নিৰ্বাচন আয়োগে কোভিডৰ বাবে এটা ভোটদান কেন্দ্ৰত ১৫০০ৰ পৰা ভোটদাতাৰ সংখ্যা ১০০০ কমাই দিছে৷ যাৰ বাবে অতিৰিক্ত ৫০০০ ভোটদানৰ কেন্দ্ৰ বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে৷

নিৰ্বাচন আয়োগে কোভিডৰ বাবে এটা ভোটদান কেন্দ্ৰত ১৫০০ৰ পৰা ভোটদাতাৰ সংখ্যা ১০০০ কমাই দিছে৷ যাৰ বাবে অতিৰিক্ত ৫০০০ ভোটদানৰ কেন্দ্ৰ বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে৷

  • Share this:
দেশৰ নিৰ্বাচন আয়োগৰ তিনিদিনীয়া পৰ্যালোচনা বৈঠক সমাপ্ত৷ কোভিড প্ৰটকলৰ লগতে এইবাৰৰ নিৰ্বাচনত দেখা যাব বহুকেইটা নতুন পদক্ষেপ৷ তিনিদিনীয়া বৈঠকত নিৰ্বাচন আয়োগে ৰাজ্যৰ জিলা নিৰ্বাচনী বিষয়া,আৰক্ষী অধীক্ষক আৰু ১৩টা ৰাজনৈতিক দলৰ সৈতে পৰ্যালোচনা বৈঠকত মিলিত হয়৷ ৰাজনৈতিক দলসমূহৰ পৰা আয়োগে কেনেদৰে নিৰ্বাচন স্বচ্ছ আৰু নিকাভাৱে কৰিব সেই সন্দৰ্ভত মতামত বিচাৰে৷ আটাইকেইটা দলেই নিৰ্বাচন বিহুৰ আগতে পতাৰ পোষকতা কৰে৷ যিটো ইতিমধ্যে আয়োগে নজৰত ৰাখিছে৷

আনহাতে এটা ৰাজনৈতিক দলে বেলটৰ যোগেদি ভোটদান হোৱাটো বিচাৰিছে যদিও সেইটো নাকচ কৰিচে আয়োগে৷ নিৰ্বাচন আয়োগে কোভিডৰ বাবে এটা ভোটদান কেন্দ্ৰত ১৫০০ৰ পৰা ভোটদাতাৰ সংখ্যা ১০০০ কমাই দিছে৷ যাৰ বাবে অতিৰিক্ত ৫০০০ ভোটদানৰ কেন্দ্ৰ বৃদ্ধি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে৷ আনহাতে, ভোটদান কেন্দ্ৰসমূহত খোৱা পানী, শৌচাগাৰ আৰু বিশ্ৰামগৃহ নিৰ্মাণৰ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে৷ লগতে ভোটদান কেন্দ্ৰসমূহ তলৰ মহলাত নিৰ্মাণ কৰাৰো সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে৷

এইবাৰ নিৰ্বাচনত বয়োজ্যেষ্ঠ লোক, বিশেষভাৱে সক্ষম লোক আৰু কোভিড পজিটিভ লোকে যাতে ভোটদান কৰিব পাৰে তাৰ বাবে পোষ্টেল বেলটৰ ব্যৱস্থা কৰিছে৷ BLO সকলে ঘৰে ঘৰে গৈ তেনে লোক সকলক চিনাক্ত কৰিব৷ ভোটদানৰ বাবে নিৰ্বাচন আয়োগে ১১খন নথিক অনুমোদন দিছে৷ আধাৰ কাৰ্ড,পান কাৰ্ড, ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ, কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ ফটো থকা পৰিচয় পত্ৰ,পাছপ’ৰ্ট, ফটো থকা বেংকৰ পাছবুক থাকিলে  ভোটদান কৰিব পাৰিব৷

আয়োগে অসম আৰক্ষীৰ লগতে অৰ্ধসামৰিক বাহিনী, আয়কৰ বিভাগ লগতে অন্যান্য চোৰাংচোৱা সন্থাৰ লগতো বৈঠকত মিলিত হয়৷ নিৰ্বাচনত ৰাজনৈতিক দলে কৰা খৰচৰ ওপৰত নজৰ ৰখাৰ বাবে বিশেষ অবজাৰ্ভাৰ দিব৷ ৰাজনৈতিক দলসমূহে ৰেলী কৰিব পাৰিব৷ জিলা নিৰ্বাচনী বিষয়াই চিনাক্ত কৰি দিব খেলপথাৰ য’ত কোভিড প্ৰটকল মানি ৰাজহুৱা সভা পাতিব পাৰিব৷ নিৰ্বাচনত যাতে চৰকাৰী সামগ্ৰী বা বিষয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব নোৱাৰে তাৰ ওপৰত নজৰ ৰখাৰ বাবে ব্যৱস্থা কৰা হ’ব৷

এইবাৰ নিৰ্বাচন আয়োগে ছচিয়েল মিডিয়াৰ ওপৰতো নজৰ ৰখাৰ ব্যৱস্থা ল’ব৷ মুখ্য নিৰ্বাচনী আয়ুক্ত সুনীল আৰোৰাই সংবাদমেলত বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে টীম অসম সম্পূৰ্ণৰূপে সাজু বুলি মন্তব্য কৰে৷
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: January 20, 2021, 5:26 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি