Sexual-Wellness: সুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে কণ্ডমৰ প্ৰয়োজনীয়তা, অন্যথা সমস্যাত পৰিব পৰাে আপুনি! বিশেষজ্ঞই ক’লে এনেদৰে ...

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 31, 2021, 10:26 PM IST
Sexual-Wellness: সুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে কণ্ডমৰ প্ৰয়োজনীয়তা, অন্যথা সমস্যাত পৰিব পৰাে আপুনি! বিশেষজ্ঞই ক’লে এনেদৰে ...
যদিহে আপুনি সন্তান বিচৰা নাই তেন্তে কণ্ডম অবিহনে সহবাস কৰটো কিমান দূৰ যুক্তিসংগত? এছটিডি ৰিপোৰ্ট নিগেটিভ আহিলেও হ’ব পাৰে ভিন্ন সংক্ৰমণ !

যদিহে আপুনি সন্তান বিচৰা নাই তেন্তে কণ্ডম অবিহনে সহবাস কৰটো কিমান দূৰ যুক্তিসংগত? এছটিডি ৰিপোৰ্ট নিগেটিভ আহিলেও হ’ব পাৰে ভিন্ন সংক্ৰমণ !

  • Share this:
সুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্কৰ বিষয়ে চিন্তা কৰাটো ভাল কথা। এগৰাকী সংবেদনশীল প্ৰাপ্তবয়স্ক হিচাপে এই বিষয়ত চিন্তা কৰাটো ভাল ৷ কণ্ডম ব্যৱহাৰ নকৰা আৰু অধিক যৌন সম্ভোগ বহুতে বিচাৰে ৷ কিন্তু কণ্ডমে আপোনাক যৌন ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে আৰু সুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্কৰ বাবে ই অতিকৈ প্ৰয়োজনীয়।

চাইড এফেক্টৰ ঋণাত্মক ফলাফলৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপোনাৰ প্ৰেমিকৰ কোনো যৌন সংক্ৰমণ নাই । ইপিনে কণ্ডমে যৌন সংক্ৰমণৰ লগতে অবাঞ্ছিত গৰ্ভধাৰণৰ পৰাও সুৰক্ষিত কৰি ৰাখে। যৌন সম্ভোগৰ পিছত মাত্ৰ ৭৮ শতাংশইহে গৰ্ভধাৰণৰ পৰা ওলাই আহিছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা যথেষ্ট বেছি । তেনেস্থলত যদিহে আপুনি এতিয়া সন্তানৰ পৰিকল্পনা কৰা নাই, তেন্তে আপুনি ইয়াক এৰাই চলিবলৈ গৰ্ভনিৰোধক পিল, ইমপ্লাণ্ট, ইনজেক্টৰ গৰ্ভনিৰোধক বিকল্পৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। আপুনি যি উপযুক্ত বুলি ভাৱে সেই প্ৰকাৰৰ গৰ্ভনিৰোধক বাছনি কৰিব পাৰে আৰু যদি আপোনাৰ সংগীয়েও পছন্দ কৰে ৷ কিন্তু এয়া চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ সাপেক্ষেহে কৰিব ৷

যৌন সংক্ৰমণৰ লক্ষণবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে দেখা পাবলৈ কেতিয়াবা সপ্তাহ আৰু কেতিয়াবা মাহজোৰা সময় লাগিব পাৰে । বহু এছটিডি (যৌন সম্পৰ্ক স্থাপনৰ পৰ হোৱা ৰোগ)ৰ কেতিয়াবা কোনো লক্ষণেই নাথাকে ।

আকৰ্ষণীয়ভাৱে, এইচপিভি হৈছে মহিলাসকলৰ ক্ষেত্ৰত হোৱা আটাইতকৈ সচৰাচৰ এছটিডি ৷ কিন্তু দুখজনকভাৱে, সাধাৰণ অনুসন্ধানে ইয়াক পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰকাশ নকৰে। এছটিডি প্ৰতিহত কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় হৈছে কণ্ডম।
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: March 31, 2021, 10:26 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি