মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» অসম

»কোনেও নুশুনে কাৰো কথা! অসম-মিজোৰাম সীমা বিবাদ আৰু ভুৱা কৃষকক লৈ উত্তাল বিধানসভা

কোনেও নুশুনে কাৰো কথা! অসম-মিজোৰাম সীমা বিবাদ আৰু ভুৱা কৃষকক লৈ উত্তাল বিধানসভা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:August 4, 2021, 2:15 PM IST
কোনেও নুশুনে কাৰো কথা! অসম-মিজোৰাম সীমা বিবাদ আৰু ভুৱা কৃষকক লৈ উত্তাল বিধানসভা
হাতে হাতে প্লেকাৰ্ড লৈ বিৰোধীৰ প্ৰতিবাদ, অখিল গগৈক অধ্যক্ষৰ কটাক্ষ

হাতে হাতে প্লেকাৰ্ড লৈ বিৰোধীৰ প্ৰতিবাদ, অখিল গগৈক অধ্যক্ষৰ কটাক্ষ

  • Share this:
হুলস্থূল ! কোনেও কাৰো কথা নুশুনে ! এক অনিয়ন্ত্ৰিত পৰিৱেশ ৷ বুধবাৰৰ অসম বিধানসভাৰ মজিয়াত এনে পৰিৱেশৰে সূচনা হয় ৷ মিজোৰামৰ লাইলাপুৰ সীমান্তত কি পৰিস্থিতিত অসম আৰক্ষীৰ ৬ জোৱান গুলীবিদ্ধ হৈ মৃত্যুমুখত পৰিল? তাৰ উত্তৰ বিচাৰি সদনত উত্তাল পৰিৱেশৰ সূচনা কৰিলে বিৰোধী কংগ্ৰেছ, AIUDF, CPI-M আৰু ৰাইজৰ দলৰ অখিল গগৈয়ে ৷ হাতে হাতে প্লেকাৰ্ড লৈ নিজ নিজ আসন এৰি অধ্যক্ষৰ আসনৰ সন্মুখলৈ গৈ প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে বিৰোধীয়ে ৷

ইয়াৰ পূৰ্বে সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী পীয়ুষ হাজৰিকাই বিৰোধীৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰি কয়- “অত্যন্ত দুখজনক আছিল লাইলাপুৰৰ ঘটনা ৷ আমি আমাৰ মাটি এক ইঞ্চিও কাকো এৰি নিদিও ৷ আমাৰ আৰক্ষীক আমি শক্তিশালী কৰিম ৷ ১৯৭২ চনৰ পৰা কংগ্ৰেছৰ দিনত সীমান্তত ৩৪জন আৰক্ষী নিহত হৈছে ৷”

কিন্তু সংসদীয় পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰীৰ উত্তৰত সন্তুষ্ট নহৈ বিৰোধীয়ে প্লেকাৰ্ড হাতি হাতে লৈ প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে ৷ এনে পৰিস্থিতিত অধ্যক্ষই বাৰম্বাৰ বিৰোধী সদস্যসকলক নিজ নিজ আসন গ্ৰহণ কৰিবলৈ আহ্বান জনায় ৷ কিন্তু বিৰোধীয়ে প্ৰতিবাদ বন্ধ নকৰাত শাসক পক্ষৰ সদস্যসকলেও নিজ নিজ আসন এৰি বিৰোধী পক্ষৰ বিধায়কসকলক বাধা দিবলৈ অধ্যক্ষৰ আসনৰ কাষলৈ যায় ৷ এনে অনিয়ন্ত্ৰিত পৰিৱেশত শেষত অধ্যক্ষ বিশ্বজিত দৈমাৰীয়ে সদন ৪০ মিনিটৰ বাবে স্থগিত ৰাখিবলৈ বাধ্য হয় ৷

শূন্যকালীন ঘণ্টাত সীমা বিবাদকলৈ সৃষ্টি হোৱা পৰিৱেশৰ পূৰ্বে প্ৰশ্নকালীন ঘণ্টাটো আন এক হুলস্থূলীয়া পৰিৱেশৰ সূচনা কৰে বিৰোধী পক্ষই ৷ প্ৰধানমন্ত্ৰী কৃষক নিধিত ভুৱা কৃষকৰ ওপৰত বিৰোধীয়ে প্ৰশ্নৰ অৱতাৰণা কৰে বিৰোধী পক্ষই ৷ বিৰোধী দলপতি দেৱব্ৰত শইকীয়াই ভুৱা কৃষকৰ কেলেংকাৰী সন্দৰ্ভত CBI তদন্তৰ দাবী কৰে ৷

কিন্তু এই ক্ষেত্ৰত বিভাগীয় মন্ত্ৰী অতুল বৰাৰ পৰা বিশেষ সহাৰি নোপোৱাত বিৰোধী পক্ষই হাতে হাতে প্লে-কাৰ্ড লৈ সদনৰ মজিয়াত প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে ৷ এনে পৰিৱেশত অধ্যক্ষই পৰিৱেশ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে ৷ কিন্তু সততে সকলো সময়তে সদনত প্ৰশ্নৰ অৱতাৰণা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা অখিল গগৈয়ে কৃষি মন্ত্ৰীয়ে ভুল তথ্য দিয়া বুলি সদনত দাবী কৰে ৷ অখিল গগৈৰ এই দাবীক অধ্যক্ষই প্ৰতিমূহূৰ্তত কিয় অখিল গগৈয়ে কাজিয়া কৰিবলৈ বিচাৰে বুলি প্ৰশ্ন কৰে ৷ অধ্যক্ষই মন আৰু চৰিত্ৰ ভাল হোৱাৰ বাবেই সদনলৈ বিধায়কসকল নিৰ্বাচিত কৰি পঠিওৱাৰ পিছতো কিয় সদনত এনে পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰে বুলিও অধ্যক্ষই মন্তব্য কৰে ৷

মুঠতে সীমা বিবাদ আৰু ভুৱা কৃষকৰ বিষয়কলৈ বুধবাৰে সদনত দুবাৰকৈ উত্তপ্ত পৰিৱেশৰ সৃষ্টি হয় ৷ অৱশ্যে সদনৰ আৰম্ভণিতে মিজোৰামৰ সীমান্তত নিহত ৬ আৰক্ষীৰ আত্মাৰ সদগতি আৰু আহতসকলৰ আশু আৰোগ্য কামনাৰে এক মিনিট মৌন প্ৰাৰ্থনা কৰা হয় ৷ লগতে শিক্ষাবিদ নীৰু হাজৰিকা আৰু সাহিত্যিক, নাৰীবাদী সংগঠক ড° অনিমা গুহৰ মহাপ্ৰয়াণৰ সন্দৰ্ভতো দুয়োগৰাকীৰ আত্মাৰ সদগতিৰ বাবে আন এক মিনিট মৌন প্ৰাৰ্থনা কৰে সদনে ৷
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: August 4, 2021, 2:12 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি