• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • ক'ৰোনাৰ দ্বিতীয় ঢৌ শেষ হোৱা নাই, তৃতীয় ঢৌ সমাগত ! বিগত সপ্তাহত ১০ শতাংশতকৈ অধিক positivityৰ হাৰ থকা ৫ খন জিলাৰ ৩খন উত্তৰ-পূবৰ, আজি মুখ্যমন্ত্ৰীসকলৰ সৈতে মোদীৰ বৈঠক...

ক'ৰোনাৰ দ্বিতীয় ঢৌ শেষ হোৱা নাই, তৃতীয় ঢৌ সমাগত ! বিগত সপ্তাহত ১০ শতাংশতকৈ অধিক positivityৰ হাৰ থকা ৫ খন জিলাৰ ৩খন উত্তৰ-পূবৰ, আজি মুখ্যমন্ত্ৰীসকলৰ সৈতে মোদীৰ বৈঠক...

যোৱা সপ্তাহত ১০ শতাংশতকৈ অধিক positivityৰ হাৰ থকা পাঁচখন জিলাৰ ভিতৰত তিনিখন উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, ৫৮ খন জিলাৰ ভিতৰত, য'ত ৫ জুলাইৰ পৰা ১১ জুলাইৰ ভিতৰত positivityৰ হাৰ ১০ শতাংশতকৈ অধিক আছিল, ৩৭ খন জিলা উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ আছিল।

যোৱা সপ্তাহত ১০ শতাংশতকৈ অধিক positivityৰ হাৰ থকা পাঁচখন জিলাৰ ভিতৰত তিনিখন উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, ৫৮ খন জিলাৰ ভিতৰত, য'ত ৫ জুলাইৰ পৰা ১১ জুলাইৰ ভিতৰত positivityৰ হাৰ ১০ শতাংশতকৈ অধিক আছিল, ৩৭ খন জিলা উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ আছিল।

যোৱা সপ্তাহত ১০ শতাংশতকৈ অধিক positivityৰ হাৰ থকা পাঁচখন জিলাৰ ভিতৰত তিনিখন উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, ৫৮ খন জিলাৰ ভিতৰত, য'ত ৫ জুলাইৰ পৰা ১১ জুলাইৰ ভিতৰত positivityৰ হাৰ ১০ শতাংশতকৈ অধিক আছিল, ৩৭ খন জিলা উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ আছিল।

  • Share this:
যোৱা সপ্তাহত ১০ শতাংশতকৈ অধিক positivityৰ হাৰ থকা পাঁচখন জিলাৰ ভিতৰত তিনিখন উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, ৫৮ খন জিলাৰ ভিতৰত, য'ত ৫ জুলাইৰ পৰা ১১ জুলাইৰ ভিতৰত positivityৰ হাৰ ১০ শতাংশতকৈ অধিক আছিল, ৩৭ খন জিলা উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ আছিল।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (Narendra Modi) আজি উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহৰ ৮ জন মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সৈতে ক'ৰোনাৰ পৰিস্থিতি সন্দৰ্ভত আলোচনা কৰিব। বৈঠকত অসম, নাগালেণ্ড, ত্ৰিপুৰা, ছিকিম, মণিপুৰ, মেঘালয়, অৰুণাচল প্ৰদেশ আৰু মিজোৰামৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে অংশগ্ৰহণ কৰিব। বৈঠকখন ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে হ'ব। দৰাচলতে, দেশখনত ক'ৰোনাৰ প্ৰভাৱ কিছু পৰিমাণে কমি থকাৰ সময়ত, উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহ আৰু কেৰালা, উৰিষ্যাৰ পৰিস্থিতিক লৈ উদ্বেগজনক হৈ পৰিছে কেন্দ্ৰ। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে মঙলবাৰে পুৱা ১১ বজাত ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে অসম, নাগালেণ্ড, ত্ৰিপুৰা, ছিকিম, মণিপুৰ, মেঘালয়, অৰুণাচল প্ৰদেশ আৰু মিজোৰামৰ মুখ্যমন্ত্ৰীসকলৰ সৈতে এই ৰাজ্যসমূহত কোভিড-১৯ৰ স্থিতি পৰ্যালোচনা কৰিব। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে টিকাকৰণপৰিস্থিতিৰ বুজ ল'ব। বৈঠকখন এনে এক সময়ত আহিছে যেতিয়া দেশত কোভিড-১৯ সংক্ৰমণৰ ঘটনা হ্ৰাস পাইছে আৰু ইয়াৰ তৃতীয় ঢৌৰ আশংকা কৰা হৈছে।

শেহতীয়াকৈ, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ৮ খন ৰাজ্যক সতৰ্ক কৰি চিঠি লিখিছিল। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এই ৰাজ্যসমূহক ক'ৰোনাৰ বিৰুদ্ধে শিথিল নহ'বলৈ স্পষ্ট নিৰ্দেশনা দিছে আৰু দ্ৰুত পদক্ষেপ লোৱাৰ কথা কৈছে। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য সচিব ৰাজেশ ভূষণে ৰাজ্যসমূহলৈ লিখা এখন পত্ৰত আহ্বান জনাইছে যে কেৱল ক'ৰোনাৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাই নহয়, এইবোৰ সম্পৰ্কীয় তথ্য কেন্দ্ৰৰ সৈতেও ভাগ বতৰা কৰিব লাগে। উচ্চ সংক্ৰমণৰ হাৰ থকা ৰাজ্যবোৰ হৈছে অৰুণাচল প্ৰদেশ, মণিপুৰ, কেৰালা, অসম, মেঘালয়, উৰিষ্যা, ত্ৰিপুৰা আৰু ছিকিম।

আৰ-ফেক্টৰে শেহতীয়াকৈ বৃদ্ধি দেখিছে
শেহতীয়াকৈ আৰ-কাৰকৰ বৃদ্ধিৰ বাবে দেশত সংক্ৰমণ বৃদ্ধি হোৱাৰ গতি সূচায়, যাৰ ফলত চিকিৎসাৰ সময়ত ৰোগীৰ আৰোগ্যৰ হাৰ হ্ৰাস পাইছে। কেৰালা আৰু উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চল এনে ক্ষেত্ৰ হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে যিয়ে উদ্বেগৰ সৃষ্টি কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে যোৱা সপ্তাহত কৈছিল যে ভাৰতত ৮০ শতাংশ কোভিড-১৯ ঘটনা ৯০ খন জিলাৰ পৰা আহিছে, যাৰ ভিতৰত ১৪ খন উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহত আছে আৰু মন্ত্ৰালয়ে উল্লেখ কৰিছিল যে 'দ্বিতীয় ঢৌ এতিয়াও শেষ হোৱা নাই আৰু আমি আমাৰ সাৱধানতা হ্ৰাস কৰা উচিত নহয়।'
Published by:Kokil Sarma
First published: