CAA বিৰোধী আন্দোলনৰ পৰা কি সুযোগ গ্ৰহণ কৰিছে পৰেশ বৰুৱাই?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:January 10, 2020, 3:42 PM IST
CAA বিৰোধী আন্দোলনৰ পৰা কি সুযোগ গ্ৰহণ কৰিছে পৰেশ বৰুৱাই?
অৰ্দ্ধশতাধিক যুৱকৰ আলফা(স্বাধীন)ত যোগদান, উদ্বিগ্ন চোৰাংচোৱা বাহিনী

অৰ্দ্ধশতাধিক যুৱকৰ আলফা(স্বাধীন)ত যোগদান, উদ্বিগ্ন চোৰাংচোৱা বাহিনী

  • Share this:
নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিল আইনত পৰিণত হোৱাৰ পূৰ্বৰে পৰা ৰাজ্যজুৰি চলা আন্দোলনক লৈ কৌশলী স্থিতি গ্ৰহণ কৰিলে নিষিদ্ধ ঘোষিত বিদ্ৰোহী সংগঠন আলফা (স্বাধীন)ৰ মুখ্য সেনাধ্যক্ষ পৰেশ বৰুৱাই ৷ আন্দোলনৰ আৱেগিক জোৱাৰৰ সময়ছোৱাৰ পূৰ্ণ সুযোগ গ্ৰহণ কৰি সদস্যভৰ্তি অভিযান তীব্ৰতৰ কৰিছে নিষিদ্ধ ঘোষিত সংগঠনটোৱে। চৰকাৰী সূত্ৰ মতে এই আন্দোলনমুখী সময়চোৱাত এই পৰ্যন্ত পঞ্চাশতকৈ অধিক যুৱক-যুৱতীয়ে যোগদান কৰিছে গৈ আলফা (স্বাধীন)ত ৷

কেন্দ্ৰীয় চোৰাংচোৱাৰ এক শীৰ্ষ বিষয়াই NEWS18ক সদৰি কৰা মতে বিগত নৱেম্বৰৰ শেষ ভাগৰ পৰা জানুৱাৰীৰ পহিলা সপ্তাহলৈ ৬০জনতকৈও অধিক যুৱক-যুৱতীয়ে আলফা (স্বাধীন)ত যোগদান কৰিছে ৷ এই সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় চোৰাংচোৱা বাহিনীয়ে নিজাববীয়াকৈ গৃহ মন্ত্ৰালয় আৰু প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ক প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছে ৷
নৰেন্দ্ৰ মোডী নেতৃত্বাধীন NDA চৰকাৰৰ প্ৰথমটো কাৰ্যকালৰ শেষৰ পিনে নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়ক (CAB) লোকসভাত গৃহীত হৈছিল ৷ বাকী ৰৈছিল ৰাজ্যসভাত ৷ কৌশলগত বা কাৰিকৰী কাৰণত CAB ৰাজ্যসভাত শেষ সময়ত উত্থাপন নকৰিলে মোডী চৰকাৰে ৷ সেই সময়তো অসম জ্বলিছিল ৷ সেয়া আছিল বিগত লোকসভা নিৰ্বাচনৰ আগৰ কথা ৷

জ্বলিছিল অসম ৷ উতপ্ত হৈ উঠিছিল ৰাজ্য ৷ গণ আন্দোলনত জপিয়াবলৈ হেতাওপৰা লগাইছিল সকলো ৷ সেই আন্দোলনৰ সময়ত গণতান্ত্ৰিক আন্দোলনে কামত নিদিব বুলি আলফা (স্বাধীন) লৈ ঢাপলি মেলিছিল বহু শিক্ষিত যুৱক-যুৱতীয়ে ৷ সংখ্যাই শতকৰ ঘৰ অতিক্ৰম কৰিছিল ৷ কেন্দ্ৰীয় চোৰাংচোৱাৰ তথ্য মতে সেই সময়ত ১৩০জনত কৈ অধিক যুৱক-যুৱতীয়ে তিনিমাহৰ ভিতৰত নিষিদ্ধ ঘোষিত বিদ্ৰোহী সংগঠনটোত যোগ দিছিল ৷
এতিয়া CAB আইনত পৰিণত হ'ল ৷ CAB হ'ল CAA ৷ বিগত বৰ্ষৰ নৱেম্বৰৰ ভাগৰ পৰা CABৰ বিৰুদ্ধে চলা আন্দোলনে CAA হোৱাৰ পিছত অধিক ভয়ংকৰ হ'ল ৷ শক্তিশালী হৈছে ৷ এনে সন্ধিক্ষণত কেন্দ্ৰীয় চোৰাংচোৱাৰ মতে ৬০ জনত কৈও অধিক যুৱক-যুৱতীয়ে আলফা (স্বাধীন)ত যোগদান কৰাতো আছিল পৰেশ বৰুৱাৰ বিশেষ ৰণকৌশল ৷
এই সন্দৰ্ভত গভীৰ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে অসম আৰক্ষীৰ বিশেষ শাখাৰ অৱসৰ প্ৰাপ্ত আৰক্ষী সঞ্চালক প্ৰধান পল্লৱ ভট্টাচাৰ্যই ৷ ভট্টাচাৰ্যই News18ক ক'লে, “এনে সুযোগ সদায় লৈ আহিছে আলফাই ৷ CABৰ সময়ত বহু ল'ৰা-ছোৱালীয়ে আগ-পিছ নাভাবি আলফা (স্বাধীন)ত যোগ দিছিল ৷ এইবেলিও বহুতেই যোগদান কৰাৰ খবৰ আহিছে ৷ এয়া কি খবৰ, ৰাইজে সময়ত দেখা পাব ৷”
“আমাৰ ল'ৰা-ছোৱালীসকল এতিয়াও অধিক কৰ্মমুখী হৈ উঠা নাই ৷ মানে যি হাৰত কৰ্মস্পৃহা বাঢ়িব লাগিছিল, সেই হিচাপে বৃদ্ধি পোৱা নাই ৷ বহিৰাগতই সুবিধা লৈ আছে ৷ কথাবোৰ আৱেগত কৈ যুক্তিৰে যুৱ প্ৰজন্মই ভাৱিব লাগে ৷ বহু সংখ্যক যুৱক-যুৱতীয়ে হতাশাগ্ৰস্ত হৈ নিষিদ্ধ ঘোষিত সংগঠনত যোগ দিয়ে ৷ এয়া বছৰৰ পিছত বছৰ হৈ থকা কথা”, ক'লে অৱসৰপ্ৰাপ্ত ভাৰতীয় আৰক্ষী সেৱাৰ বিষয়া পল্লৱ ভট্টাচাৰ্যই ৷

CAA বিৰোধী গণ আন্দোলন আৰু পৰেশ বৰুৱাৰ ৰণ কৌশল সন্দৰ্ভত ভট্টাচাৰ্যই ক'লে, “তেওঁৰ দৰে এজন লোকে নিশ্চিতকৈ সময়ৰ সদ ব্যৱহাৰ কৰিব ৷ সেয়া প্ৰতিপন্ন হৈছে ৷ দিল্লীয়ে অসমৰ সৈতে দূৰত্ব নকমালে সমস্যা সমাধান নহ'ব ৷ আজিও আমাৰ যুৱক-যুৱতীয়ে বহু সময়ত দিল্লী বহু দূৰ বুলি ভাৱিবলৈ বাধ্য হয় ৷ ফলত আলফাৰ দৰে সংগঠনত যোগদান কৰে ৷”
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি