• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • উন্নত ভাৰত অভিযান ২.০-ৰ অধীনত তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ত অনুষ্ঠিত উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ প্ৰথম মাষ্টাৰ ট্ৰেইনাৰ প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী

উন্নত ভাৰত অভিযান ২.০-ৰ অধীনত তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ত অনুষ্ঠিত উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ প্ৰথম মাষ্টাৰ ট্ৰেইনাৰ প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচী

প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীটোত উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ বিভিন্ন মহাবিদ্যালয় তথা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৩৬ জন অধ্যাপক আৰু গৱেষকে অংশগ্ৰহণ কৰে। অংশগ্ৰহণকাৰীসকলে অসম, মণিপুৰ, মেঘালয়, মিজোৰাম আৰু ত্ৰিপুৰা ৰাজ্যৰ পৰা অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীটোত উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ বিভিন্ন মহাবিদ্যালয় তথা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৩৬ জন অধ্যাপক আৰু গৱেষকে অংশগ্ৰহণ কৰে। অংশগ্ৰহণকাৰীসকলে অসম, মণিপুৰ, মেঘালয়, মিজোৰাম আৰু ত্ৰিপুৰা ৰাজ্যৰ পৰা অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীটোত উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ বিভিন্ন মহাবিদ্যালয় তথা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৩৬ জন অধ্যাপক আৰু গৱেষকে অংশগ্ৰহণ কৰে। অংশগ্ৰহণকাৰীসকলে অসম, মণিপুৰ, মেঘালয়, মিজোৰাম আৰু ত্ৰিপুৰা ৰাজ্যৰ পৰা অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰৰ সাতটা আঞ্চলিক কেন্দ্ৰৰ ভিতৰত এটা তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ে উত্তৰ-পূব মণ্ডলৰ আয়োজক হিচাপে এই কাৰ্যসূচী পৰিচালনা কৰিছিল।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ৰ উন্নত ভাৰত অভিযান ২.০ ৰ অধীনত তথা বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ পৃষ্ঠপোষকতাত 'সম্প্ৰদায় আধাৰিত অংশগ্ৰহণমূলক গৱেষণা' (Community Based Participatory Research) ৰ মাষ্টাৰ ট্ৰেইনাৰৰ প্ৰশিক্ষণ যোৱা ২৬ জুলাইৰ পৰা ২৮ জুলাইলৈ তিনিদিনীয়া কাৰ্যসূচীৰে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ আঞ্চলিক কেন্দ্ৰ, তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ত অনুষ্ঠিত হয়। প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীটোত উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ বিভিন্ন মহাবিদ্যালয় তথা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ৩৬ জন অধ্যাপক আৰু গৱেষকে অংশগ্ৰহণ কৰে। অংশগ্ৰহণকাৰীসকলে অসম, মণিপুৰ, মেঘালয়, মিজোৰাম আৰু ত্ৰিপুৰা ৰাজ্যৰ পৰা অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষৰৰ সাতটা আঞ্চলিক কেন্দ্ৰৰ ভিতৰত এটা তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ে উত্তৰ-পূব মণ্ডলৰ আয়োজক হিচাপে এই কাৰ্যসূচী পৰিচালনা কৰিছিল।


প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীটোৰ উদ্দেশ্য আছিল অধ্যাপক আৰু গৱেষকসকলক সম্প্ৰদায় আধাৰিত অংশগ্ৰহণমূলক গৱেষণাৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়াৰ লগতে উন্নয়ন তথা সম্প্ৰদায়-আধাৰিত যোগাযোগৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰু প্ৰত্যাহ্বানবোৰ বুজিবলৈ তেওঁলোকক প্ৰশিক্ষণ দিয়া। পৰৱৰ্তী সময়ত ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি ২০২০-ৰ লক্ষ্য অনুসৰি আৰম্ভ কৰিবলগা স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে সামূহিক অংশগ্ৰহণৰ ওপৰত বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ দ্বাৰা প্ৰস্তাৱিত দুই ক্ৰেডিটৰ পাঠ্যক্ৰম অনুসৰি শিক্ষাৰ্থীসকলক মাষ্টাৰ প্ৰশিক্ষকসকলে আহৰণ কৰা জ্ঞান আৰু দক্ষতা প্ৰদান কৰিব। এই প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীৰ সময়ত, মাষ্টাৰ প্ৰশিক্ষকসকলে সম্প্ৰদায় আধাৰিত অংশগ্ৰহণমূলক যোগাযোগ আৰু গৱেষণাৰ ওপৰত প্ৰশিক্ষণৰ বাবে বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ওচৰে-পাজৰে থকা গাওঁবোৰ, যেনে হাড়িগাঁও, জাৰণি আৰু নপাম আদি পৰিদৰ্শন কৰে।


এছিয়াত অংশগ্ৰহণমূলক গৱেষণা সমিতি (PRIA) ৰ প্ৰতিষ্ঠাপক-সভাপতি ড° ৰাজেশ টেণ্ডন আৰু চেভেন চিষ্টাৰ্ছ ডেভেলপমেণ্ট এচিষ্টেন্স (SeSTA)ৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক তথা প্ৰাক্তন কাৰ্যবাহী সঞ্চালক শ্ৰী প্ৰদ্যুৎ ভট্টাচাৰ্য প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীটোত সমল ব্যক্তিৰূপে উপস্থিত থাকে। ২৬ জুলাইত অনুষ্ঠিত হোৱা কাৰ্যসূচীটোৰ উদ্বোধনী অনুষ্ঠানত GRI-DU ৰ প্ৰাক্তন উপাচাৰ্য আৰু বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ (SEG-UGC)ৰ বিষয় বিশেষজ্ঞ গোটৰ সদস্য, অধ্যাপক সুব্ৰমনিয়াম নটৰাজন, তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সম-উপাচাৰ্য অধ্যাপক ধ্ৰুৱ কুমাৰ ভট্টাচাৰ্য, উত্তৰ-পূব আঞ্চলিক কেন্দ্ৰ আৰু CBPR ৰ মুখ্য সমন্বয়ক তথা তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গণসংযোগ আৰু সাংবাদিকতা বিভাগৰ মুৰব্বী অধ্যাপক জয়া চক্ৰৱৰ্তী বিশিষ্ট ব্যক্তিৰূপে উপস্থিত থাকে।


বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ উপ-সচিব ড° দীক্ষা ৰাজপুত, ৰাষ্ট্ৰীয় স্বীকৃতি পৰিষদ আৰু ইউজিচি-এছইজিৰ অধ্যক্ষ অধ্যাপক কে. কে. আগৰৱালা, শ্ৰীমতী নাথীবাই দামোদৰ থাকাৰচে মহিলা বিশ্ববিদ্যালয়, মুম্বাইৰ উপাচাৰ্য আৰু ইউজিচি-এছইজিৰ সদস্য ড° উজ্জৱলা চাকৰাদেও, ই-লাৰ্নিং গৱেষণা পৰীক্ষাগাৰৰ সঞ্চালক ড° কমল বিজলানী, আৰু ইউজিচিৰ সদস্য অমৃতা বিশ্ববিদ্যাপেথাম আদি অনুষ্ঠানটোৰ উদ্বোধনী কাৰ্যসূচীত অনলাইন মাধ্যমযোগে উপস্থিত থাকে।


অনুষ্ঠানৰ উদ্বোধনী ভাষণত তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সম-উপাচাৰ্য অধ্যাপক ধ্ৰুৱ কুমাৰ ভট্টাচাৰ্যই সামূহিক অংশগ্ৰহণৰ গুৰুত্ব আৰু অংশগ্ৰহণমূলক গৱেষণাই সামাজিক পৰিৱৰ্তনৰ ক্ষেত্ৰত কেনেদৰে অৰিহণা যোগোৱাত সহায় কৰিব পাৰে সেই বিষয়ে বক্তব্য দাঙি ধৰে। গান্ধীগ্ৰাম গ্ৰাম্য প্ৰতিষ্ঠানৰ প্ৰাক্তন উপাচাৰ্য অধ্যাপক সুব্ৰমনিয়াম নটৰাজনে তেওঁৰ মূল ভাষণত এই কাৰ্যসূচীৰ আঁৰৰ ধাৰণাটো উপস্থাপন কৰাৰ লগতে অনুষ্ঠানটো কাৰ্যকৰী কৰাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আনুষ্ঠানিক সামাজিক দায়বদ্ধতাৰ ভূমিকাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি আৰু শিক্ষা মন্ত্ৰালয় তথা বিশ্ববিদ্যালয় অনুদান আয়োগৰ অংশগ্ৰহণকাৰী গৱেষণা শিক্ষাৰ শৈক্ষিক পৰিকাঠামো বিকাশৰ ক্ষেত্ৰত ভূমিকা যিয়ে অভিজ্ঞতা শিক্ষা বিকাশৰ বাবে সামূহিক অংশগ্ৰহণৰ প্ৰচাৰ কৰিব পাৰে।


তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য অধ্যাপক বিনোদ কুমাৰ জৈন ২৮ জুলাইৰ প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীটোৰ সামৰণি অনুষ্ঠানত উপস্থিত থাকে। অধ্যাপক জৈনে তেখেতৰ বক্তব্যত সামূহিক অংশগ্ৰহণৰ গুৰুত্ব আৰু ই কেনেদৰে উচ্চ স্তৰত নীতিগত সিদ্ধান্ত লোৱাত সমৰ্থন কৰে সেই বিষয়ে আলোকপাত কৰে। তেওঁ লগতে বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ সামূহিক ভূমিকা আৰু এক সমৃদ্ধ সমাজ গঢ়ি তোলাৰ বাবে বহুমুখী জ্ঞানৰ অৱদান আগবঢ়োৱাত উচ্চ প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ ভূমিকাৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।


অধ্যাপক জয়া চক্ৰৱৰ্তীয়ে তেওঁৰ সামৰণি ভাষণত অনুষ্ঠানটো আয়োজন কৰা আৰু অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰাৰ অভিজ্ঞতা ভাগ-বতৰা কৰে। তেওঁ পূৰ্বোত্তৰ ক্ষেত্ৰখনত থকা সাংস্কৃতিক আৰু সামাজিক বৈচিত্ৰতাৰ বাবে উত্তৰ-পূব ভাৰতত কাৰ্যসূচীটো সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু গুৰুত্বৰ ওপৰতো আলোকপাত কৰে। সহ-শিক্ষণৰ প্ৰক্ৰিয়াত সহায় কৰাৰ বাবে আৰু জ্ঞানৰ ভঁৰাল গঢ়ি তোলাৰ বাবে অন্যান্য প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ মাজত গঢ়ি উঠা নেটৱৰ্কিং আৰু যোগাযোগৰ গুৰুত্বও তেওঁৰ বক্তব্যত উল্লেখ কৰে।
Published by:Subham Goswami
First published: