• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • ভয়ংকৰ সমস্যাত অসমৰ ২০ লাখৰো অধিক লোক ! যুঁজি যুঁজিও লাভ কৰা নাই আধাৰ কাৰ্ড

ভয়ংকৰ সমস্যাত অসমৰ ২০ লাখৰো অধিক লোক ! যুঁজি যুঁজিও লাভ কৰা নাই আধাৰ কাৰ্ড

আধাৰ কাৰ্ড তৈয়াৰ কৰিব পৰা নাই ৰাজ্যৰ প্ৰায় ২০ লক্ষাধিক লোকে

আধাৰ কাৰ্ড তৈয়াৰ কৰিব পৰা নাই ৰাজ্যৰ প্ৰায় ২০ লক্ষাধিক লোকে

আধাৰ কাৰ্ড তৈয়াৰ কৰিব পৰা নাই ৰাজ্যৰ প্ৰায় ২০ লক্ষাধিক লোকে

  • Share this:
দেশত বৰ্তমান অত্যাৱশ্যকীয় এক নথি ৰূপে বিবেচিত হৈছে আধাৰ কাৰ্ড ৷ যাৰ বাবে আধাৰ কাৰ্ড তৈয়াৰ কৰিবলৈ সকলো ইচ্ছুক ৷ কিন্তু আধাৰ কাৰ্ড তৈয়াৰ কৰিব পৰা নাই ৰাজ্যৰ প্ৰায় ২০ লক্ষাধিক লোকে ৷ আধাৰ কাৰ্ড তৈয়াৰ কৰিবলৈ গৈ প্ৰায় ২০ লাখ লোক বিমুখ হৈছে ৷ কাৰণ আধাৰ কাৰ্ড তৈয়াৰ কৰাত হেঙাৰ ৰূপে থিয় দিছে অসমত দেশৰ মহাপঞ্জীয়ক ৷ কিয়নো ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিকপঞ্জীৰ সম্পূৰ্ণ তালিকাত প্ৰায় ৪২ লক্ষ লোকৰ নাম বাদ পৰিছিল ৷ বাদ পৰা লোকসকলক পুনৰ আবেদনৰ সুযোগ দিছিল NRC কৰ্তৃপক্ষই ৷ সেইসময়তে NRC কৰ্তৃপক্ষই বাধ্যবাধকতা কৰিছিল বায়োমেট্ৰিক্স ব্যৱস্থা ৷ এন আৰ চি কেন্দ্ৰত সম্পূৰ্ণ তালিকাত নাম বঞ্চিত সকলে প্ৰদান কৰিছিল বায়োমেট্ৰিক্স ৷ যিসকল লোকৰ নাম পৰবৰ্তী সময়ত NRCত অন্তৰ্ভুক্ত হ'ল, তেওলোকে এতিয়া আবেদন কৰিব পৰা নাই আধাৰ কাৰ্ডৰ বাবে ৷ আধাৰ কাৰ্ড লাভ কৰিবলৈ প্ৰথমে কিছু নথিৰ লগত দিব লাগে বায়োমেট্ৰিক্স ৷ কিন্ত নিৰ্দিষ্ট লোকসকলে প্ৰদান কৰা বায়োমেট্ৰিক্স নলয় আধাৰ কেন্দ্ৰত ৷ সেয়ে এনৰোলমেণ্ট নম্বৰ জেনেৰেট হয় যদিও আধাৰ কাৰ্ড লাভৰ সুবিধাৰ পৰা বঞ্চিত হয় এইসকল লোক ৷ যাৰ বাবে এক ভয়ংকৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন এতিয়া প্ৰায় ৰাজ্যৰ ২০ লক্ষাধিক লোক ৷ বাৰে বাৰে কাৰ্ড লাভৰ বাবে চেষ্টা কৰিছে যদিও সুবিধাৰ পৰা বঞ্চিত হৈছে ৷ ইপিনে কাৰ্ড লাভ নকৰা বাবে বহু যুৱক-যুৱতীয়ে হেৰুৱাব লগা হৈছে চাকৰি ৷ কিয়নো কৰ্মস্থানত আধাৰ বাধ্যতামূলক হোৱাৰ উপৰিও বেঙ্ক একাউণ্টৰ সৈতে সংযোগ কৰিব লাগে আধাৰ ৷ তেনে অৱস্থাত উপায়ন্তৰ অসমৰ প্ৰায় ২০ লক্ষাধিক লোক, যিসকলে NRCত বাযোমেট্ৰিক্স প্ৰদানৰ পূৰ্বে আধাৰ উলিয়াই লোৱা নাই ৷ এইক্ষেত্ৰত দেশৰ মহাপঞ্জীয়কে এন আৰ চি গেজেট নটিফিকেশ্বন ৰূপে প্ৰকাশ নকৰা পৰ্য্যন্ত দূৰ নহয় এই সমস্যা, য়দিহে আগতীয়াকৈ যদি পঞ্জীয়কৰ তৰফৰ পৰা প্ৰেৰণ নহয় জাননী ৷ প্ৰশ্ন হয় ৰাজ্যৰ ২০ লক্ষ লোকৰ এই সমস্যা লৈ গুৰুত্ব দিবনে দেশৰ মহাপঞ্জীয়কে ?
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি