• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • বুঢ়া লুইতৰ বুকুত বিলীন হৈছে ঘৰ, বিদ্যালয়, নামঘৰ ! খহনীয়াই বিপন্ন কৰি তুলিছে নৈপৰীয়া মাজুলীবাসীৰ জীৱন...

বুঢ়া লুইতৰ বুকুত বিলীন হৈছে ঘৰ, বিদ্যালয়, নামঘৰ ! খহনীয়াই বিপন্ন কৰি তুলিছে নৈপৰীয়া মাজুলীবাসীৰ জীৱন...

ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ খহনীয়াত জাহ গৈছে বৃহত্তৰ আহতগুৰি মৌজা। বিভিন্ন অঞ্চলৰ খহনীয়াই এতিয়া মাজুলীৰ ভৌগালিক অস্তিত্ব বাবে ভাবুকি সৃষ্টি কৰাই নহয় বিপন্ন কৰি তুলিছে নৈপৰীয়াৰ জীৱন । চৰকাৰ প্ৰশাসনে ধুকি নোপোৱা মাজুলীৰ এটা বিশেষ অঞ্চল হৈছে মাজুলীৰ আহতগুৰি ।

ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ খহনীয়াত জাহ গৈছে বৃহত্তৰ আহতগুৰি মৌজা। বিভিন্ন অঞ্চলৰ খহনীয়াই এতিয়া মাজুলীৰ ভৌগালিক অস্তিত্ব বাবে ভাবুকি সৃষ্টি কৰাই নহয় বিপন্ন কৰি তুলিছে নৈপৰীয়াৰ জীৱন । চৰকাৰ প্ৰশাসনে ধুকি নোপোৱা মাজুলীৰ এটা বিশেষ অঞ্চল হৈছে মাজুলীৰ আহতগুৰি ।

ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ খহনীয়াত জাহ গৈছে বৃহত্তৰ আহতগুৰি মৌজা। বিভিন্ন অঞ্চলৰ খহনীয়াই এতিয়া মাজুলীৰ ভৌগালিক অস্তিত্ব বাবে ভাবুকি সৃষ্টি কৰাই নহয় বিপন্ন কৰি তুলিছে নৈপৰীয়াৰ জীৱন । চৰকাৰ প্ৰশাসনে ধুকি নোপোৱা মাজুলীৰ এটা বিশেষ অঞ্চল হৈছে মাজুলীৰ আহতগুৰি ।

  • Share this:
স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰীয়া পৰিক্ৰমা । কিন্তু আজি পৰ্যন্ত সুৰক্ষা নহ'ল মাজুলীৰ এচপৰা ভূমি । বিভিন্ন অঞ্চলৰ খহনীয়াই এতিয়া মাজুলীৰ ভৌগালিক অস্তিত্ব বাবে ভাবুকি সৃষ্টি কৰাই নহয় বিপন্ন কৰি তুলিছে নৈপৰীয়াৰ জীৱন । চৰকাৰ প্ৰশাসনে ধুকি নোপোৱা মাজুলীৰ এটা বিশেষ অঞ্চল হৈছে মাজুলীৰ আহতগুৰি ।

মাজুলীৰ মূল ভূ-খণ্ডৰ পৰা বিচ্ছিন্ন আহতগুৰিৰ লগত মাজুলীৰ পৰা যোগাযোগ আৰু যাতায়াতৰ একমাত্ৰ মাধ্যম হৈছে নাও । উন্নয়ন আৰু বিকাশৰ নামত আহতগুৰিবাসীয়ে আজি পৰ্যন্ত চৰকাৰ-প্ৰশাসনৰ কোনো উল্লেখযোগ্য উপাদান লাভ কৰিবলৈ সক্ষম নহ'ল । তাৰ সলনি ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ খহনীয়াত প্ৰতি বছৰে হেৰাই যোৱাৰ উপক্ৰম হৈছে একালৰ বৃহৎ আহতগুৰি মৌজা । ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ এই খহনীয়া প্ৰতিৰোধৰ বাবে ২ বছৰৰ পূৰ্বে ৩ কোটি ৩২ লাখ টকাৰে এক আঁচনি লোৱা হৈছিল যদিও বিভাগ আৰু ঠিকাদাৰৰ হেমাহিৰ বাবে খহনীয়াত জাহ গৈছে নদীকাষৰীয়াৰ বাসগৃহ । প্ৰতি বছৰে নিজৰ ঘৰ-ভূমি হেৰুৱাই অস্তিত্বৰ সংকটত বৰ্তমান আহতগুৰিৰ এইসকল লোক ।

১ নং হুতাৰ, ন মাটি ৰায়তি, শিকলি চাপৰিকে ধৰি বহু কেইখন গাৱলৈ ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ খহনীয়াই কঢ়িয়াই আনিছে ভাবুকি । আনহাতে খহনীয়াৰ কবলত পৰি নিজৰ ঘৰখন হেৰুৱাই উপায়বিহীন হৈ পৰিছে এইসকল লোক । স্বাধীনতা দিৱসৰ প্ৰাকক্ষণত নিজ হাতেৰে ভাঙিছে সপোনৰ ঘৰখন । খহনীয়াৰ কবলৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ নিজৰ সকলো সামৰি ধাপলি মেলিছে সুৰক্ষিত স্থানলৈ । ভাঙিছে বিদ্যালয়, ভাঙিছে নামঘৰ যেন ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ খহনীয়াই নিঃশেষ কৰি আনিছে এফালৰ পৰা ।ক'ভিড সৃষ্ট পৰিবেশৰ মাজতো এইসকল খহনীয়া গ্ৰস্ত লোকৰ দুখ - দুৰ্দশাৰ অন্ত নপৰা হৈছে । এটুকুৰা ভূমিৰ বাবে হাহাকাৰ আজি এইসকল খহনীয়াগ্ৰস্ত স্বাধীন লোকৰ ।  প্ৰশ্ন হৈছে কি হ'ব খহনীয়াগ্ৰস্ত এনে পৰিয়ালসমূহৰ ?মাজুলীৰ পৰা বিছিন্ন  পিছপৰা এসময়ৰ বৃহৎ আহতগুৰি মৌজাৰ লোকসকলক সহায় কৰিব পাৰিবনে চৰকাৰ-প্ৰশাসনে ? খহনীয়াই প্ৰতিবছৰে সংকুচিত কৰি থাকিব নেকি মাজুলীৰ ভূখণ্ড ?
(ভাস্কৰ জ্যোতি কটকী, মাজুলী)
Published by:Kokil Sarma
First published: