• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • Indo-Israeli Agriculture Project : ক্ষেত্ৰীত স্থাপন কৰা ভাৰত-ইজৰাইল চুক্তি স্বাক্ষৰ সম্বলিত এখন আঁচনিত বাজিছে মৃত্যুঘণ্টা

Indo-Israeli Agriculture Project : ক্ষেত্ৰীত স্থাপন কৰা ভাৰত-ইজৰাইল চুক্তি স্বাক্ষৰ সম্বলিত এখন আঁচনিত বাজিছে মৃত্যুঘণ্টা

ৰাজ্যৰ কৃষিমন্ত্ৰী অতুল বৰা তথা ইজৰাইলৰ ৰাষ্ট্ৰদূতৰ উপস্থিতিত কেইবাকোটি টকা ব্যয় সাপেক্ষে নিৰ্মাণ কৰা এই কেন্দ্ৰটো এতিয়া জহিখহি যাব ধৰিছে। 

ৰাজ্যৰ কৃষিমন্ত্ৰী অতুল বৰা তথা ইজৰাইলৰ ৰাষ্ট্ৰদূতৰ উপস্থিতিত কেইবাকোটি টকা ব্যয় সাপেক্ষে নিৰ্মাণ কৰা এই কেন্দ্ৰটো এতিয়া জহিখহি যাব ধৰিছে। 

ৰাজ্যৰ কৃষিমন্ত্ৰী অতুল বৰা তথা ইজৰাইলৰ ৰাষ্ট্ৰদূতৰ উপস্থিতিত কেইবাকোটি টকা ব্যয় সাপেক্ষে নিৰ্মাণ কৰা এই কেন্দ্ৰটো এতিয়া জহিখহি যাব ধৰিছে। 

  • Share this:
ৰাজ্যত উদ্যান শস্যৰ প্ৰসাৰ আৰু গুণগত মান উন্নত কৰাৰ বাবে কৃষি বিভাগৰ উদ্যান শস্য আৰু খাদ্য সংসাধন বিভাগৰ এখন অভিলাষী আঁচনিত এতিয়া বাজিছে মৃত্যুঘন্টা। সুৰক্ষিত আৰু বিজ্ঞানসন্মত প্ৰণালীৰে উৎকৃষ্ট মানৰ শাক-পাচলি উৎপাদনেৰে ৰাজ্যত এক কৃষি বিপ্লৱৰ সূচনা কৰিবৰ বাবে কংগ্ৰেছ চৰকাৰৰ দিনতে  চেণ্টাৰ অৱ এক্সেলেঞ্চ নামৰ অনুষ্ঠান এটা গঢ়ি তুলিছিল।

পৰৱৰ্তী সময়ত  একেটা  স্থানতে ভাৰত-ইজৰাইল শাক পাচলি উৎকৃষ্টতা কেন্দ্ৰ ২০২০ বৰ্ষৰ ২ নবেম্বৰৰ দিনা কামৰূপ মহানগৰ জিলাৰ ক্ষেত্ৰীত স্থাপন কৰিছিল। ৰাজ্যৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল (Former Chief Minister Sarbananda Sonowal), ৰাজ্যৰ কৃষিমন্ত্ৰী অতুল বৰা তথা ইজৰাইলৰ ৰাষ্ট্ৰদূতৰ উপস্থিতিত এক আড়ম্বৰপূৰ্ণ অনুষ্ঠানৰ মাজেৰে কেইবাকোটি টকা ব্যয় সাপেক্ষে নিৰ্মাণ কৰা এই কেন্দ্ৰটো এতিয়া জহিখহি যাব ধৰিছে।

১২০০ বৰ্গ মিটাৰৰ এখন নাৰ্ছাৰী, ১০০০ বৰ্গ মিটাৰৰ চাৰিটা পোক পতংগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা থকা নেট হাউছ। ১০০০ বৰ্গ মিটাৰৰ ৪টা অত্যাধুনিক গ্ৰীন হাউছৰ লগতে আন আন অত্যাধুনিক সা-সুবিধা থকা এই ভাৰত-ইজৰাইল শাক পাচলি উৎকৃষ্টতা কেন্দ্ৰটো উপযুক্ত পৰিচৰ্যা আৰু বিভাগীয় কৰ্তৃপক্ষৰ অমনোযোগিতাৰ বাবে এতিয়া সম্পূৰ্ণৰূপে ধ্বংসস্তুপত পৰিণত হৈছে।



উল্লেখ্য যে এই কেন্দ্ৰটোৰ (Indo-Israeli Centre of Excellence for Vegetables Protected Cultivation) মূল লক্ষ্য আছিল কৃষকক উপযুক্ত আৰু বিজ্ঞানসন্মত প্ৰশিক্ষণেৰে প্ৰশিক্ষিত কৰি উৎকৃষ্ট মানৰ শাক পাচলি উৎপাদন কৰা। কিন্তু সকলো যেন এতিয়া ফুটুকাৰ ফেন। বিভাগ তথা ৰাজ্য চৰকাৰৰ চূড়ান্ত হেমাহিৰ বাবে কলিতেই মৰহিব ধৰিছে এই অভিলাষী আঁচনি।

উৎকৃষ্ট শাক পাচলিৰ পৰিৱৰ্তে কেন্দ্ৰটোত এতিয়া দেখিবলৈ পোৱা যায় ঘন হাবি জংঘল আৰু এক কদৰ্যময় পৰিৱেশ। স্থানীয় ৰাইজৰ আশা চৰকাৰে  কেইবা কোটি টকীয়া   এই আঁচনিৰ প্ৰতি মনোনিৱেশ কৰিলে ইয়াৰ দ্বাৰা তেওঁলোক উপকৃত হ'ব।
Published by:Gautam Barman
First published: