মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» অসম

»Sushmita Dev: কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত এতিয়াও আছে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ মানুহ, বিশেষ সাক্ষাৎকাৰত সুস্মিতাই খুলিলে মুখ

Sushmita Dev: কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত এতিয়াও আছে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ মানুহ, বিশেষ সাক্ষাৎকাৰত সুস্মিতাই খুলিলে মুখ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:August 23, 2021, 8:36 PM IST
Sushmita Dev: কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত এতিয়াও আছে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ মানুহ, বিশেষ সাক্ষাৎকাৰত সুস্মিতাই খুলিলে মুখ
সুস্মিতা দেৱে অভিযোগ কৰিছিল, 'অসম কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত এতিয়াও হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ লোক আছে, গতিকে কংগ্ৰেছৰ বাবে অসমত যুঁজ দিয়াটো কঠিন হৈ পৰিছে।'

সুস্মিতা দেৱে অভিযোগ কৰিছিল, 'অসম কংগ্ৰেছৰ ভিতৰত এতিয়াও হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ লোক আছে, গতিকে কংগ্ৰেছৰ বাবে অসমত যুঁজ দিয়াটো কঠিন হৈ পৰিছে।'

  • Share this:

সদ্য কংগ্ৰেছত্যাগী সুস্মিতা দেৱে যোগ দিছে তৃণমূলত। আৰু বিজেপিশাসিত অসম, ত্ৰিপুৰাত তৃণমূল নেতা মমতা বেনাৰ্জীৰ অন্যতম সেনাপতি হ'বলৈ গৈ আছে তেওঁ। শিলচৰৰ প্ৰাক্তন কংগ্ৰেছ সাংসদ তথা মহিলা কংগ্ৰেছৰ প্ৰাক্তন সভাপতি সুস্মিতা দেৱে ইতিমধ্যে তেওঁৰ ৰাজ্য অসমত ভৰি দিয়েই শ্লোগান দিছে, 'খেলা হ'ব'।


কিন্তু সুস্মিতাই প্ৰকাশ কৰা নাছিল যে তেওঁ এতিয়ালৈকে কংগ্ৰেছ কিয় এৰিছিল। তাৰ পৰিৱৰ্তে তেওঁ অভিষেক বেনাৰ্জী আৰু ৰাহুল গান্ধীৰ যুটিৰ সপোনৰ বিষয়ে কৈছে। অৱশ্যে NEWS–18 বাংলাক দিয়া এক বিশেষ সাক্ষাৎকাৰত সুস্মিতাই অসমৰ কংগ্ৰেছৰ ভিতৰুৱা পৰিস্থিতি সন্দৰ্ভত উল্লেখ কৰে।


আপুনি তৃণমূলত যোগদান কৰি কেনে অনুভৱ কৰিছে?



–এইটো এটা ভাল অনুভৱ, বিশেষকৈ যেতিয়া আপুনি দক্ষিণ ভাৰতৰ পৰা ফোনকল পায় আৰু তেওঁলোকে মমতা দিদিৰ বিষয়ে কয়, মই দেশজুৰি জনপ্ৰিয়তা থকা নেতাৰ বাবে কাম কৰি থকাটোৱে এটা ভাল অনুভৱ দিয়ে। সকলোৱে মোৰ পদক্ষেপক আদৰণি জনাইছে আৰু উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলত, নিশ্চিতভাৱে মই মোৰ আদৰ্শ সলনি কৰা নাই, সেয়েহে আমাৰ পাৰিবাৰিক সদিচ্ছা আৰু মোৰ গৃহ ৰাজ্যৰ লোকসকলে ভাল অনুভৱ কৰিছে আৰু সমগ্ৰ ভাৰতৰ পৰা বৃহৎ সংখ্যক শুভেচ্ছা পাইছো।


উত্তৰ–পূৰ্বাঞ্চলত কংগ্ৰেছৰ স্থিতি কি আৰু আপোনাৰ পৰিকল্পনাবোৰ কেনে?


–দলটোৱে সেইটো সিদ্ধান্ত ল'ব, কিন্তু বিশেষকৈ অসম সন্দৰ্ভত ক'ব লাগিলে অসমত কংগ্ৰেছ, অগপ, এ.ইউ.ডি.এফ, বিজেপি দল আছে। এ.ইউ.ডি.এফৰ দৰে বাকীবোৰেও বিজেপিৰ সৈতে আপোচ কৰা দেখা গৈছে। তেওঁলোক সকলোৱে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ বিষয়ে ভাল কথা উল্লেখ কৰিছে। তেন্তে অসমত বিৰোধী ক'ত আছে? সকলোৱে বিজেপিৰ সৈতে আপোচ কৰিছে, আৰু সেয়েহে টিএমচিয়ে তাত ভাল প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰিব।


আপুনি কৈছে যে কংগ্ৰেছে বিজেপিৰ সৈতে আপোচ কৰিছে?



–হয়, মই অনুভৱ কৰোঁ যে সেইটো ভুল হ'ব পাৰে কিন্তু এই মিত্ৰতাটোতো এইউডিএফৰ জৰিয়তে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ হাত আছিল। হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ লোক এতিয়াও কংগ্ৰেছত আছে। আনহাতে, তেওঁলোকে তাত মিত্ৰতা বুলি কৈ আছে যদিও ৰাজ্যসভাত কৈছে যে তেওঁলোকে আন কিবা পৰিকল্পনা কৰিছে, গতিকে তেওঁলোক সম্পূৰ্ণৰূপে বিভ্ৰান্ত, তেওঁলোকে সঁচাকৈয়ে নাজানে তেওঁলোকে কি কৰি আছে। যিসকল লোকৰ চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ আছে, তেওঁলোকে নাজানে তেওঁলোকৰ হৈ কোনে কথা পাতিব। তৃণমূলে মমতাৰ দৃষ্টিভঙ্গী মতে লোকসকলৰ বাবে কাম কৰিব আৰু জনসাধাৰণৰ সমস্যাৰ হৈ আন্দোলন কৰিব। ক্ষমতাৰ ৰাজনীতি আমাৰ মটো (Moto) নহয়, সংগঠনক শক্তিশালী কৰোটোহে গুৰুত্বপূৰ্ণ।


ত্ৰিপুৰাৰ বিষয়ে আপুনি কি ভাবে


-কংগ্ৰেছৰ কথা ক'বলৈ গ'লে ক'ব লাগিব কংগ্ৰেছে ত্ৰিপুৰাক সম্পূৰ্ণৰূপে অৱহেলা কৰিছে। তেওঁলোকৰ বাবে ইয়াত মাত্ৰ লোকসভাৰ ২খন আসন আছে। কিন্তু মমতা বা অভিষেকৰ বাবে এই দৃষ্টিভংগী বেলেগ। তেওঁলোক ত্ৰিপুৰাক লৈ সম্পূৰ্ণৰূপে মনোনিৱেশ কৰিছে। তেওঁলোকে ত্ৰিপুৰাৰ বিষয়বোৰ গুৰুত্বসহকাৰে গ্ৰহণ কৰি আছে। যিদিনা কংগ্ৰেছে বাঁওপন্থীৰ সৈতে মিত্ৰতাৰ চুক্তিৰ কথা কৈছিল, সেইদিনলৈ লক্ষ্য কৰিলে দেখিব ত্ৰিপুৰাত ২ বছৰ ধৰি এটা উদাহৰণ নাই যে তাত কংগ্ৰেছৰ কোনো সমিতি আছিল।


আপুনি অভিষেক আৰু ৰাহুল গান্ধীক কেনেদৰে বিচাৰি পায়?


অভিষেক বেনাৰ্জীৰ মাজত কিবা এটা কৰাৰ তাড়না আছে, দলটোৰ বাবে তেওঁৰ আন্তৰিক প্ৰচেষ্টা বাৰে বাৰে সন্মুখলৈ আহিছে। তেওঁ নিজকে প্ৰমাণ কৰিছে। ৰাহুল গান্ধীৰো এক দৃষ্টিভংগী আছে, তেওঁ আদৰ্শবাদী। অভিষেকৰ দৃঢ়তা আছে আৰু তেওঁৰ অধীনত কাম কৰি সুখী।


জি২৩ৰ পৰামৰ্শৰ সম্পৰ্কত আপুনি কি ক'ব, আৰু ২০২৪ চনত বিৰোধী কোন হ'ব বুলি ভাবে?


চাওক, যিকোনো কথাই নহওক লাগিলে, বাহিৰত আপোনাৰ দলক সমালোচনা কৰাৰ তত্ত্বটো লৈ অহাটো সঠিক নহয়। মই কংগ্ৰেছৰ ওপৰত বেছি নকওঁ। এই মুহূৰ্তত চাওক এইটো ভাল যে ১৫টা দল একেলগে বহিছে। মমতা দিদি, পাৱাৰজী আৰু ছোনিয়াজীয়ে কোৱা কথাবোৰ আমি অনুসৰণ কৰিম। এইবাৰ ৰাষ্ট্ৰৰ মনোভাব বেলেগ আৰু এইবাৰ মানুহে ইয়াক বেলেগ ধৰণে বিচাৰ কৰিব।

Published by: Gautam Barman
First published: August 23, 2021, 8:35 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি