• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • Ration Cardত এনেদৰে পত্নী আৰু সন্তানৰ নাম যোগ দিয়ক, বিনামূলীয়া খাদ্যশস্যৰ বাহিৰে বহুতো লাভালাভ পাব...

Ration Cardত এনেদৰে পত্নী আৰু সন্তানৰ নাম যোগ দিয়ক, বিনামূলীয়া খাদ্যশস্যৰ বাহিৰে বহুতো লাভালাভ পাব...

যদি আপুনি ৰেচন কাৰ্ডত (Ration Card) পৰিয়ালৰ নতুন সদস্যৰ নাম যোগ দিব বিচাৰে, আপুনি ইয়াক সহজে কৰিব পাৰে। আপুনি যিকোনো প্ৰকাৰে নতুন সদস্যৰ নাম অনলাইন বা অফলাইনযোগ কৰিব পাৰে (how to add name in ration card online)। 

যদি আপুনি ৰেচন কাৰ্ডত (Ration Card) পৰিয়ালৰ নতুন সদস্যৰ নাম যোগ দিব বিচাৰে, আপুনি ইয়াক সহজে কৰিব পাৰে। আপুনি যিকোনো প্ৰকাৰে নতুন সদস্যৰ নাম অনলাইন বা অফলাইনযোগ কৰিব পাৰে (how to add name in ration card online)। 

যদি আপুনি ৰেচন কাৰ্ডত (Ration Card) পৰিয়ালৰ নতুন সদস্যৰ নাম যোগ দিব বিচাৰে, আপুনি ইয়াক সহজে কৰিব পাৰে। আপুনি যিকোনো প্ৰকাৰে নতুন সদস্যৰ নাম অনলাইন বা অফলাইনযোগ কৰিব পাৰে (how to add name in ration card online)। 

  • Share this:
যদি আপুনি ৰেচন কাৰ্ডত (Ration Card) পৰিয়ালৰ নতুন সদস্যৰ নাম যোগ দিব বিচাৰে, আপুনি ইয়াক সহজে কৰিব পাৰে। আপুনি যিকোনো প্ৰকাৰে নতুন সদস্যৰ নাম অনলাইন বা অফলাইনযোগ কৰিব পাৰে (how to add name in ration card online)।

আপুনি ৰেচন কাৰ্ডৰ (Ration Card) জৰিয়তে বিনামূলীয়া আৰু সস্তা ৰেচনৰ বাহিৰে আন বিভিন্ন সুবিধা লাভ কৰে। আপুনি ঠিকনা প্ৰমাণ হিচাপে এই কাৰ্ডখন ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ইয়াক পৰিচয় পত্ৰৰ দৰেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। বেঙ্কৰ কাম হওঁক বা গেছ সংযোগ লওঁক, আপুনি এই কাৰ্ডখন সকলো ঠাইতে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। ভোটাৰসকলে অন্যান্য প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ তৈয়াৰ কৰিবলৈ পৰিচয় পত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

ৰেচন কাৰ্ডত নতুন সদস্যৰ নাম যোগ দিবলৈ প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ-

১. যদি শিশুএটাৰ নাম যোগ দিব লগা হয়, আপোনাক পৰিয়ালৰ মুৰব্বীৰ ৰেচন কাৰ্ড (ফটোকপি আৰু মূল দুয়োটা) প্ৰয়োজন হ'ব, শিশুটোৰ জন্মৰ প্ৰমাণপত্ৰ আৰু শিশুৰ পিতৃ-মাতৃ দুয়োৰে আধাৰ কাৰ্ড।

2. যদি ঘৰত বিবাহৰ পিছত অহা বোৱাৰীগৰাকীৰ নাম যোগ কৰিব লগা হয়, মহিলাগৰাকীৰ আধাৰ কাৰ্ড, বিবাহৰ প্ৰমাণপত্ৰ , স্বামীৰ ৰেচন কাৰ্ড (ফটোকপি আৰু মূল দুয়োটা) আৰু প্ৰথম পিতৃ-মাতৃৰ ঘৰৰ ৰেচন কাৰ্ডৰ পৰা নাম বিলোপ প্ৰমাণপত্ৰ থাকিব লাগিব।

এনেদৰে অনলাইন নাম যোগ কৰক-
>> আপুনি আপোনাৰ ৰাজ্যৰ খাদ্য যোগানৰ অফিচিয়েল চাইটলৈ যাব লাগিব।
>> যদি আপুনি অসমৰ https://fcsca.assam.gov.in/, আপুনি এই ছাইটৰ লিংকলৈ যাব লাগিব।
>> আপুনি এতিয়া লগইন আইডি এটা সৃষ্টি কৰিব লাগিব, যদি তেওঁলোকৰ ইতিমধ্যে এটা আইডি আছে তেন্তে লোকসকলৰ সৈতে লগ ইন কৰিব লাগিব।
>> হোম পৃষ্ঠাত, নতুন সদস্যৰ নাম বিকল্প যোগ কৰক ওলাব।
>> ক্লিক ই এতিয়া এটা নতুন ৰূপৰ সৈতে আপোনাৰ ওচৰলৈ আহিব।
>> আপোনাৰ পৰিয়ালৰ নতুন সদস্যৰ সকলো তথ্য ইয়াত সঠিকভাৱে পূৰণ কৰিব।
>> প্ৰপত্ৰৰ সৈতে, আপুনি প্ৰয়োজনীয় ডকুমেণ্টৰ এটা প্ৰতিলিপিও আপলোড কৰিব লাগিব।
>> প্ৰপত্ৰখনে দাখিল কৰাৰ পিছত এটা পঞ্জীয়ন নম্বৰ পাব।
>> ই আপোনাক একেটা পৰ্টেলত আপোনাৰ প্ৰপত্ৰ ট্ৰেক কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে।
>> প্ৰপত্ৰ আৰু দস্তাবেজ কৰ্তৃপক্ষৰ দ্বাৰা পৰীক্ষা কৰা হ'ব। যদি সকলো ঠিকে থাকে, আপোনাৰ প্ৰপত্ৰ গ্ৰহণ কৰা হ'ব আৰু ৰেচন কাৰ্ডখন এটা পোষ্টৰ জৰিয়তে আপোনাৰ ঘৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হ'ব।

ৰেচনত নতুন সদস্যৰ নাম যোগ কৰিবলৈ অফলাইন প্ৰক্ৰিয়া -
>> আপুনি নিকটতম খাদ্য যোগান কেন্দ্ৰলৈ যাব লাগিব।
>> এতিয়া উল্লেখ কৰা সকলো নথিপত্ৰ লগত লৈ যাব।
>> আপুনি এনে এটা প্ৰপত্ৰ ল'ব লাগিব যিয়ে নতুন সদস্যজনৰ নাম যোগ দিব।
>> প্ৰপত্ৰত সকলো বিৱৰণ পূৰণ কৰক।
>> এতিয়া দস্তাবেজৰ সৈতে প্ৰপত্ৰখন বিভাগৰ ওচৰত দাখিল কৰিব।
>> আপুনি ইয়াত কিছুমান আৱেদন দাখিল কৰিব লাগিব।
>> প্ৰপত্ৰখন দাখিল কৰাৰ  পিছত, কৰ্তৃপক্ষই আপোনাক এটা ৰচিদ দিব যাক আপুনি চম্ভালি ৰাখিব।
>> আপুনি এই ৰচিদৰ জৰিয়তে অনলাইন আবেদনৰ স্থিতি পৰীক্ষা কৰিব পাৰে।
>> বিষয়াসকলে আপোনাৰ প্ৰপত্ৰ পৰীক্ষা কৰিব আৰু নথিখন পৰীক্ষা কৰাৰ কমেও ২ সপ্তাহৰ ভিতৰত আপুনি ঘৰত আপোনাৰ ৰেচন পাব।
Published by:Kokil Sarma
First published: