• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • দিল্লীৰ উপ মুখ্যমন্ত্ৰী মনীষ চিছোদিয়াৰ বিৰুদ্ধে আন এক মানহানিৰ গোচৰ, এইবাৰ অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ গোচৰ ...

দিল্লীৰ উপ মুখ্যমন্ত্ৰী মনীষ চিছোদিয়াৰ বিৰুদ্ধে আন এক মানহানিৰ গোচৰ, এইবাৰ অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ গোচৰ ...

File Photo

File Photo

অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই ৩০ জুনত কামৰূপৰ চিজেএম আদালতত দিল্লীৰ উপ মুখ্যমন্ত্ৰী মনীষ চিছোদিয়াৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধমূলক মানহানিৰ গোচৰ ৰুজু কৰিছে।

  • Share this:
দিল্লীৰ উপ মুখ্যমন্ত্ৰী মনীষ চিছোদিয়াৰ বিৰুদ্ধে মানহানিৰ গোচৰ ৰুজু কৰা হৈছে। অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই ৩০ জুনত কামৰূপৰ চিজেএম আদালতত দিল্লীৰ উপ মুখ্যমন্ত্ৰী মনীষ চিছোদিয়াৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধমূলক মানহানিৰ গোচৰ ৰুজু কৰিছে।

আম আদমী পাৰ্টিৰ (আপ) নেতা মনীষ চিছোদিয়াই ৪ জুনত এক সংবাদমেলত অভিযোগ কৰিছিল যে ২০২০ চনত কোভিড মহামাৰীৰ সৈতে যুঁজি থকা সময়ত অসমৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী হৈ থকা হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই তেওঁৰ পত্নী আৰু পুত্ৰৰ ব্যৱসায়িক অংশীদাৰসকলৰ কোম্পানীক পিপিই কিট যোগান ধৰাৰ চুক্তি দিছিল। অৱশ্যে, অসম চৰকাৰে অভিযোগ অস্বীকাৰ কৰিছে।

হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই সতৰ্কবাণী দিছিল
বৰ্তমান ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই এই অভিযোগৰ পিছত দিল্লীৰ উপ মুখ্যমন্ত্ৰী মনীষ চিছোদিয়াৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধমূলক মানহানিৰ গোচৰ ৰুজু কৰাৰ সতৰ্কবাণী দিছিল। শৰ্মাই টুইটৰ এটা শৃংখলাত কৈছিল যে অসমত তেতিয়া কোনো পিপিই কিট নাছিল। "মোৰ পত্নীয়ে আগবাঢ়ি আহিবলৈ সাহস কৰিছিল আৰু জীৱন ৰক্ষাৰ বাবে চৰকাৰক প্ৰায় ১,৫০০ কিট দান কৰিছিল। তেওঁলোকে এক পইচাও লোৱা নাছিল," কোভিড-১৯ৰ সময়ত জেচিবি ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ দ্বাৰা পিপিই কিটসমূহক 'কৰ্পোৰেট সামাজিক দায়বদ্ধতা' হিচাপে প্ৰদান কৰাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য মিছনৰ (এইচএইচএম) তদানীন্তন সঞ্চালক ড০ লক্ষ্মণনৰ পৰা লাভ কৰা প্ৰশংসাপত্ৰ সংযোগ কৰি মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কৈছিল। শৰ্মাৰ পত্নী জেচিবি ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ অংশীদাৰ।

মনীষ চিছোদিয়াই কি অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল
মনীষ চিছোদিয়াই টুইট কৰিছিল, "মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাজী, প্ৰতি কিটত ৯৯০ টকাত জেচিবি ইণ্ডাষ্ট্ৰিজৰ নামত ৫০০০ কিট ক্ৰয় কৰাৰ বাবে আপোনাৰ পত্নীৰ চুক্তি ইয়াত আছে। মোক কওঁক, এই কাগজখন মিছা নেকি? স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী হৈ থাকোতে নিবিদা জাৰি নকৰাকৈ তেওঁৰ পত্নীৰ কোম্পানী ক্ৰয়ৰ নিৰ্দেশ দিয়াটো দুৰ্নীতি নহয় নেকি?" চিছোদিয়াই নতুন দিল্লীত এখন সংবাদমেলত কয় যে অসম চৰকাৰে প্ৰতি কিটত ৬০০ টকাত আন কোম্পানীৰ পৰা পিপিই কিট ক্ৰয় কৰিছিল।

আপ নেতাজনে কয় যে শৰ্মাই "কোভিড-১৯ জৰুৰী কালীন পৰিস্থিতিৰ সুযোগ লৈ" তেওঁৰ পত্নীৰ কোম্পানী আৰু পুত্ৰৰ ব্যৱসায়িক অংশীদাৰসকলক ৯৯০ টকাত এটা পিপিই কিট তাৎক্ষণিকভাৱে যোগান ধৰাৰ নিৰ্দেশ দিছিল। চিছোদিয়াই অভিযোগ কৰিছিল যে শৰ্মাৰ পত্নীৰ প্ৰতিষ্ঠানটোৱে আনকি চিকিৎসা সঁজুলিৰ ব্যৱসায়ো নকৰে। "যদিও কোম্পানীটোৱে পিপিই কিট যোগান ধৰিব নোৱাৰাৰ বাবে শৰ্মাৰ পত্নীৰ প্ৰতিষ্ঠানক দিয়া চুক্তি বাতিল কৰা হৈছিল, তেওঁৰ পুত্ৰৰ ব্যৱসায়িক অংশীদাৰৰ কোম্পানীটোক প্ৰতি কিটত ১.৬৮০ টকা হাৰত আন এটা যোগান অৰ্ডাৰ দিয়া হৈছিল," চিছোদিয়াই বাতৰিটো উদ্ধৃত কৰি কয়।

শৰ্মাৰ পত্নীয়ে কি কৈছিল
একে সময়তে, হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ পত্নীয়ে ইয়াৰ পূৰ্বে চিছোদিয়াৰ অভিযোগ সন্দৰ্ভত স্পষ্টীকৰণ জাৰি কৰিছিল। তেওঁ কৈছিল যে মহামাৰীৰ প্ৰথম সপ্তাহত, অসমৰ ওচৰত এটাও পিপিই কিট উপলব্ধ নাছিল। সেই কথা মনত ৰাখি, মই এজন ব্যৱসায়িক পৰিচিত ব্যক্তিৰ ওচৰলৈ গৈছিলো আৰু যথেষ্ট পৰিশ্ৰম কৰি, এন.এইচ.এম.-ক প্ৰায় ১৫০০ পি.পি.ই. কিট প্ৰদান কৰিছিলো। পিছত, মই এন.এইচ.এম.-ক মোৰ চি.এছ.আৰ.-ৰ অংশ হিচাপে গণ্য কৰিবলৈ লিখিছিলো। মই এটা পইচাও লোৱা নাছিলো।
Published by:Kokil Sarma
First published: