• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • আশীৰ্বাদ বিচাৰি কামাখ্যাত আহি উপস্থিত দক্ষিণৰ জনপ্ৰিয় অভিনেতা মোহনলাল

আশীৰ্বাদ বিচাৰি কামাখ্যাত আহি উপস্থিত দক্ষিণৰ জনপ্ৰিয় অভিনেতা মোহনলাল

দক্ষিণৰ জনপ্ৰিয় অভিনেতা মোহনলালে অসমৰ গুৱাহাটীৰ কামাখ্যা দেৱী মন্দিৰ দৰ্শন কৰে।

দক্ষিণৰ জনপ্ৰিয় অভিনেতা মোহনলালে অসমৰ গুৱাহাটীৰ কামাখ্যা দেৱী মন্দিৰ দৰ্শন কৰে।

মোগল-ব্ৰিটিছ শাসনক শক্তিশালীভাৱে প্ৰতিৰোধ কৰা আহোম ৰজাসকলৰ বিষয়ে ইতিহাসৰ পাঠ্যপুথিত অধ্যয়ন কৰাৰ কথা মোৰ মনত নাই। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় একত্ৰীকৰণৰ বাবে এইটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে আমি অসমকে ধৰি উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহক অতি গুৰুত্বসহকাৰে অধ্যয়ন কৰিব লাগিব।

  • Share this:
দক্ষিণৰ জনপ্ৰিয় অভিনেতা মোহনলালে অসমৰ গুৱাহাটীৰ কামাখ্যা দেৱী মন্দিৰ দৰ্শন কৰে। নীলাচল পাহাৰৰ শীৰ্ষত অৱস্থিত কামাখ্যা মন্দিৰত উপস্থিত হোৱা মোহনলালৰ ছবি এতিয়া অনুৰাগীৰ গোটত বিয়পি পৰিছে। মন্দিৰ সমিতিৰ কৰ্মীসকলে অভিনেতাজনক মালা পিন্ধাই আৰু তেওঁক সম্বৰ্ধনা জ্ঞাপন কৰে।


মোহনলালে কামাখ্যালৈ তেওঁৰ যাত্ৰাৰ বিষয়ে ফেচবুকত এটা দীঘলীয়া পোষ্ট শ্বেয়াৰ কৰিছে, যিটো তেওঁ শুনা দিনৰ পৰাই চাব বিচাৰিছিল।


"কামাখ্যা মন্দিৰৰ কথা আগতে কেতিয়বা শুনিছিলো নে নাই মোৰ মনত নাই। কিন্তু মই শুনা দিনৰ পৰাই তালৈ যাব বিচাৰিছিলো। এইটো আকাংক্ষাই সুযোগ সৃষ্টি কৰে, কিন্তু বহুতো ঘটনাৰ বাবে কেৱল আকাংক্ষাই পৰ্যাপ্ত নহয়। যেতিয়া এশটা কথা ক'ব পাৰি আৰু ক'ব নোৱাৰি একে সময়তে একেলগে আহে তেতিয়া এইটোৱেই ঘটে। এনেকৈয়ে কামাখ্যা যাত্ৰাটোও ঘটিছিল। কামাখ্যাক ভাৰতৰ তন্ত্ৰ পৰম্পৰাৰ শক্তিপীঠ বুলি জনা যায়। মই তন্ত্ৰৰ শব্দৰ বাবে এশ টা অৰ্থ পঢ়িছোঁ। কিন্তু মই প্ৰথমে মোৰ খুড়াৰ (গোপীনাথন নায়াৰ) পৰা শুনিছিলো। তেতিয়াৰ পৰা, মই সেই পথত বহুতো মহাত্মাক চাবলৈ আৰু জানিবলৈ সক্ষম হৈছো। যিসকলে মই জনা তন্ত্ৰৰ অৰ্থ অনুসৰণ কৰিছে। মোৰ ব্যস্ত চলচ্চিত্ৰ কেৰিয়াৰত, মই সেই সকলোবোৰ আচৰিত হৈ চাইছিলো। যিসকলক জনাৰ প্ৰয়োজন আছে।"


তন্ত্ৰৰ বিষয়ে মোহনলালে কয় যে, "এয়া ঠিক দোলনাত পৰি থকা কেঁচুৱা এটাৰ কান্দোনৰ দৰে। কি হৈছে জানিব বিচাৰিলে আমি বহুদূৰ আগবাঢ়িব লাগিব।" যেতিয়া মই ইয়ালৈ আহিলো তেতিয়াহে মই এই পৃথিৱীৰ ইতিহাস জানিব পাৰিলো। প্ৰায় ছয়শ বছৰ ধৰি এই ঠাইত আহোমে শাসন কৰিছিল। মোগল-ব্ৰিটিছ শাসনক শক্তিশালীভাৱে প্ৰতিৰোধ কৰা আহোম ৰজাসকলৰ বিষয়ে ইতিহাসৰ পাঠ্যপুথিত অধ্যয়ন কৰাৰ কথা মোৰ মনত নাই। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় একত্ৰীকৰণৰ বাবে এইটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে আমি অসমকে ধৰি উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহক অতি গুৰুত্বসহকাৰে অধ্যয়ন কৰিব লাগিব। পুৰাণত, কামাখ্যাৰ বিষয়ে নৰকাসুৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কাহিনী আছে। কালিকা পুৰাণে কামাখ্যাক এক বৰ্বৰ ৰূপত কালী বুলি উল্লেখ কৰে। আমাৰ কেৰালাৰ কাদামুঝা মন্দিৰটো নিৰ্মম ৰূপত কালীৰ দৰে একে আৰু যদি আপুনি ইয়াক লক্ষ্য কৰে। মন্দিৰত আমাক সহায় কৰা পণ্ডিত নয়ন জ্যোতি শৰ্মাই কৈছিল যে মন্দিৰটো দ্বাপৰ যুগৰ দৰে পুৰণি। ঐতিহাসিকভাৱে, বুৰঞ্জীবিদসকলে ইয়াৰ বয়স ৭ম শতিকাৰ পৰা অনুসৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। অৱশ্যে কামাখ্যাত যোনিৰ ধাৰণা আৰু উপাসনা মানৱ জাতিৰ দৰেই পুৰণি। এই সুন্দৰ মন্দিৰটো এনে এক ঠাই য'ত জাতি বা ধৰ্ম নিৰ্বিশেষে সকলোৱে আদৰণি জনায়। এইটো নিশ্চিতভাৱে আহি চাবলৈ আৰু অভিজ্ঞতা লোৱাৰ ঠাই।


"মই আজি কামাখ্যা দৰ্শন কৰিলো আৰু কাইলৈ ৰাতিপুৱা মই উমানন্দ চাবলৈ যাম। ভূপেন হাজৰিকাই হৃদয়েৰে গোৱা ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ মাজেৰে যাত্ৰা। এই যাত্ৰাটো আমি সদায় বিচাৰি আছিলো। মোৰ লগত ৰাম আছে (আৰ. ৰামানন্দ)। কামাখ্যা যাব লাগে নে নাই সেই প্ৰশ্নৰ আজি সমাপ্তি ঘটিছে। মই প্ৰাৰ্থনা কৰোঁ যে মই ভাৰত ভ্ৰমণৰ বাবে আন আশ্চৰ্যকৰ স্থানলৈ যাবলৈ সক্ষম হওঁ," বুলি মোহনলালে প্ৰকাশ কৰে।


বাৰোজৰ শ্বুটিং, যি তিনি সপ্তাহৰ আগতে সম্পূৰ্ণ হয়, য'ত মোহনলালে প্ৰথমবাৰৰ বাবে পৰিচালকৰ চাৰ্ট পৰিধান কৰিছিল। মোহনলালে সামাজিক মাধ্যমত বাৰোজৰ সকলো কলা-কুশলী সদস্যৰ সৈতে এখন ফটোৰ সৈতে শ্বুটিং সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল। "এয়া হৈছে টীম বাৰোজ, অৱস্থানত স্বাক্ষৰ কৰি কয়। এতিয়া অপেক্ষা আৰম্ভ হৈছে," মোহনলালে লিখে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি