• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • Salary: দিল্লীৰ বিধায়কসকলৰ দৰমহা আটাইতকৈ কম নেকি ? অসম বা আন ৰাজ্যত কিমান ?

Salary: দিল্লীৰ বিধায়কসকলৰ দৰমহা আটাইতকৈ কম নেকি ? অসম বা আন ৰাজ্যত কিমান ?

এটা সময় আছিল যেতিয়া উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ সাতখন ৰাজ্যত, যাক ৭ ভনী বুলিও জনা যায়, বিধায়কসকলৰ দৰমহা যথেষ্ট কম আছিল, কিন্তু যোৱা ৩-৪ বছৰত তাত বিধায়কসকলৰ দৰমহা আৰু ভাট্টা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে।

এটা সময় আছিল যেতিয়া উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ সাতখন ৰাজ্যত, যাক ৭ ভনী বুলিও জনা যায়, বিধায়কসকলৰ দৰমহা যথেষ্ট কম আছিল, কিন্তু যোৱা ৩-৪ বছৰত তাত বিধায়কসকলৰ দৰমহা আৰু ভাট্টা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে।

এটা সময় আছিল যেতিয়া উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ সাতখন ৰাজ্যত, যাক ৭ ভনী বুলিও জনা যায়, বিধায়কসকলৰ দৰমহা যথেষ্ট কম আছিল, কিন্তু যোৱা ৩-৪ বছৰত তাত বিধায়কসকলৰ দৰমহা আৰু ভাট্টা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে।

  • Share this:
দিল্লীৰ বিধায়কসকলৰ দৰমহাৰ বিষয়ে কোৱা হৈছে যে ই দেশৰ ভিতৰতে সৰ্বনিম্ন। এই কাৰণে, দিল্লী বিধানসভাৰ মনচুন অধিৱেশনে ৪ জুলাইত এটা প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰিব আৰু এই দৰমহা প্ৰায় দুগুণ কৰা হ'ব। যেতিয়া যোৱাবাৰ দিল্লীৰ বিধায়কসকলৰ দৰমহা বৃদ্ধিৰ বিধেয়কখন সদনত উত্থাপন কৰা হৈছিল, ইয়াক যথেষ্ট সমালোচনা কৰা হৈছিল। এতিয়া আমি জানো যে বিধায়ক, দিল্লীৰ মন্ত্ৰীসকলে প্ৰকৃততে কিমান দৰমহা পায় আৰু ই কিমান বৃদ্ধি পাব।

শেষবাৰৰ বাবে দিল্লীৰ বিধায়কৰ বিধায়কবৃদ্ধি কৰা হৈছিল ৪ নৱেম্বৰ, ২০১১ তাৰিখে। শীলা দীক্ষিত তেতিয়া দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল। তাৰ পিছত বিধায়কসকলৰ দৰমহা মাহে ৭,০০০ টকাৰ পৰা ১২,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। একেলগে, তেওঁলোকে প্ৰতি মাহে ৫৪ হাজাৰ টকা লাভ কৰিছিল।

দিল্লীৰ বিধায়কসকলৰ বিদ্যমান দৰমহা আৰু ভাট্টা
৪ নৱেম্বৰ, ২০১১ তাৰিখে দিল্লী বিধানসভাত এটা প্ৰস্তাৱ আনি বিধায়কসকলৰ দৰমহা আৰু ভাট্টা বৃদ্ধি নিম্নলিখিত ধৰণৰ:
মাহে ১২,০০০ টকা দৰমহা
বিধানসভা সমষ্টি ভাট্টা প্ৰতি মাহে ১৮,০০০ টকা
সচিবীয় ভাট্টা প্ৰতি মাহে ১০,০০০ টকা
বাহন ভাট্টা প্ৰতি মাহে ৬,০০০ টকা
ফোন ভাট্টা প্ৰতি মাহে ৮,০০০ টকা

দৈনিক ভাট্টা – সদনৰ অধিৱেশন বা সভাত অংশগ্ৰহণ কৰাৰ বাবে ১ হাজাৰ টকা

ইয়াৰ উপৰিও
বাহনৰ আগতীয়া – ০৪ লাখ টকালৈকে (ইয়াক কেৱল চৰকাৰী ম্যাদত পৰিশোধ কৰিব লাগিব)
চিকিৎসা সুবিধা – দিল্লী চৰকাৰ বা ইয়াৰ পেনেলৰ সকলো চিকিৎসালয়ত বিনামূলীয়া চিকিৎসা
পেঞ্চন – ৭,৫০০ টকা আৰু দ্বিতীয় কাৰ্যকালত ই প্ৰতি বছৰে ১,০০০ টকা বৃদ্ধি পাইছে
পাৰিবাৰিক পেঞ্চন – প্ৰাক্তন বিধায়কজনৰ মৃত্যুৰ পিছত আত্মীয়সকলক পেঞ্চন দিব লাগিব
বিদ্যুৎ আৰু পানীৰ সুবিধা – বিলৰ ওপৰত প্ৰতি মাহে ৪,০০০ টকা
ভ্ৰমণ সুবিধা – দেশৰ যিকোনো স্থানত পৰিয়ালৰ সৈতে ফুৰিবলৈ বছৰি ৫০,০০০ টকা
ৰিবামাৰমেণ্ট ডাটা এণ্ট্ৰি অপাৰেটৰৰ বাবে – প্ৰতি মাহে ৩০,০০০ টকা

এতিয়া দৰমহা কিমান হ'ব?
এতিয়া দৰমহা বৃদ্ধিৰ পিছত, দিল্লীৰ বিধায়কসকলৰ দৰমহা প্ৰতি মাহে ১২,০০০ টকাৰ পৰা ৩০,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি হ'ব। লগতে বহুতো ভাট্টা বৃদ্ধি হ'ব, যাক দৰমহাৰ সৈতে মুঠ ৯০,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হ'ব।

আন ৰাজ্যৰ বিধায়কসকলৰ দৰমহা কিমান?
তেলেংগানা ৰাজ্যসমূহৰ শীৰ্ষত আছে যিয়ে বিধায়কসকলক সৰ্বাধিক দৰমহা আৰু ভাট্টা প্ৰদান কৰে। তেলেংগানাত, বিধায়কসকলৰ দৰমহা আৰু ভাট্টা হৈছে প্ৰতি মাহে ২.৫ লাখ টকা। উত্তৰ প্ৰদেশত, বিধায়কসকলে দৰমহা আৰু ভাট্টাৰ সৈতে প্ৰতি মাহে ১.৮৭ লাখ টকা লাভ কৰে। মহাৰাষ্ট্ৰত প্ৰতি মাহে ১.৭০ লাখ টকা, জম্মু আৰু কাশ্মীৰত প্ৰতি মাহে ১.৬০ লাখ টকা আৰু উত্তৰাখণ্ডত প্ৰতি মাহে ১.৬০ লাখ টকা আছে।

৭ ভনী ৰাজ্যত বিধায়কসকলৰ দৰমহা
এটা সময় আছিল যেতিয়া উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ সাতখন ৰাজ্যত, যাক ৭ ভনী বুলিও জনা যায়, বিধায়কসকলৰ দৰমহা যথেষ্ট কম আছিল, কিন্তু যোৱা ৩-৪ বছৰত তাত বিধায়কসকলৰ দৰমহা আৰু ভাট্টা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে।

মেঘালয় ৭০,০০০ টকা
অৰুণাচল ১  লাখ
মিজোৰাম ১.৫০ লাখ
অসম ১.২০ লাখ
মণিপুৰ ১.১২ লাখ
নাগালেণ্ড ১.৩৫ লাখ

এমএলএ ফাণ্ড কিমান
ভাৰতত মুঠ ৪১২০ জন বিধায়ক আছে। বিধায়কজনক প্ৰতি মাহে দৰমহাৰ উপৰিও অঞ্চলটোৰ উন্নয়নৰ বাবে পুঁজি যোগান ধৰা হয়, যি প্ৰতি বছৰে ১ কোটি টকাৰ পৰা ৮ কোটি টকাৰ ভিতৰত হয়।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি