• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • আইচিবিএলৰ প্ৰাক্তন এমডিৰ ৩০ কোটি টকাৰ সম্পত্তি মানি লণ্ডাৰিং গোচৰত সংলগ্ন ইডিৰ

আইচিবিএলৰ প্ৰাক্তন এমডিৰ ৩০ কোটি টকাৰ সম্পত্তি মানি লণ্ডাৰিং গোচৰত সংলগ্ন ইডিৰ

ইডিএ অসমৰ ঔদ্যোগিক সমবায় বেংক লিমিটেডৰ এজন প্ৰাক্তন পৰিচালনা সঞ্চালকৰ ৩০ কোটি টকাৰো অধিক সম্পত্তিৰ ধন ৰপ্তানিৰ তদন্তৰ অংশ হিচাপে সংলগ্ন কৰিছে।

ইডিএ অসমৰ ঔদ্যোগিক সমবায় বেংক লিমিটেডৰ এজন প্ৰাক্তন পৰিচালনা সঞ্চালকৰ ৩০ কোটি টকাৰো অধিক সম্পত্তিৰ ধন ৰপ্তানিৰ তদন্তৰ অংশ হিচাপে সংলগ্ন কৰিছে।

ইডিএ অসমৰ ঔদ্যোগিক সমবায় বেংক লিমিটেডৰ এজন প্ৰাক্তন পৰিচালনা সঞ্চালকৰ ৩০ কোটি টকাৰো অধিক সম্পত্তিৰ ধন ৰপ্তানিৰ তদন্তৰ অংশ হিচাপে সংলগ্ন কৰিছে।

  • Share this:
প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয় চমুকৈ ইডিএ অসমৰ ঔদ্যোগিক সমবায় বেংক লিমিটেডৰ এজন প্ৰাক্তন পৰিচালনা সঞ্চালকৰ ৩০ কোটি টকাৰো অধিক সম্পত্তিৰ ধন ৰপ্তানিৰ তদন্তৰ অংশ হিচাপে সংলগ্ন কৰিছে।

ইডিৰ তৰফৰ পৰা জনোৱা মতে, বেংকৰ সৈতে এক বিত্তীয় প্ৰৱঞ্চনাৰ সন্দৰ্ভত সংস্থাটোৱে শুভ্ৰজ্যোতি ভৰালীৰ বিৰুদ্ধে এক পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে। জানিব পৰা মতে ভৰালীক বিগত জুন মাহত ইডিয়ে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল।

ইডিয়ে এক বিবৃতিত কয় যে, শুভ্ৰজ্যোতি ভৰালীৰ বিৰুদ্ধে ‘মানি লণ্ডাৰিং প্ৰতিৰোধ আইনৰ’(পিএমএলএ) অধীনত সম্পত্তি সংলগ্ন কৰাৰ বাবে এক অস্থায়ী নিৰ্দেশ জাৰি কৰা হৈছে । এই সম্পত্তিবোৰৰ ভিতৰত শশী কুমাৰ চাহ কোম্পানী প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ (এছকেটিচিপিএল) ৮৭,৭০,০০০ শ্বেয়াৰ (অংশীদাৰিত্ব) আৰু এছকেটিচিপিএলৰ মালিকাধীন সংশ্লিষ্ট/সমানুপাতিক স্থায়ী সম্পত্তি যেনে গোৱালপাৰাৰ চিমলিটোলাৰ এখন চাহ বাগিছা আৰু কামৰূপ (গ্ৰাম্য)ত অৱস্থিত ৰাণীৰ কৃষিভূমি যাৰ মুঠ মুল্য ৩০.৫ কোটি টকা।

তেওঁলোকে জনোৱা অনুসৰি ঔদ্যোগিক সমবায় বেংক লিমিটেড চমুকৈ আইচিবিএলৰ পৰিশোধ সংগ্ৰাহক আৰু ক্ষেত্ৰ বিষয়াসকলৰ নামত চলোৱা একাউণ্টত দৰমহা, ইনচেণ্টিভ আৰু ভ্ৰমণ ভাট্টাৰ ছদ্মবেশত অত্যাধিক পৰিমাণৰ টকা ৰখা হৈছিল।

ইডিয়ে অভিযোগ কৰে যে, এই লোকসকলৰ নামত আইচিবিএলৰ সৈতে ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা সকলো একাউণ্ট ভৰালীয়ে পৰিচালনা কৰিছিল আৰু যথেষ্ট অংশৰ ধন তেওঁলোকৰ একাউণ্টত দৰমহা, ইনচেণ্টিভ আৰু ভ্ৰমণ ভাট্টা হিচাপে অপব্যৱহাৰ কৰি নিজে গ্ৰহণ কৰিছিল। বিভিন্ন উপায়েৰে যেনে নগদ উলিওৱা বা এই টকা প্ৰতিষ্ঠান, পৰিয়ালৰ সদস্যসকল, সহযোগী আৰু অন্যান্যৰ নামত চলোৱা একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰাকে আদি কৰি মালিকাধীন, নিয়ন্ত্ৰণ আৰু পৰিচালনা ভৰালীয়ে কৰিছিল।

আইচিবিএলৰ পৰা ১১ জন "অযোগ্য" ঋণদাতাৰ নামত অভাৰড্ৰাফ্ট ঋণ, বাহন ঋণ, আৰু উদ্ভিদ আৰু যন্ত্ৰঋণ বিতৰণ কৰি ৪.৫ কোটি টকা আত্মসাৎ কৰিছিল অভিযুক্তই ভৰালীয়ে।

আইচিবিএলৰ দ্বাৰা আত্মসহায়ক গোটসমূহক অনুমোদন জনোৱা ঋণৰ এটা অংশ অসমী থ্ৰিফ্ট এণ্ড ক্ৰেডিট কো-অপাৰেটিভ চ'চাইটি লিমিটেড (এটিচিচিএছএল)ত এক স্থায়ী জমা হিচাপে সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল আৰু এই পৰিমাণৰ সম্পূৰ্ণ উপাৰ্জন ভৰালীয়ে "আত্মসাত আৰু ব্যৱহাৰ" কৰিছিল বুলি ইডিয়ে অভিযোগ কৰিছে।

"বেংকৰ পুঁজিৰ বিত্তীয় অপব্যৱহাৰ" কৰাৰ অভিযোগত ভৰালীৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা গুৱাহাটীৰ পানবজাৰ আৰক্ষী থানাত এক এজাহাৰৰ ভিত্তিত এই ধন ৰপ্তানিৰ গোচৰটো আৰম্ভ হৈছিল।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি