• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • ১২ অক্টোবৰৰ পৰা ১৪ অক্টোবৰলৈ ত্ৰিপুৰা আৰু অসম ভ্ৰমণলৈ আহিব দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মূ

১২ অক্টোবৰৰ পৰা ১৪ অক্টোবৰলৈ ত্ৰিপুৰা আৰু অসম ভ্ৰমণলৈ আহিব দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মূ

১৩ অক্টোবৰৰ দিনটোতেই আইআইটি গুৱাহাটীত ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ভাৰ্চুৱেলী কেন্দ্ৰীয় ইলেকট্ৰ’নিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি আৰু স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয় আৰু অসম চৰকাৰৰ বিভিন্ন প্ৰকল্পৰ বাবে আধাৰশিলা উদ্বোধন/স্থাপন কৰিব।

১৩ অক্টোবৰৰ দিনটোতেই আইআইটি গুৱাহাটীত ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ভাৰ্চুৱেলী কেন্দ্ৰীয় ইলেকট্ৰ’নিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি আৰু স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয় আৰু অসম চৰকাৰৰ বিভিন্ন প্ৰকল্পৰ বাবে আধাৰশিলা উদ্বোধন/স্থাপন কৰিব।

১৩ অক্টোবৰৰ দিনটোতেই আইআইটি গুৱাহাটীত ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ভাৰ্চুৱেলী কেন্দ্ৰীয় ইলেকট্ৰ’নিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি আৰু স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয় আৰু অসম চৰকাৰৰ বিভিন্ন প্ৰকল্পৰ বাবে আধাৰশিলা উদ্বোধন/স্থাপন কৰিব।

  • Share this:
ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰোপদী মুৰ্মূৱে আগন্তুক ১২ অক্টোবৰৰ পৰা ১৪ অক্টোবৰলৈ ত্ৰিপুৰা আৰু অসম ভ্ৰমণ কৰিব। ৰাষ্ট্ৰপতিৰ কাৰ্যালয়ৰ তৰফৰ পৰা সদৰী কৰা এই তথ্য প্ৰেছ ইনফৰমেশ্যন ব্যুৰ'এ সংবাদ মাধ্যমক জানিবলৈ দিছে।

দেশৰ ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে ১২ অক্টোবৰ, ২০২২ তাৰিখে ত্ৰিপুৰা ৰাজ্যিক ন্যায়িক একাডেমী উদ্বোধন কৰিব আৰু আগৰতলাৰ নৰসিনগড়ত ত্ৰিপুৰা ৰাষ্ট্ৰীয় আইন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিব। একেদিনাই, তেওঁ ভাৰ্চুৱেলী আগৰতলাৰ কেপিটেল কমপ্লেক্সত এটা এমএলএ হোষ্টেল উদ্বোধন কৰিব। লগতে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ বাবে পথ, বিদ্যালয় আৰু হোষ্টেল সম্পৰ্কীয় ত্ৰিপুৰা চৰকাৰৰ বিভিন্ন প্ৰকল্পৰ আধাৰশিলাও স্থাপন কৰিব। তেওঁ আগৰতলাৰ ৰবীন্দ্ৰ শত বাৰ্ষিকী ভৱনৰ পৰা ত্ৰিপুৰাৰ ৰাজধানী আগৰতলাত মহাৰাজা বীৰেন্দ্ৰ কিশোৰ মণিক্য সংগ্ৰহালয় আৰু সাংস্কৃতিক কেন্দ্ৰৰ লগতে আইআইআইটিৰ আধাৰশিলাও স্থাপন কৰিব। উক্ত দিনা সন্ধিয়া ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে আগৰতলাৰ টাউন হলত ত্ৰিপুৰা চৰকাৰৰ সন্মানত আয়োজিত হ’বলগীয়া এক নাগৰিক অভ্যৰ্থনা অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব।

ইফালে, ১৩ অক্টোবৰত ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে আগৰতলালৈকে চলিব লগা গুৱাহাটী-কলকাতা-গুৱাহাটী ৰে'লৰ বিশেষ সম্প্ৰসাৰণ আৰু মণিপুৰৰ খোংচাংলৈকে আগৰতলা-জিৰিবাম-আগৰতলা জন শতাব্দী এক্সপ্ৰেছৰ সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে ফ্লেগ অফ কৰিব।

১৩ অক্টোবৰৰ দিনটোতেই আইআইটি গুৱাহাটীত ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে ভাৰ্চুৱেলী কেন্দ্ৰীয় ইলেকট্ৰ’নিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি আৰু স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ মন্ত্ৰালয় আৰু অসম চৰকাৰৰ বিভিন্ন প্ৰকল্পৰ বাবে আধাৰশিলা উদ্বোধন/স্থাপন কৰিব। ইয়াৰ ভিতৰত আছে চুপাৰ কম্পিউটাৰ সুবিধা ‘পৰম কামৰূপা’ আৰু আইআইটি গুৱাহাটীত উচ্চ শক্তিৰ মাইক্ৰ'ৱেভ উপাদানৰ ডিজাইন আৰু বিকাশৰ সুবিধা; ধুবুৰীৰ চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু চিকিৎসালয়; আৰু ডিব্ৰুগড় (অসম) আৰু জবলপুৰ (মধ্য প্ৰদেশ)ত ৰাষ্ট্ৰীয় ভাইৰোলজী প্ৰতিষ্ঠানৰ আঞ্চলিক প্ৰতিষ্ঠান (এনআইভি)। সন্ধিয়া ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে গুৱাহাটীৰ অসম প্ৰশাসনিক পদাধিকাৰী মহাবিদ্যালয়ত তেওঁৰ সন্মানত আয়োজিত হ’বলগীয়া এক নাগৰিক অভ্যৰ্থনা আৰু সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিব।

অসম ভ্ৰমণৰ তৃতীয় তথা অন্তিমটো দিনত অৰ্থাৎ ১৪ অক্টোবৰত ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰোপদী মুৰ্মূৱে অসম চৰকাৰ আৰু কেন্দ্ৰীয় পথ পৰিবহণ আৰু ঘাইপথ আৰু ঘাইপথ, পেট্ৰ'লিয়াম আৰু প্ৰাকৃতিক গেছ আৰু ৰে'ল মন্ত্ৰালয়ৰ বিভিন্ন প্ৰকল্পৰ ভাৰ্চুৱেলী উদ্বোধন/উৎক্ষেপণ/আধাৰশিলা স্থাপন কৰিব। ইয়াৰ ভিতৰত আছে আধুনিক সুবিধাৰ সৈতে মডেল অংগনৱাড়ী কেন্দ্ৰ মুকলি কৰা, মিছন সৌভাগ্য, শিলচৰৰ মইনাৰবণ্ডত ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেচন লিমিটেডৰ ৰেল-ফেড পেট্ৰ’লিয়াম ষ্টোৰেজ ডিপো উদ্বোধন, দুটা ঘাইপথ প্ৰকল্প, অসমৰ চাহ বাগিচা অঞ্চলত ১০০খন আৰ্হিৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ আধাৰশিলা, গুৱাহাটীৰ আঘতোৰীত দুটা ঘাইপথ প্ৰকল্প আৰু আধুনিক কাৰ্গো কাম কোচিং টাৰ্মিনেল; আৰু গুৱাহাটীৰ পৰা লামডিঙলৈ শোখুভি (নাগালেণ্ড) আৰু মন্দিপথাৰ (মেঘালয়)লৈকে এখন ৰেলৰ ফ্লেগ অফ ইত্যাদি।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি