Dehing Patkai National Park: দিহিং পাটকাইক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰিলে ৰাজ্য চৰকাৰে, কিহৰ বাবে বিখ্যাত জানি লওক?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 9, 2021, 12:22 PM IST
Dehing Patkai National Park: দিহিং পাটকাইক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰিলে ৰাজ্য চৰকাৰে, কিহৰ বাবে বিখ্যাত জানি লওক?
কাজিৰঙা, ওৰাং, নামেৰি, ডিব্ৰু শৈখোৱা আৰু মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ পিছত অসমত আৰু দুখন নতুন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ঘোষণা।

কাজিৰঙা, ওৰাং, নামেৰি, ডিব্ৰু শৈখোৱা আৰু মানস ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ পিছত অসমত আৰু দুখন নতুন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ঘোষণা।

  • Share this:
বিশ্ব পৰিৱেশ দিৱসৰ দিনটোতে  বিটিআৰৰ ৰাইমনা সংৰক্ষিত বনাঞ্চলক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ উন্নীতকৰণ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰিছিল ৰাজ্য চৰকাৰে। ৰাইমনাৰ পিছত এইবাৰ দিহিং পাটকাইকৰ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰিছে বন পৰিবেশ মন্ত্ৰী পৰিমল শুক্লবৈদ্যই। বুধবাৰে সংবাদমেল সম্বোধন কৰি বন মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে নতুনকৈ ঘোষণা কৰা দুয়োখন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বিষয়েও সবিশেষ জনায়।

উল্লেখ্য যে, বিগত বৰ্ষৰ ডিচেম্বৰ মাহত ৰাজ্যপালৰ অনুমোদনৰ পাছত বৰ্ষাৰণ্য দিহিং পাটকাই অভয়াৰণ্যই ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ স্বীকৃতি লাভ কৰাৰ পিছত আজিৰ দিনটোত আনুষ্ঠানিক ভাবে ঘোষণা কৰা হয়। উল্লেখ্য যে, যোৱা বছৰ মে মাহত অবৈধ কয়লা খননৰ বাবে  দিহিং পাটকাই বিশেষ চৰ্চাৰ মাজলৈ আহিছিল। সামাজিক গণ মাধ্যমত ইয়াৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদৰ জোৱাৰো উঠিছিল। আনকি দেশ-বিদেশতো অভয়াৰণ্যখনক লৈ পৰিৱেশ কৰ্মীসকল সৰৱ হৈ পৰিছিল। ইয়াৰ পিছতে সেইসময়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে দিহিং পাটকাই অভয়াৰণ্যখনক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ উন্নীত কৰিবলৈ বন বিভাগক নিৰ্দেশ দিছিল

কিহৰ বাবে বিখ্যাত ৰাইমনা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানঃ

ৰাইমনা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত সোনালী বান্দৰ, বনৰীয়া ম'হ আৰু বাঘ আছে। ১৭০ প্ৰজাতিৰ পখিলা আছেও আছে অভয়াৰণ্য খনত।

বিটিআৰৰ কচুগাঁৱত অৱস্থিতি ৰাইমনা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ উত্তৰে আছে ভূটান।

কিহৰ বাবে বিখ্যাত দিহিং পাটকাই ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানঃ

দিহিং পাটকাই ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত আছে গিৱন, বাঘ, হাতী।
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: June 9, 2021, 12:22 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি