• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • Corona in India: কেন্দ্ৰই ক'ৰোনাৰ সতৰ্কবাণী দিছে ! ৰাজ্যসমূহক লাইনচ্যুত নহ'বলৈ আৱেদন, কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীৰে Covid-19ৰ পৰ্যালোচনাত অংশ ল'লে অসমৰ স্বাস্থ্য বিষয়াও...

Corona in India: কেন্দ্ৰই ক'ৰোনাৰ সতৰ্কবাণী দিছে ! ৰাজ্যসমূহক লাইনচ্যুত নহ'বলৈ আৱেদন, কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীৰে Covid-19ৰ পৰ্যালোচনাত অংশ ল'লে অসমৰ স্বাস্থ্য বিষয়াও...

কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী (Central Helath Minister) মনসুখ মাণ্ডৱিয়াই শনিবাৰে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যদি প্ৰটোকল অনুসৰণ কৰা নহয় তেন্তে কোভিড-১৯ (Ccovid-19) প্ৰতিৰোধৰ প্ৰচেষ্টা লাইনচ্যুত হ'ব পাৰে। তেওঁ ১৯ খন ৰাজ্যক টিকাকৰণৰ গতি বৃদ্ধি কৰিবলৈ আহ্বান জনায় যাতে ভাৰতে অহা কেইদিনমানৰ ভিতৰত ভেকছিনৰ ১০০ কোটি পালিৰ পৰিমাণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী (Central Helath Minister) মনসুখ মাণ্ডৱিয়াই শনিবাৰে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যদি প্ৰটোকল অনুসৰণ কৰা নহয় তেন্তে কোভিড-১৯ (Ccovid-19) প্ৰতিৰোধৰ প্ৰচেষ্টা লাইনচ্যুত হ'ব পাৰে। তেওঁ ১৯ খন ৰাজ্যক টিকাকৰণৰ গতি বৃদ্ধি কৰিবলৈ আহ্বান জনায় যাতে ভাৰতে অহা কেইদিনমানৰ ভিতৰত ভেকছিনৰ ১০০ কোটি পালিৰ পৰিমাণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী (Central Helath Minister) মনসুখ মাণ্ডৱিয়াই শনিবাৰে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যদি প্ৰটোকল অনুসৰণ কৰা নহয় তেন্তে কোভিড-১৯ (Ccovid-19) প্ৰতিৰোধৰ প্ৰচেষ্টা লাইনচ্যুত হ'ব পাৰে। তেওঁ ১৯ খন ৰাজ্যক টিকাকৰণৰ গতি বৃদ্ধি কৰিবলৈ আহ্বান জনায় যাতে ভাৰতে অহা কেইদিনমানৰ ভিতৰত ভেকছিনৰ ১০০ কোটি পালিৰ পৰিমাণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী (Central Helath Minister) মনসুখ মাণ্ডৱিয়াই শনিবাৰে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যদি প্ৰটোকল অনুসৰণ কৰা নহয় তেন্তে কোভিড-১৯ (Ccovid-19) প্ৰতিৰোধৰ প্ৰচেষ্টা লাইনচ্যুত হ'ব পাৰে। তেওঁ ১৯ খন ৰাজ্যক টিকাকৰণৰ গতি বৃদ্ধি কৰিবলৈ আহ্বান জনায় যাতে ভাৰতে অহা কেইদিনমানৰ ভিতৰত ভেকছিনৰ ১০০ কোটি পালিৰ পৰিমাণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। ভাৰতে এতিয়ালৈকে ৯৪০ মিলিয়নতকৈও অধিক ভেকছিনৰ পালি প্ৰদান কৰিছে।

১০০ কোটি পালিৰ মাইলৰ খুঁটি হ'ব
সকলো ৰাজ্যৰ ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য মিছনৰ মুখ্য সচিব আৰু মিছন সঞ্চালকসকলৰ সৈতে কোভিড-১৯ টিকাকৰণৰ অগ্ৰগতিৰ পৰ্যালোচনা কৰি মাণ্ডৱিয়াই কয় যে ১০০ কোটি পালি কোভিড ভেকছিন দিয়াটো ভাৰতৰ টিকাকৰণ যাত্ৰাত এক মাইলৰ খুঁটি হ'ব।

প্ৰচেষ্টাটো লাইনচ্যুত হ'বলৈ নিদিব
স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ এক বিবৃতি অনুসৰি, মান্দাৱিয়াই কৈছিল যে যদি উৎসৱ, উদযাপন আৰু বৃহৎ সমাৱেশৰ সময়ত কোভিড প্ৰটোকলৰ যত্ন লোৱা নহয়, তেন্তে কোভিড-19 প্ৰতিৰোধ লাইনচ্যুত হ'ব পাৰে। 'সমাধান হ'ল কোভিড প্ৰটোকল কঠোৰভাৱে অনুসৰণ কৰা আৰু টিকাকৰণত্ব ত্বৰান্বিত কৰা,' মন্ত্ৰীজনে কৈছিল।

ক'ৰোনা ভেকছিন কিয় প্ৰয়োজন বুজিব
তেওঁ পৰীক্ষাৰ ফলাফলৰ উদাহৰণ দিছে যে প্ৰথম পালি ভেকছিন  প্ৰাপ্তকৰ্তাৰ ৯৬ শতাংশ লোকৰ কোভিড-19 গুৰুতৰভাৱে বিকশিত হোৱা নাই আৰু ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি গ্ৰহণ কৰা লোকসকলৰ বাবে এয়া প্ৰায় ৯৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হৈছে। বৈঠকত অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ, অসম, বিহাৰ, ছত্তীশগড়, গুজৰাট, হাৰিয়ানা, ঝাৰখণ্ড, কৰ্ণাটক, কেৰালা, মধ্য প্ৰদেশ, মহাৰাষ্ট্ৰ, উৰিষ্যা, পঞ্জাৱ, ৰাজস্থান, তামিলনাডু, তেলেংগানা, উত্তৰাখণ্ড, উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু পশ্চিম বংগৰ বিষয়াসকলে অংশগ্ৰহণ কৰে।

বিবৃতিটোত কোৱা হৈছে যে ৰাজ্যসমূহৰ ওচৰত ৮ কোটিতকৈও অধিক ভেকছিন পৰিপূৰক উপলব্ধ হোৱাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, মান্দাৱিয়াই টিকাকৰণ আৰু ভেকছিনৰ আৱৰণ ত্বৰান্বিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকে সন্মুখীন হোৱা বিশেষ বাধাসমূহৰ বিষয়ে সোধা-পোছা কৰে৷ "ৰাজ্যসমূহৰ সৈতে আলোচনা কৰি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে প্ৰতিখন ৰাজ্যক ইয়াৰ লক্ষ্য বৃদ্ধি কৰিবলৈ আহ্বান জনায় যাতে অহা কেইদিনমানৰ ভিতৰত ই ১০০ কোটি টকাৰ সীমাত উপনীত হয়৷
Published by:Kokil Sarma
First published: