உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • assam
    • »
    • CGTN | Assam: অসমৰ ওপৰত শেনচকু চীনৰ সংবাদ মাধ্যমৰ, অসমত ফেচবুকত মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু কেইবাটাও সংবাদ মাধ্যমক চেৰ পেলাই শীৰ্ষত চীন?

    CGTN | Assam: অসমৰ ওপৰত শেনচকু চীনৰ সংবাদ মাধ্যমৰ, অসমত ফেচবুকত মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু কেইবাটাও সংবাদ মাধ্যমক চেৰ পেলাই শীৰ্ষত চীন?

    শীৰ্ষত থকা China Global Television Network বা CGTN চীন দেশৰ ইংৰাজী ভাষাৰ নিউজ চেনেল । চেনেলৰ মালিকীস্বত্ব China Central Television (CCTV)ৰ হাতত আছে । CCTV চীন কমিউনিষ্ট পাৰ্টীৰ জন সংযোগ বিভাগৰ দ্বাৰা পৰিচালিত

    শীৰ্ষত থকা China Global Television Network বা CGTN চীন দেশৰ ইংৰাজী ভাষাৰ নিউজ চেনেল । চেনেলৰ মালিকীস্বত্ব China Central Television (CCTV)ৰ হাতত আছে । CCTV চীন কমিউনিষ্ট পাৰ্টীৰ জন সংযোগ বিভাগৰ দ্বাৰা পৰিচালিত

    শীৰ্ষত থকা China Global Television Network বা CGTN চীন দেশৰ ইংৰাজী ভাষাৰ নিউজ চেনেল । চেনেলৰ মালিকীস্বত্ব China Central Television (CCTV)ৰ হাতত আছে । CCTV চীন কমিউনিষ্ট পাৰ্টীৰ জন সংযোগ বিভাগৰ দ্বাৰা পৰিচালিত

    • Share this:
    অসমত ফেচবুক পেজ Engagementত দ্বিতীয় স্থানত আছে চীনৰ সংবাদ মাধ্যম CGTN; মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা আৰু আন জনপ্ৰিয় অসমৰ সংবাদ মাধ্যমক কেনেকৈ চেৰ পেলাই শীৰ্ষত স্থান পাইছে চীনৰ সংবাদ মাধ্যমে? অসম ৰঙা চীনৰ চাইবাৰ আক্ৰমণৰ কৰাল গ্ৰাসত সোমাই পৰিছে নেকি ?

    হয়, আচৰিত যেন লাগিলেও মাৰ্চৰ ১৮ তাৰিখৰ পৰা এপ্ৰিলৰ ১৪ তাৰিখলৈ প্ৰাপ্ত তথ্য মতে অৱধাৰিতভাৱে অসমৰ ভৌগোলিক পৰিসীমাত ফেচবুক পেজৰ ট্রেণ্ডিঙৰ শীৰ্ষত আছে ভাৰতৰ জনপ্ৰিয় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্র মোদী। কিন্তু দ্বিতীয় স্থানত আছে চীন চৰকাৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত নিউজ চেনেল CGTN । ১০.৩১ শতাংশ অংশীদাৰিত্বৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী প্ৰথম স্থানত থকাৰ বিপৰীতে CGTNৰ অংশীদাৰিত্ব ৯.১৩শতাংশ ।

    হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ অংশীদাৰিত্ব ৮.৬৯  শতাংশ । News18 অসম NEকে ধৰি আটাইকেইটা অসমৰ সংবাদ প্ৰতিষ্ঠানক চেৰ পেলাইছে CGTN য়ে । আনহাতে  অৰুণাচল প্ৰদেশতো মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীৰ পিছতে ফেচবুক পেজৰ ট্রেণ্ডিং তালিকাত দ্বিতীয় স্থানত আছে চীনৰ সংবাদ প্ৰতিষ্ঠানটো ।

    আপাত দৃষ্টিত অসমৰ চীনৰ সংবাদ প্ৰতিষ্ঠানৰ ফেচবুকত দৰ্শক নথকাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত কেনেকৈ দ্বিতীয় স্থান পাইছে CGTNয়ে । Data Analyst ভাৰ্গব ওজাপালিয়ে News18ক জনোৱা মতে, এয়া একপ্ৰকাৰৰ চাইবাৰ আক্ৰমণৰ উকমুকনিও হ’ব পাৰে । তেওঁ কয় – “আমি ব্যৱহাৰ কৰা চীন দেশত নিৰ্মিত মোবাইল ফোনবোৰত কিছুমান In-built app থাকে। সেইবোৰৰ যোগেদি অতি গোপনে চীনে আমাৰ Cyber Space আগ্ৰাসন কৰাৰ কথাটো নুই কৰিব নোৱাৰি ।“ তেওঁ পুনৰ কয় – হাউলি সদৃশ সৰু চহৰত CGTNয়ে কেনেকৈ পঞ্চম স্থান দখল কৰিব পাৰে ?

    বিষয়টো গভীৰভাৱে বিশ্লেষণ কৰি তেওঁ কয় – ধনৰ বিনিময়ত ফেচবুক পেজৰ Engagement বৃদ্ধি কৰাৰ ব্যৱস্থা আছে। কিন্তু CGTNয়ে কিয় অসমৰ ভৌগোলিক পৰিসৰ বাছি ল’ব ? গতিকে চীনে অতি গোপনে Propaganda বিস্তাৰৰ ষড়যন্ত্ৰত লিপ্ত হোৱাৰ কথাটোও নুই কৰিব নোৱাৰি ।

    China Global Television Network বা CGTN চীন দেশৰ ইংৰাজী ভাষাৰ নিউজ চেনেল । চেনেলৰ মালিকীস্বত্ব China Central Television (CCTV)ৰ হাতত আছে । CCTV চীন কমিউনিষ্ট পাৰ্টীৰ জনসংযোগ বিভাগৰ দ্বাৰা পৰিচালিত । CGTNৰ verified ফেচবুক পেজত ১১৭মিলিয়ন Followers আছে । উল্লেখযোগ্য যে চীন দেশত ফেচবুক নিষিদ্ধ ।

    News18-এ নিজাববীয়াকৈ এই তথ্য নিশ্চিত নকৰে। ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ৰ আগশাৰীৰ ডিজিটেল তথ্য বিশ্লেষক ভাৰ্গৱ ওজাপালিৰ মন্তব্য আৰু তথ্যৰ ভিত্তিত এই প্ৰতিবেদন প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।
    Published by:Gautam Barman
    First published: