உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • assam
    • »
    • Attacks on Doctors: অসমকে ধৰি কেইবাখনো ৰাজ্যত চিকিৎসক-স্বাস্থ্য কৰ্মী আক্ৰমণৰ ঘটনাক লৈ কেন্দ্ৰৰ Action, ৰাজ্যসমূহক আক্ৰমণকাৰীৰ বিৰুদ্ধে FIR দাখিল কৰিবলৈ নিৰ্দেশ ...

    Attacks on Doctors: অসমকে ধৰি কেইবাখনো ৰাজ্যত চিকিৎসক-স্বাস্থ্য কৰ্মী আক্ৰমণৰ ঘটনাক লৈ কেন্দ্ৰৰ Action, ৰাজ্যসমূহক আক্ৰমণকাৰীৰ বিৰুদ্ধে FIR দাখিল কৰিবলৈ নিৰ্দেশ ...

    Photo-ANI (Doctors Protest)

    Photo-ANI (Doctors Protest)

    কেন্দ্ৰীয় গৃহ সচিব অজয় ভল্লাই সকলো ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলসমূহৰ মুখ্য সচিব আৰু প্ৰশাসকসকলক স্বাস্থ্য কৰ্মীসকলক আক্ৰমণৰ ঘটনাৰ তদন্তৰ বাবে ব্যৱস্থা ৰূপায়ণৰ বাবে পত্ৰ লিখিছে।

    • Share this:
    কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সমগ্ৰ দেশৰ চিকিৎসক আৰু স্বাস্থ্য কৰ্মীৰ ওপৰত হোৱা আক্ৰমণৰ ওপৰত ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় গৃহ সচিব অজয় ভল্লাই সকলো ৰাজ্য/কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলসমূহৰ মুখ্য সচিব আৰু প্ৰশাসকসকলক স্বাস্থ্য কৰ্মীসকলক আক্ৰমণৰ ঘটনাৰ তদন্তৰ বাবে ব্যৱস্থা ৰূপায়ণৰ বাবে পত্ৰ লিখিছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৰাজ্যসমূহক স্বাস্থ্য কৰ্মীসকলক আক্ৰমণ কৰাসকলৰ বিৰুদ্ধে এজাহাৰ দাখিল কৰিবলৈ কৈছে।

    কেন্দ্ৰই কৈছে যে চিকিৎসক, স্বাস্থ্য সেৱাৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ওপৰত হোৱা আক্ৰমণে তেওঁলোকৰ মাজত নিৰাপত্তাহীনতাৰ ভাৱনা সৃষ্টি কৰিব পাৰে। বিহাৰ আৰু মধ্য কেৰালাৰ চিকিৎসকসকলে চিকিৎসকসকলৰ বিৰুদ্ধে হিংসাৰ বিৰুদ্ধে কেন্দ্ৰীয় আইনৰ দাবী তৈয়াৰ কৰিবলৈ ক্লিনিক সমূহ বন্ধ কৰি দিছিল। এনে ধৰণৰ হিংসা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ IMAৰ প্ৰতিটো শাখাত এক সমন্বয় দল গঢ়ি তোলাৰ বাবে ৰাজহুৱা আলোচনাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে।

    IMAই আইন প্ৰণয়নৰ দাবী জনাইছে
    আই.এম.এ.ই এক বিবৃতিত কয়, 'চিকিৎসক আৰু স্বাস্থ্য পেছাদাৰীসকলৰ বিৰুদ্ধে বৰ্ধিত হিংসাৰ বাবে আমি গভীৰভাৱে আঘাতপ্ৰাপ্ত। এইটো দিনক দিনে হৈ আহিছে। IMAই হিংসাৰ বিৰুদ্ধে আইন বনাবলৈ হেচা দিছে।
    এতিয়া স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে (Health ministry) প্ৰতিবেদনসমূহৰ ওপৰত কঠোৰ স্থিতি গ্ৰহণ কৰিছে। স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে স্পষ্ট কৰি দিছে যে চিকিৎসকসকলৰ বিৰুদ্ধে যিকোনো হিংসা জামিন অযোগ্য অপৰাধৰ শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্গত। ৰাজ্যসমূহলৈ লিখা এখন পত্ৰত মন্ত্ৰালয়ে চিকিৎসকসকলৰ সুৰক্ষাৰ যত্ন ল'বলৈ নিৰ্দেশ দিছে।

    পত্ৰখনত কোৱা হৈছে যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এখন অধ্যাদেশ উলিয়াইছিল, যি এতিয়া এক আইনত পৰিণত হৈছে, য'ত কোৱা হৈছে যে চিকিৎসকসকলৰ বিৰুদ্ধে হিংসা এক জামিন অযোগ্য আৰু জ্ঞাত অপৰাধ। মন্ত্ৰালয়ে কৈছে যে সকলো ৰাজ্যই নিশ্চিত কৰিব লাগে যে চিকিৎসকসকলে ভয়মুক্ত পৰিৱেশত মানুহৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: