• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • CAAৰ নিয়ম-কানুন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আৰু বিলম্ব ! গৃহ মন্ত্ৰালয়ে বিচাৰিছে ছমাহৰ সময়সীমা...

CAAৰ নিয়ম-কানুন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আৰু বিলম্ব ! গৃহ মন্ত্ৰালয়ে বিচাৰিছে ছমাহৰ সময়সীমা...

File Photo

File Photo

গৃহ মন্ত্ৰালয়ে(Ministry of Home Affairs) নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন (Citizenship Amendment Act)ৰ অধীনত নিয়ম প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আৰু ৬ মাহ বিচাৰিছে। মন্ত্ৰালয়ে মঙলবাৰে সংসদক অৱগত কৰিছে।

  • Share this:
গৃহ মন্ত্ৰালয়ে(Ministry of Home Affairs) নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন (Citizenship Amendment Act)ৰ অধীনত নিয়ম প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আৰু ৬ মাহ বিচাৰিছে। মন্ত্ৰালয়ে মঙলবাৰে সংসদক অৱগত কৰিছে। মন্ত্ৰালয়ে ২০২২ চনৰ ৯ জানুৱাৰীলৈ ৰাজ্যসভা আৰু লোকসভা সমিতিৰ পৰা সময় বৃদ্ধি বিচাৰিছে। CAA-য়ে পাকিস্তান, বাংলাদেশ আৰু আফগানিস্তানত সংখ্যালঘু আৰু অত্যাচাৰৰ সন্মুখীন হোৱা হিন্দু, পাৰ্চী, শিখ, খ্ৰীষ্টান, জৈন আৰু বৌদ্ধ সম্প্ৰদায়ক ভাৰতীয় নাগৰিকত্ব প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে।

কংগ্ৰেছৰ সাংসদ গৌৰৱ গগৈয়ে সুধিছিল যে কা নিয়মসমূহ জাননী দিয়াৰ অন্তিম তাৰিখ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল নে নাই। তেওঁ মন্ত্ৰালয়ক তাৰিখ নিৰ্ধাৰণ নকৰাৰ কাৰণটো সুধিছিল। এই সন্দৰ্ভত গৃহ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায়ে কয় যে CAA-ক ১২ ডিচেম্বৰ ২০১৯ তাৰিখে জাননী দিয়া হৈছিল আৰু ই ১০ জানুৱাৰী, ২০২০ তাৰিখে কাৰ্যকৰী হৈছিল।

তেওঁৰ উত্তৰত ৰায়ে কয়, 'নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন, ২০১৯ৰ নিয়ম নিৰ্ধাৰণৰ বাবে লোকসভা আৰু ৰাজ্যসভাৰ সমিতিসমূহক সময় ০৯.০১.২০২২ লৈ বৃদ্ধি কৰিবলৈ অনুৰোধ জনোৱা হৈছে।' ৰাষ্ট্ৰপতি ৰামনাথ কোবিন্দে ১২ ডিচেম্বৰ, ২০১৯ত আইনখনত সন্মতি জনাইছিল। CAA আগবাঢ়ি অহাৰ পিছত ইয়াৰ ব্যাপক বিৰোধিতা কৰা হৈছিল। দেশৰ বহুতো বিৰোধী ৰাজনৈতিক দল আৰু গোটে আইনখন ৰূপায়ণৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। বিশেষকৈ অসমত ইয়াৰ বিৰুদ্ধে তীব্ৰ প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত হৈছিল।

৩১ ডিচেম্বৰ, ২০১৪ লৈকে ভাৰতলৈ অহা হিন্দু, পাৰ্চী, শিখ, খ্ৰীষ্টান, জৈন আৰু বৌদ্ধ সম্প্ৰদায়ক তিনিখন দেশত ধৰ্মীয় অত্যাচাৰৰ বাবে অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰী বুলি গণ্য কৰা নহ'ব। একে সময়তে, তেওঁলোকে আইনৰ অধীনত ভাৰতৰ নাগৰিকত্ব প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব। যদি এই দেশবোৰ আৰু এই সম্প্ৰদায়ৰ লোকসকলৰ পিতৃ-মাতৃৰ জন্মস্থানৰ প্ৰমাণ নাথাকে, তেওঁলোকে ভাৰতত ৬ বছৰৰ পিছত নাগৰিকত্বৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে
Published by:Kokil Sarma
First published: