মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» অসম

»অসমত BSFৰ বাঢ়িল ক্ষেত্ৰাধিকাৰ; আন্তৰাষ্ট্ৰীয় সীমান্তৰ পৰা ৫০কিঃমিঃ ভিতৰলৈ এতিয়া BSFএ বিশেষ অধিকাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব 

অসমত BSFৰ বাঢ়িল ক্ষেত্ৰাধিকাৰ; আন্তৰাষ্ট্ৰীয় সীমান্তৰ পৰা ৫০কিঃমিঃ ভিতৰলৈ এতিয়া BSFএ বিশেষ অধিকাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব 

News18 Assam | News18-Assam
Updated:October 13, 2021, 7:32 PM IST
অসমত BSFৰ বাঢ়িল ক্ষেত্ৰাধিকাৰ; আন্তৰাষ্ট্ৰীয় সীমান্তৰ পৰা ৫০কিঃমিঃ ভিতৰলৈ এতিয়া BSFএ বিশেষ অধিকাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব 
গৃহ মন্ত্ৰণালয়ৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে অসম আৰু পশ্চিম বংগত অনুপ্ৰৱেশ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ এই পদক্ষেপ লোৱা হৈছে । এই নতুন নিয়ম প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পূৰ্বে ৰাজ্য কেইখনৰ সৈতে আলোচনা কৰা হৈছিল নে নাই জানিব পৰা হোৱা নাই।

গৃহ মন্ত্ৰণালয়ৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে অসম আৰু পশ্চিম বংগত অনুপ্ৰৱেশ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ এই পদক্ষেপ লোৱা হৈছে । এই নতুন নিয়ম প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পূৰ্বে ৰাজ্য কেইখনৰ সৈতে আলোচনা কৰা হৈছিল নে নাই জানিব পৰা হোৱা নাই।

  • Share this:
দেশৰ সীমান্তৰ প্ৰহৰী Border Security Force চমুকৈ BSFৰ অসমত বাঢ়িল পৰিক্ষেত্ৰ । এতিয়া BSFএ অসমত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সীমান্ত পৰা ৫০কিলোমিটাৰ ভিতৰলৈ বিশেষ অধিকাৰ প্ৰয়োগ কৰিব পাৰিব । পূৰ্বে সেই অঞ্চল সীমিত আছিল ১৫ কিলোমিটাৰ ভিতৰলৈ । নিজৰ পৰিক্ষেত্ৰৰ ভিতৰত BSFএ পাৰপত্ৰ আইন, NDPS Act, Custom Act তথা CrPCৰ অধীনত গ্ৰেপ্তাৰ, সামগ্ৰী জব্দ, অভিযান আদি কৰিব পাৰিব । পশ্চিম বংগ আৰু পঞ্জাৱতো এই নিয়ম প্ৰযোজ্য হৈছে । অন্যহাতেদি গুজৰাটত এই পৰিসৰ ৮০ কিলোমিটাৰৰ পৰা হ্রাস কৰি ৫০ কিলোমিটাৰ কৰা হৈছে ।

উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ ৫ ৰাজ্য ক্ৰমে– মেঘালয়ৰ, মণিপুৰ, মিজোৰাম, ত্ৰিপুৰা আৰু নাগালেণ্ডত তেনে কোনো ভৌগোলিক সীমা ধার্য কৰা হোৱা নাই । অর্থাৎ গোটেই ৰাজ্যই BSFৰ পৰিক্ষেত্ৰ । জম্মু-কাশ্মীৰ আৰু লাডাখতো অনুৰূপ ধৰণে ভৌগোলিক সীমা নিৰূপণ কৰা হোৱা নাই ।

উল্লেখযোগ্য যে সীমান্ত সুৰক্ষা বাহিনী আইন ১৯৬৮ (Border Security Act 1968)ৰ দফা ১৩৯ৰ অধীনত কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰণালয়ে সময় সাপেক্ষে BSFৰ ক্ষেত্ৰ পৰিসৰৰ সাল-সলনি ঘটাব পাৰে । BSFৰ ক্ষেত্ৰ পৰিসৰত অন্তৰ্ভুক্ত হৈ থকা অঞ্চল সমূহ হৈছে মেঘালয়, মণিপুৰ, মিজোৰাম, নাগালেণ্ড, ত্ৰিপুৰা, জম্মু-কাশ্মীৰ আৰু লাডাখ । ইয়াৰ উপৰি সোমাই আছে অসম, পশ্চিম বংগ, ৰাজস্থান, পাঞ্জাৱ আৰু গুজৰাটৰ সীমান্ত অঞ্চল ।

বুধবাৰে কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰণালয়ে এখন ৰাজ-পত্ৰিত জাননী জাৰি কৰি সাল-সলনি কৰে BSFৰ ক্ষেত্ৰ পৰিসৰ ।

গৃহ মন্ত্ৰণালয়ৰ সূত্ৰই জনোৱা মতে অসম আৰু পশ্চিম বংগত অনুপ্ৰৱেশ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ এই পদক্ষেপ লোৱা হৈছে । এই নতুন নিয়ম প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পূৰ্বে ৰাজ্য কেইখনৰ সৈতে আলোচনা কৰা হৈছিল নে নাই জানিব পৰা হোৱা নাই ।
Published by: Manjumoni Borah
First published: October 13, 2021, 7:32 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি