உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • assam
    • »
    • 'বৰপেটাৰ পিৰলা সত্ৰৰ নাই কোনো চিন, সত্ৰৰ ১০১ বিঘা মাটি বেদখলকাৰীৰ দখলত'- ৰাজ্যৰ ১০খন জিলাৰ হিন্দুক সংখ্যালঘুৰ মৰ্যদা দিয়াৰ দাবী মৃণাল শইকীয়াৰ

    'বৰপেটাৰ পিৰলা সত্ৰৰ নাই কোনো চিন, সত্ৰৰ ১০১ বিঘা মাটি বেদখলকাৰীৰ দখলত'- ৰাজ্যৰ ১০খন জিলাৰ হিন্দুক সংখ্যালঘুৰ মৰ্যদা দিয়াৰ দাবী মৃণাল শইকীয়াৰ

    সোমবাৰে পুৱা বৰপেটাৰ সুন্দৰীদিয়া সত্ৰলৈ গৈ সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ, পৰিচালনা সমিতিৰ সদস্য আৰু ভকতসকলৰ সৈতে সত্ৰৰ ভূমি বেদখল সম্পৰ্কে আলোচনাত মিলিত হয় সত্ৰ আয়োগ অসম ৷

    সোমবাৰে পুৱা বৰপেটাৰ সুন্দৰীদিয়া সত্ৰলৈ গৈ সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ, পৰিচালনা সমিতিৰ সদস্য আৰু ভকতসকলৰ সৈতে সত্ৰৰ ভূমি বেদখল সম্পৰ্কে আলোচনাত মিলিত হয় সত্ৰ আয়োগ অসম ৷

    সোমবাৰে পুৱা বৰপেটাৰ সুন্দৰীদিয়া সত্ৰলৈ গৈ সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ, পৰিচালনা সমিতিৰ সদস্য আৰু ভকতসকলৰ সৈতে সত্ৰৰ ভূমি বেদখল সম্পৰ্কে আলোচনাত মিলিত হয় সত্ৰ আয়োগ অসম ৷

    • Share this:
    অসমৰ সত্ৰ সমূহৰ ভূমি বেদখল মুক্ত কৰাৰ বাবে সঠিক তথ্য সংগ্ৰহ কৰিবলৈ চৰকাৰে গঠন কৰি দিছে  তিনিজনীয়া সদস্যৰে সত্ৰ আয়োগ অসম ৷ সত্ৰ আয়োগ অসমৰ দলটোৱে অসমৰ সত্ৰ সমূহৰ ভূমি বেদখল সম্পৰ্কীয় বিষয় সঠিক তথ্য আহৰণ কৰিবৰ বাবে উপস্থিত হয় বৰপেটাত ৷

    সোমবাৰে পুৱা বৰপেটাৰ সুন্দৰীদিয়া সত্ৰলৈ গৈ সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ, পৰিচালনা সমিতিৰ সদস্য আৰু ভকতসকলৰ সৈতে সত্ৰৰ ভূমি বেদখল সম্পৰ্কে আলোচনাত মিলিত হয় সত্ৰ আয়োগ অসম ৷ ইয়াৰ পিছত আয়োগৰ দলটোৱে বৰপেটাৰ পিৰলা সত্ৰৰ বেদখলকৃত ভূমি চৰজমিন তদন্ত কৰে ৷

    উল্লেখ্য যে, হৰিদেৱৰ প্ৰধান শিষ্য আচাৰ্য নাৰায়ণা দেৱে প্ৰতিষ্ঠা কৰা পিৰলা সত্ৰৰ প্ৰায় ১০১ বিঘা মাটি আছিল যদিও সত্ৰখনৰ গোটেইখিনি মাটি বৰ্তমান সম্পূৰ্ণ বেদখল হৈছে ৷ সত্ৰ আয়োগ অসমৰ সদস্য মৃণাল শইকীয়াই পিৰলা সত্ৰৰ মাটি বেদখল দেখি স্তম্ভিত হৈ পৰে ৷ তেও কয় যে, 'বৰপেটাকে ধৰি অসমৰ দহ খন জিলাত হিন্দু সকল সংখ্যালঘুত পৰিণত হৈছে৷ দহখন জিলাত বংগমূলীয় মুছলমান সংখ্যাগুৰু হৈ পৰিছে ৷ এই দহখন জিলাৰ হিন্দু সকলক সংখ্যালঘুৰ মৰ্যদা দিব লাগে ৷ বৰপেটাৰ পিৰলা সত্ৰ নিশ্চিহ্ন হৈছে। সত্ৰৰ ভূমি দখল কৰিছে বংগমূলীয় মুছলমানে ৷'

    আনহাতে পিৰলা সত্ৰৰ সত্ৰাধিকাৰ দিপেন্দ্ৰ নাথ গোস্বামীয়ে আক্ষেপেৰ কয় যে, 'পিৰলা সত্ৰৰ গোটেই খিনি মাটি ইতিমধ্যে বেদখলকাৰীৰ কবলত পৰিছে ৷ আনকি পৰিলা সত্ৰত থকা গুৰু পদশিলা বহৰি সত্ৰত আৰু বিগ্ৰহ বহৰি হৰিপুৰ সত্ৰত সংৰক্ষণ কৰি ৰাখিবলগীয়া হৈছে।' গতিকে সত্ৰাধিকাৰগৰাকীয়ে পিৰলা সত্ৰৰ বেদখলকৃত মাটি বেদখল মুক্ত কৰি তাত সত্ৰখন পুনৰ স্থাপন কৰিবলৈ চৰকাৰক অনুৰোধ জনায় ৷

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: