অসমৰ চাহ বাগিছাৰ শ্ৰমিকৰ বাবে 20 শতাংশ বোনাচঃ পূজাৰ আগতে নগদ বোনাচ দিয়াৰ দাবী চাহ মজদুৰ সংঘৰ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:September 13, 2020, 2:38 PM IST
অসমৰ চাহ বাগিছাৰ শ্ৰমিকৰ বাবে 20 শতাংশ বোনাচঃ পূজাৰ আগতে নগদ বোনাচ দিয়াৰ দাবী চাহ মজদুৰ সংঘৰ
মহামাৰী সংকটৰ সময়ত চাহ বাগানৰ উৎপাদন ২৫-৩০ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে৷ চাহ বাগান সমূহত বৰ্তমান ২০ শতাংশও বোনাচ দিয়াৰ অৱস্থাত নাই ৷ 

মহামাৰী সংকটৰ সময়ত চাহ বাগানৰ উৎপাদন ২৫-৩০ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে৷ চাহ বাগান সমূহত বৰ্তমান ২০ শতাংশও বোনাচ দিয়াৰ অৱস্থাত নাই ৷ 

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 13, 2020, 2:38 PM IST
  • Share this:
দূৰ্গা পূজাৰ মানেই অসমৰ চাহ বাগান সমূহত বোনাচৰ সময় ৷ চাহ বাগিছাৰ শ্ৰমিক সকলে সাধাৰণতে গোটেই বছৰ কৰা কষ্টৰ বিনিময়ত দূৰ্গা পূজাৰ সময়ত ২০ শতাংশতকৈ তলত  বোনাচ মানি নলয় ৷ ৰাজ্যৰ বৃহত্তম চাহ বাগিছাৰ শ্ৰমিক সকলৰ সংগঠন,অসম চাহ মজদুৰ সংঘই এইবাৰ দূৰ্গা পূজাত সৰ্বোচ্চ ২০ শতাংশ বোনাচ দিয়াৰ দাবী জনাইছে বাগিছা কৰ্তৃপক্ষসমূহক ৷

‘আমি চাহ উদ্যোগ সমূহক দুৰ্গা পূজাৰ তিনি সপ্তাহৰ আগতেই ২০ শতাংশ বোনাচ দিবলৈ কৈছো ৷ তেওঁলোকে এবাৰতে সকলো ধন প্ৰদান কৰিব লাগিব তাকো নগদ দিব লাগিব ৷ আমি বিচৰা নাই যে, বোনাচ শ্ৰমিকসকলৰ বেংক একাউণ্টত জমা হোৱাটো, কাৰণ বহু সংখ্যক শ্ৰমিকৰে বেংক একাউণ্ট নাই।’ এইদৰে কয় অসম চাহ মজদুৰ সংঘৰ সাধাৰণ সম্পাদক ৰূপেশ গোৱলাই ৷

অসম চাহ মজদুৰ সংঘই, ভাৰতীয় টি এচ'ছিয়েছন অসম শাখা, অসম টি প্লেণ্টাৰ্ছ কমিটী, নৰ্থ ইষ্টাৰ্ণ টি এচ'ছিয়েছন, ভাৰতীয় চাহ পৰিষদ আৰু টি এচ'ছিয়েছন ইণ্ডিয়ালৈ এই সম্পৰ্কত এখন পত্ৰ লিখিছে ৷

‘Payment of Bonus Act, 1965’ অনুসৰি উদ্যোগৰ সৰ্বনিম্ন ৮.৩৩ শতাংশ আৰু সৰ্বোচ্চ ২০ শতাংশ বোনাচ প্ৰদান কৰিব লাগে ৷ সকলো অস্থায়ী আৰু স্থায়ী শ্ৰমিক, যিসকলে কমেও ৩০ দিনৰ বাবে কাম কৰিছে তেওঁলোক বোনাচৰ বাবে যোগ্য বিবেচিত হয় ৷

অসমৰ চাহ উদ্যোগ সমূহ ল’ক ডাউনৰ প্ৰথমটো পৰ্যায়ত চিজনৰ প্ৰথমখিনি সময় ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল যাৰ ফলত চাহ উদ্যোগৰ উৎপাদন ২৫-৩০ শতাংশ হ্ৰাস পায় ৷ পৰৱৰ্তী সময়ত দ্বিতীয়টো চিজনৰ সময়ত প্ৰচুৰ বৃষ্টিপাত আৰু বানপানীৰ ফলত যথেষ্ট হ্ৰাস পায় চাহৰ উৎপাদন ৷

কোৰোণা মহামাৰীৰৰ ফলত চাহ বাগিছা সমূহৰ উৎপাদন ২৫-৩০ শতাংশ হ্ৰাস পাইছে ৷ চাহ বাগিছা সমূহে ২০ শতাংশ বোনাচ দিয়াৰ পৰিস্থিতিত নাই বৰ্তমান ৷ তেওঁলোকে এক অনুকূল পৰিস্থিতিত অৱস্থান কৰিব লাগিব।  এইদৰে কয়, টি বৰ্ড অৱ ইণ্ডিয়াৰ সঞ্চালক প্ৰভাত কমল বেজবৰুৱাই ৷

২০১২ চনত অসম চাহ কৰ্পৰেছন লিমিটেডসহ বহুকেইখন চাহ বাগিছাক অসম চৰকাৰে দুৰ্গা পূজাৰ বোনাচ ২০ শতাংশ প্ৰদান কৰাৰ কথা কৈছিল, সেই সময়ত চাহ বাগিছা সমূহে চৰকাৰক জনাইছিল তেওঁলোকৰ অৱস্থাৰ কথা ৷

উৎপাদন কম হ'লেও অসমে চাহৰ নিলামত যথেষ্ট ভাল দাম লাভ কৰিছে ৷ বেছিভাগ চাহ প্ৰতি কেজিত ২৮০ টকাৰ পৰা ৩০০ টকালৈকে হৈছে ৷ গ্ৰীণ টিৰ বাবে দৰকাৰ হোৱা পাত সমূহেও ইতিহাসত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ভাল দাম লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে ৷ দুই এক অসুবিধা থাকিব, সেইটো আমিও বুজি পাও ৷ আমি এইক্ষেত্ৰত পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা উচিত।- এইদৰে কয় ৰূপেশ গোৱালাই ৷
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: September 13, 2020, 2:38 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি