মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »অসম »৫ দিনীয়া বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে আজিৰে পৰা অসম সাহিত্য সভাৰ ৭৬তম নাৰায়ণপুৰ অধিৱেশন

৫ দিনীয়া বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে আজিৰে পৰা অসম সাহিত্য সভাৰ ৭৬তম নাৰায়ণপুৰ অধিৱেশন

মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ শিষ্য শ্ৰী শ্ৰী মাধৱদেৱৰ জন্মস্থান নাৰায়ণপুৰত এইবাৰৰ অসম সাহিত্য সভাৰ অধিৱেশন অনুষ্ঠিত হৈছে।

মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ শিষ্য শ্ৰী শ্ৰী মাধৱদেৱৰ জন্মস্থান নাৰায়ণপুৰত এইবাৰৰ অসম সাহিত্য সভাৰ অধিৱেশন অনুষ্ঠিত হৈছে।

  • Share this:
অসম আৰু অসমীয়া ভাষাৰ আটাইতকৈ পুৰণি সাহিত্য সংস্থা ‘অসম সাহিত্য সভা’ৰ ৭৬ সংখ্যক অধিৱেশন আজিৰ পৰা অৰ্থাৎ ৩১ জানুৱাৰীৰ পৰা ৪ ফেব্ৰুৱাৰীলৈ লখিমপুৰ জিলাৰ নাৰায়ণপুৰত আৰম্ভ হ’ব। মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ শিষ্য শ্ৰী শ্ৰী মাধৱদেৱৰ জন্মস্থান নাৰায়ণপুৰত এইবাৰৰ অসম সাহিত্য সভাৰ অধিৱেশন অনুষ্ঠিত হৈছে। নাৰায়ণপুৰৰ খামটি পথাৰৰ মণিকাঞ্চন ক্ষেত্ৰত এহাজাৰ বিঘা মাটিত সাহিত্য সভাৰ বিভিন্ন অনুষ্ঠানৰ মণ্ডপ প্ৰস্তুত কৰি উলিওৱা হৈছে।

উল্লেখ্য যে, অসমীয়া ভাষা, সাহিত্য আৰু সংস্কৃতিৰ বিকাশৰ বাবে অসমৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সাহিত্য সংগঠন অসম সাহিত্য সভা গঠন কৰা হৈছিল। অসমৰ কেইবাগৰাকী লেখক, সাহিত্যিকসহ বৰেণ্য ব্যক্তিৰ প্ৰচেষ্টাৰ ফলত জাতি নিৰ্বিশেষে ১৯১৭ চনৰ ২৭ ডিচেম্বৰত ঐতিহাসিক চহৰ শিৱসাগৰত অসম সাহিত্য সভা গঠন কৰা হয়।

মন কৰিবলগীয়া যে, অসম সাহিত্য সভা এক বেচৰকাৰী, অলাভজনক, সাহিত্য সংগঠন। ২০১৯ চনৰ ২৮ জুলাইত ছিংগাপুৰত ইয়াৰ এটা শাখা ‘ছিংগাপুৰ সাহিত্য সভা’ আৰম্ভ কৰা হৈছিল।

অসম সাহিত্য সভাৰ নৱনিৰ্বাচিত সভাপতি ড৹ সুৰ্য কান্ত হাজৰিকাই নাৰায়ণপুৰত অনুষ্ঠিত সাহিত্য সভাৰ অধিৱেশনত দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিব। ড৹ হাজৰিকা এজন পদ্মশ্ৰী বঁটা প্ৰাপক যিয়ে ২০০৮ চনত ভাৰতৰ তদানীন্তন ৰাষ্ট্ৰপতি প্ৰতিভা দেৱী পাটিলৰ দ্বাৰা সাহিত্য আৰু শিক্ষাৰ বঁটা লাভ কৰিছিল। সভাপতি নিৰ্বাচনৰ দৌৰত তেখেতে বিশিষ্ট সাহিত্যিক য়েছে দৰ্জী ঠংচিক পৰাজিত কৰিছিল।

আনহাতে, গিৰিশ সন্দিকৈ সাহিত্য সভাৰ উপ-সভাপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হোৱাৰ লগতে উপেন্দ্ৰজিৎ শৰ্মা সাধাৰণ সম্পাদক হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছে।

শেহতীয়া বাতৰি