• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • Two years of Assam NRC: NRCৰ পৰিপূৰক তালিকা প্ৰকাশৰ পিছতো এলাগী হৈ থাকিল NRC !

Two years of Assam NRC: NRCৰ পৰিপূৰক তালিকা প্ৰকাশৰ পিছতো এলাগী হৈ থাকিল NRC !

Two years of Assam NRC: ৩১ আগষ্ট, ২০১৯ত পৰিপূৰক তালিকা প্ৰকাশৰ দুবছৰ পিছত অসমত ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জীৰ (NRC) প্ৰক্ৰিয়াটো এলাগী হৈ পৰিছে। খিলঞ্জীয়াৰ ৰক্ষাকৱচ হিচাপে পৰিচিত এই নাগৰিকপঞ্জীখনে এতিয়াও চৰকাৰৰ পৰা আনুষ্ঠানিক স্বীকৃতি নাপালে।

Two years of Assam NRC: ৩১ আগষ্ট, ২০১৯ত পৰিপূৰক তালিকা প্ৰকাশৰ দুবছৰ পিছত অসমত ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জীৰ (NRC) প্ৰক্ৰিয়াটো এলাগী হৈ পৰিছে। খিলঞ্জীয়াৰ ৰক্ষাকৱচ হিচাপে পৰিচিত এই নাগৰিকপঞ্জীখনে এতিয়াও চৰকাৰৰ পৰা আনুষ্ঠানিক স্বীকৃতি নাপালে।

Two years of Assam NRC: ৩১ আগষ্ট, ২০১৯ত পৰিপূৰক তালিকা প্ৰকাশৰ দুবছৰ পিছত অসমত ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জীৰ (NRC) প্ৰক্ৰিয়াটো এলাগী হৈ পৰিছে। খিলঞ্জীয়াৰ ৰক্ষাকৱচ হিচাপে পৰিচিত এই নাগৰিকপঞ্জীখনে এতিয়াও চৰকাৰৰ পৰা আনুষ্ঠানিক স্বীকৃতি নাপালে।

  • Share this:
৩১ আগষ্ট, ২০১৯ত পৰিপূৰক তালিকা প্ৰকাশৰ দুবছৰ পিছত অসমত ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জীৰ (NRC) প্ৰক্ৰিয়াটো এলাগী হৈ পৰিছে। খিলঞ্জীয়াৰ ৰক্ষাকৱচ হিচাপে পৰিচিত এই নাগৰিকপঞ্জীখনে এতিয়াও চৰকাৰৰ পৰা আনুষ্ঠানিক স্বীকৃতি নাপালে।

পৰিপূৰক এন আৰ চি তালিকাত ৩১.১ মিলিয়নৰো অধিক লোকক পঞ্জীয়নত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ যোগ্য পোৱা গৈছিল আৰু ১.৯ মিলিয়নৰো অধিক লোকক বাদ দিয়া হৈছে।

অৱশ্যে, এন আৰ চি কৰ্তৃপক্ষই কেইবাটাও ক্ষেত্ৰত বিসংগতি বিচাৰি পাইছে আৰু বিভিন্ন জিলাৰ বিষয়াসকলক পৰীক্ষা কৰিবলৈ কৈছে, বিষয়াসকলে কয়।

মে' মাহত, এন আৰ চিৰ সমন্বয়ক হিতেশ দেৱ শৰ্মাই উচ্চতম ন্যায়ালয়ত এখন আবেদন দাখিল কৰিছিল, যি এন আৰ চিৰ খচৰা আৰু পৰিপূৰক তালিকাৰ ব্যাপক আৰু সময়সীমাৰ পুনৰ প্ৰমাণীকৰণ বিচাৰিছিল, বিশেষকৈ প্ৰতিখন জিলাৰ সংশ্লিষ্ট জিলা ন্যায়াধীশ, জিলা দণ্ডাধীশ আৰু আৰক্ষী অধীক্ষকৰ দ্বাৰা প্ৰতিনিধিত্ব কৰা নিৰীক্ষণ সমিতিৰ তত্বাৱধানত।

প্ৰাৰম্ভিক দিনৰ পৰাই এন আৰ চি প্ৰক্ৰিয়াৰ সৈতে জড়িত হৈ থকা শৰ্মাই যোৱা বছৰ গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ত দাখিল কৰিছিল যে আৰজিআই এন আৰ চিৰ বিসংগতি প্ৰক্ৰিয়াৰ ওপৰত নীৰৱ। ইয়াক কেনেদৰে সংশোধন কৰিব লাগে তাৰ নিৰ্দেশনা দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে, আৰজিআইয়ে এন আৰ চি কৰ্তৃপক্ষক প্ৰত্যাখ্যান স্লিপ জাৰী কৰি এন আৰ চি ৰ উন্নীতকৰণৰ কাম বন্ধ কৰিবলৈ কৈছিল, তেওঁ অভিযোগ কৰিছিল।

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই অলপতে কৈছিল যে কোভিড-১৯ মহামাৰী শেষ হোৱাৰ পিছত তেওঁৰ চৰকাৰে এন আৰ চিৰ বিষয়ে কথা পাতিব। "মহামাৰী শেষ হোৱাৰ পিছত অসমে এন আৰ চি অনুসৰণ কৰিব বুলি উচ্চতম ন্যায়ালয়ক অনুৰোধ কৰিবলৈ আমি আমাৰ অধিবক্তাসকলক অনুৰোধ জনাইছো," মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: