உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • assam
    • »
    • Assam-Mizoram Border Dispute: ইংৰাজে ৫বাৰ বনাইছিল সীমা ! কেতিয়াৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল অসম-মিজোৰামৰ সীমা বিবাদ ?

    Assam-Mizoram Border Dispute: ইংৰাজে ৫বাৰ বনাইছিল সীমা ! কেতিয়াৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল অসম-মিজোৰামৰ সীমা বিবাদ ?

    Assam-Mizoram Border Dispute: ১৯৩৩ চনত লুচাই পাহাৰ আৰু তেতিয়াৰ ৰাজকীয় ৰাজ্য মণিপুৰৰ মাজত এক নতুন সীমান্ত সৃষ্টি কৰা হৈছিল। ইয়াত কোৱা হৈছে যে মণিপুৰৰ সীমা অসমৰ লুচাই পাহাৰ, কাছাৰ জিলাৰ পৰা আৰু মণিপুৰ ৰাজ্যৰ ট্ৰাইজংচনৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল।

    Assam-Mizoram Border Dispute: ১৯৩৩ চনত লুচাই পাহাৰ আৰু তেতিয়াৰ ৰাজকীয় ৰাজ্য মণিপুৰৰ মাজত এক নতুন সীমান্ত সৃষ্টি কৰা হৈছিল। ইয়াত কোৱা হৈছে যে মণিপুৰৰ সীমা অসমৰ লুচাই পাহাৰ, কাছাৰ জিলাৰ পৰা আৰু মণিপুৰ ৰাজ্যৰ ট্ৰাইজংচনৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল।

    Assam-Mizoram Border Dispute: ১৯৩৩ চনত লুচাই পাহাৰ আৰু তেতিয়াৰ ৰাজকীয় ৰাজ্য মণিপুৰৰ মাজত এক নতুন সীমান্ত সৃষ্টি কৰা হৈছিল। ইয়াত কোৱা হৈছে যে মণিপুৰৰ সীমা অসমৰ লুচাই পাহাৰ, কাছাৰ জিলাৰ পৰা আৰু মণিপুৰ ৰাজ্যৰ ট্ৰাইজংচনৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল।

    • Share this:
    ১৬৫ কিলোমিটাৰ দীঘল সীমান্তক লৈ অসম আৰু মিজোৰামৰ মাজত বিবাদৰ কেন্দ্ৰত দুটা সীমা আছে (Assam Mizoram Border Dispute)। দুয়োটা ব্ৰিটিছ যুগৰ সৈতে জড়িত। দুয়োখন ৰাজ্যই কি সীমা অনুসৰণ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে একমত হ'বলৈ অক্ষম। উনবিংশ শতিকাৰ মাজভাগত ব্ৰিটিছ চাহ বাগিচাবোৰ কাছাৰ প্লেইনচ - বৰাক উপত্যকালৈ অনা হৈছিল। ইয়াৰ ভিতৰত এতিয়া কাছাৰ, হাইলাকান্দি আৰু কৰিমগঞ্জ জিলা অন্তৰ্ভুক্ত আছে। তেওঁলোকৰ সম্প্ৰসাৰণৰ ফলত মিজো লোকসকলৰ সমস্যা হৈছিল। মিজো লোকসকলৰ আৱাসিক এলেকা আছিল লুচাই পাহাৰ। ১৮৭৫ চনৰ আগষ্ট মাহত কাছাৰ জিলাৰ দক্ষিণ সীমান্ত অসম গেজেটত দেখুওৱা হৈছিল। মিজোৱে কয় যে ১৮৭৫ চনত পঞ্চমবাৰৰ বাবে ব্ৰিটিছে লুচাই পাহাৰ আৰু কাছাৰ সমভূমিৰ মাজত সীমা আঁকিছিল। এইবাৰ মিজো নেতাসকলৰ সৈতে মতামত চুও-ৰে অনুষ্ঠিত হৈছিল। দুবছৰৰ পিছত, গেজেটৰ ভিতৰুৱা ৰেখা সংৰক্ষিত বন সীমাই একেটা আধাৰ গঠন কৰে।

    ১৯৩৩ চনত নতুন সীমান্ত পুনৰ সৃষ্টি কৰা হৈছে
    অৱশ্যে, ১৯৩৩ চনত লুচাই পাহাৰ আৰু তেতিয়াৰ ৰাজকীয় ৰাজ্য মণিপুৰৰ মাজত এক নতুন সীমান্ত সৃষ্টি কৰা হৈছিল। ইয়াত কোৱা হৈছে যে মণিপুৰৰ সীমা অসমৰ লুচাই পাহাৰ, কাছাৰ জিলাৰ পৰা আৰু মণিপুৰ ৰাজ্যৰ ট্ৰাইজংচনৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল। মিজো মানুহে এই সীমা গ্ৰহণ নকৰে। তেওঁ ১৮৭৫ চনৰ সীমান্তৰ বিষয়ে কয় যিটো তেওঁৰ নেতাসকলৰ সৈতে আলোচনা কৰি অংকন কৰা হৈছিল।

    স্বাধীনতাৰ পিছত উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলসমূহ অসমৰ পৰা পৃথক হয়, তাৰ পিছত ১৯৬৩ চনত নাগালেণ্ড, ১৯৭২ চনত অৰুণাচল প্ৰদেশ, মেঘালয় আৰু মিজোৰাম। বিষয়াসকলে কৈছিল যে মিজোৰাম আৰু অসমৰ মাজত স্বাক্ষৰিত চুক্তিৰ অধীনত সীমান্ত অঞ্চলৰ ন' মেনছ লেণ্ডত সুস্থিৰ স্থিতি বজাই ৰাখিব লাগিব ।

    অৱশ্যে, ২০১৮ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত হিংসাত্মক ঘটনা সংঘটিত হৈছিল যেতিয়া ছাত্ৰ সন্থাৰ এমজেডপিয়ে অসমৰ দ্বাৰা দাবী কৰা ভূমিত কৃষকসকলৰ বাবে এটা বিশ্ৰাম গৃহ নিৰ্মাণ কৰিছিল আৰু যিটো অসম আৰক্ষীয়ে ভাঙি পেলাইছিল। যোৱা অক্টোবৰত, মিজোৰামৰ দ্বাৰা দাবী কৰা ভূমিত লায়লাপুৰ (অসম)ত নিৰ্মাণক লৈ সপ্তাহত দুবাৰ কৈ সংঘৰ্ষ হৈছিল।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: