உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • assam
    • »
    • Assam-Meghalaya Border: গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ উপস্থিতিত আজি ৫০ বছৰ পুৰণি অসম-মেঘালয় সীমান্ত বিবাদৰ সমাধান হ'ব !

    Assam-Meghalaya Border: গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ উপস্থিতিত আজি ৫০ বছৰ পুৰণি অসম-মেঘালয় সীমান্ত বিবাদৰ সমাধান হ'ব !

    অসম (Assam) আৰু মেঘালয়ৰ (Meghalaya) মাজত প্ৰায় ৫০ বছৰ পুৰণি সীমান্ত বিবাদ আজি ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত সমাধান হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। মঙলবাৰে গৃহ মন্ত্ৰালয়ত গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ (Amit Shah) উপস্থিতিত দুয়োখন ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এখন চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিব।

    অসম (Assam) আৰু মেঘালয়ৰ (Meghalaya) মাজত প্ৰায় ৫০ বছৰ পুৰণি সীমান্ত বিবাদ আজি ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত সমাধান হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। মঙলবাৰে গৃহ মন্ত্ৰালয়ত গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ (Amit Shah) উপস্থিতিত দুয়োখন ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এখন চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিব।

    অসম (Assam) আৰু মেঘালয়ৰ (Meghalaya) মাজত প্ৰায় ৫০ বছৰ পুৰণি সীমান্ত বিবাদ আজি ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত সমাধান হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। মঙলবাৰে গৃহ মন্ত্ৰালয়ত গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ (Amit Shah) উপস্থিতিত দুয়োখন ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এখন চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিব।

    • Share this:
    অসম (Assam) আৰু মেঘালয়ৰ (Meghalaya) মাজত প্ৰায় ৫০ বছৰ পুৰণি সীমান্ত বিবাদ আজি ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত সমাধান হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে। মঙলবাৰে গৃহ মন্ত্ৰালয়ত গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ (Amit Shah) উপস্থিতিত দুয়োখন ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এখন চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিব। দুয়োখন ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীসকলৰ মাজত আবেলি ৩:৩০ বজাত বৈঠক অনুষ্ঠিত হ'ব।

    অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সিংহ বিশ্ব শৰ্মা আৰু মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কনৰাড কে চাংমাই আজি গৃহ মন্ত্ৰালয়ত সাক্ষাৎ কৰিব বুলি আনিয়ে জানিবলৈ দিয়ে। এই সময়ছোৱাত গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ উপস্থিতিত দুয়োখন ৰাজ্যৰ মাজত এক চুক্তি তৈয়াৰ কৰা হ'ব। অনুষ্ঠানটোত দুয়োখন ৰাজ্যৰ প্ৰধান সচিব আৰু অন্যান্য বিষয়াও উপস্থিত থাকিব। দুয়োখন ৰাজ্যৰ মাজত চুক্তি হোৱাৰ আগতে আলোচনাৰ চূড়ান্ত পৰ্যায়টোআশা কৰা হৈছে।

    তথ্য অনুসৰি, ৩১ জানুৱাৰীত দুয়োখন ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহৰ ওচৰত বিবেচনাৰ বাবে বুজাবুজিৰ চুক্তি পত্ৰ দাখিল কৰিছিল। গৃহ মন্ত্ৰালয়ে ২৯ মাৰ্চত অসম আৰু মেঘালয়ৰ মাজত স্বাক্ষৰিত সীমা চুক্তি চূড়ান্ত কৰাৰ তাৰিখ নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল যাতে মতবিৰোধৰ ১২ টা ক্ষেত্ৰৰ ভিতৰত ছয়টা কঠোৰ বিবাদ সমাধান কৰা যায়।

    মেঘালয় আৰু অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰীসকলে প্ৰথম পৰ্যায়ত ছয়টা স্থানত তাৰাবাৰী, গিজাং, হাকিম, বোকলাপাৰা, খানপাৰা-পিলাংকাটা আৰু ৰাটচেৰাত সীমা বিবাদ সমাধানৰ বাবে ২৯ জানুৱাৰীত গুৱাহাটীত বুজাবুজিৰ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰিছিল। তাৰ পিছত ইয়াক গৃহ মন্ত্ৰালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: