অসমৰ এগৰাকী মহিলা চিকিৎসকৰ দেহত Corona Virusৰ দুটা variant ! সম্ভৱতঃ দেশত প্ৰথমটো এনে ঘটনা...

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 20, 2021, 9:03 AM IST
অসমৰ এগৰাকী মহিলা চিকিৎসকৰ দেহত Corona Virusৰ দুটা variant ! সম্ভৱতঃ দেশত প্ৰথমটো এনে ঘটনা...
সাংকেতিক ছবি

ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ দুটা প্ৰকাৰ (variant) একেলগে এগৰাকী মহিলা চিকিৎসকৰ ওচৰত পোৱা গৈছে। ভাৰতত একেসময়তে ৰোগী এজনৰ ক্ষেত্ৰত পোৱা দুটা ক'ৰোনা প্ৰকাৰৰ এইটো প্ৰথম ঘটনা বুলি কোৱা হৈছে।

  • Share this:
যদিও দেশত ক'ৰোনা (Corona) সংক্ৰমণ কিছু পৰিমাণে হ্ৰাস পাইছে, ক'ৰোনা ভাইৰাছে (Corona Virus) দ্ৰুতগতিত ইয়াৰ ৰূপ সলনি কৰি আছে। ইফালে, গুৱাহাটীৰ (Guwahati) পৰা বাতৰি ওলাইছে যাৰ ফলত ক'ৰোনা ভাইৰাছক লৈ উদ্বিগ্নতা বৃদ্ধি পাইছে। বাতৰিটো হ'ল ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ দুটা প্ৰকাৰ (variant) একেলগে এগৰাকী মহিলা চিকিৎসকৰ ওচৰত পোৱা গৈছে। ভাৰতত একেসময়তে ৰোগী এজনৰ ক্ষেত্ৰত পোৱা দুটা ক'ৰোনা প্ৰকাৰৰ এইটো প্ৰথম ঘটনা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, মহিলাগৰাকীয়ে ক'ৰোনা ভেকছিনৰ দুয়োটা পালি গ্ৰহণ কৰিছে। মহিলাগৰাকীৰ অনুসন্ধানে তেওঁৰ শৰীৰত আলফা আৰু ডেল্টা দুয়োটা প্ৰকাৰ প্ৰকাশ কৰিছিল।

পৃথিৱীৰ একেজন ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত পোৱা দুটা ক'ৰোনা প্ৰকাৰৰ প্ৰথম ঘটনা বেলজিয়ামত দেখা গৈছিল। বেলজিয়ামৰ এগৰাকী ৯০ বছৰীয়া মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত আলফা আৰু বিটা প্ৰকাৰ একেলগে প্ৰকাশ পাইছিল। মহিলাগৰাকীয়ে ক'ৰোনা ভেকছিন লোৱা নাছিল, যাৰ ফলত চিকিৎসাৰ সময়ত তেওঁৰ মৃত্যু হৈছিল। এক সংবাদ মাধ্যমৰ চেনেলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি অসমৰ ডিব্ৰুগড় জিলাৰ আইচিএমআৰ-আৰএমআৰচিৰ নোডাৰ বিষয়া বিশ্বজ্যোতি বৰকাকতিয়ে কয়, "মহিলা চিকিৎসকৰ ক্ষেত্ৰত একেলগে দুটা ক'ৰোনা প্ৰকাৰ নিশ্চিত কৰা হৈছে। এইটো ভাৰতত এনেধৰণৰ প্ৰথম ঘটনা হ'ব পাৰে।

ডাঃ বিশ্বজ্যোতিয়ে কৈছিল যে মহিলা চিকিৎসকগৰাকীৰ স্বামীৰ এটা কৰোনা আছিল। যেতিয়া মহিলা চিকিৎসকগৰাকীয়ে তেওঁৰ স্বামী সংক্ৰমিত হোৱাৰ পিছত তেওঁৰ পৰীক্ষা কৰাইছিল, তেতিয়া তেওঁৰ প্ৰতিবেদনো পজিটিভ আছিল। মহিলাগৰাকীৰ প্ৰতিবেদনত দেখা গৈছিল যে তেওঁ একেসময়তে ক'ৰোনাৰ আলফা আৰু ডেল্টা দুয়োটা প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছে। আনহাতে তেওঁৰ স্বামী কেৱল আলফা প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত। মহিলাগৰাকীক দুটা প্ৰকাৰ নিশ্চিত কৰিবলৈ পুনৰ পৰীক্ষা কৰা হৈছে।

এতিয়ালৈকে পোৱা তথ্য অনুসৰি, মহিলা চিকিৎসকৰ ক'ৰোনাৰ অত্যন্ত মৃদু লক্ষণ আছে। তেওঁ ভাল অৱস্থাত আছে আৰু বৰ্তমান চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা নাই।
Published by: Kokil Sarma
First published: July 20, 2021, 9:03 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি