এইবাৰ অসমত নহয় জনগণনা! কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৰিলে ঘোষণা

অহা এপ্ৰিল মাহত সমগ্ৰ দেশত ঘৰে ঘৰে জনগণনাৰ কাম আৰম্ভ হ’ব।

News18-Assam
Updated:September 5, 2019, 3:45 PM IST
এইবাৰ অসমত নহয় জনগণনা! কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৰিলে ঘোষণা
অহা এপ্ৰিল মাহত সমগ্ৰ দেশত ঘৰে ঘৰে জনগণনাৰ কাম আৰম্ভ হ’ব।
News18-Assam
Updated: September 5, 2019, 3:45 PM IST
পাৰ্থ জ্যোতি বৰা, ব্যুৰ’ চীফ, নতুন দিল্লীঃ আগন্তুক জনগণনাত অন্তৰ্ভুক্ত নহয় অসম। ১ এপ্ৰিল, ২০২০ ৰ পৰা ৩০ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২০ লৈ জনসংখ্যা পঞ্জী যুগুতৰ কাৰণে আৰম্ভ হব লগীয়া প্ৰক্ৰিয়াত অন্তৰ্ভুক্ত নহয় অসম ।সমগ্ৰ দেশতে ঘৰে ঘৰে গৈ তথ্য সংগ্ৰহৰ কাৰণে হব লগীয়া প্ৰক্ৰিয়া কাৰ্যকৰী নহব অসমত । Register General of Citizen Registration ৰ পৰা প্ৰকাশ পোৱা এখন ৰাজপত্ৰিত জাননীত উল্লেখ কৰা হৈছে এই কথা । Citizenship (Registration of Citizens and Issue of National Identity Cards) Rule 2003 ৰ Rule 3 ৰ Sub Rule 4 ৰ অধীনত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে জনসংখ্যা পঞ্জী প্ৰস্তুত কৰে । এই নিয়মৰ Section 4 (A) অনুসৰি অসমত ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জী উন্নতিকৰণ হৈ থকাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত নাগৰিকৰ পৰা আবেদন পত্ৰৰ যোগেদি ব্যক্তি আৰু পৰিয়ালৰ তথ্য সংগ্ৰহ কৰা হৈছে; সেয়ে Section 4ৰ অধীনত দেশৰ আন ৰাজ্যত হব লগীয়া door to door তথ্য সংগ্ৰহ প্ৰক্ৰিয়াত অসম অন্তৰ্ভুক্ত নহয় । অসমৰ বেলিকা Register General of Citizens Registration পৃথক ৰাজপত্ৰিত জাননীৰ যোগেদি অসমত এই প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিব । আৰু প্ৰয়োজন সাপেক্ষে NRC এই নিয়মত সংযোজন কৰা হব ।

 
আৰু চাওক পৰৱৰ্তী বাতৰি