২৭ মার্চ, ১ এপ্রিল আৰু ৬ এপ্ৰিলত অসমত বিধানসভা নিৰ্বাচন, কোন সমষ্টিত কোন তাৰিখে ভোটগ্ৰহণ? জানি লওক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:February 26, 2021, 7:28 PM IST
২৭ মার্চ, ১ এপ্রিল আৰু ৬ এপ্ৰিলত অসমত বিধানসভা নিৰ্বাচন, কোন সমষ্টিত কোন তাৰিখে ভোটগ্ৰহণ? জানি লওক
২ মে’ত হ’ব আটাইকেইটা পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচনৰ ভোটগণনা।

২ মে’ত হ’ব আটাইকেইটা পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচনৰ ভোটগণনা।

  • Share this:
আজি মুখ্য নিৰ্বাচনী আয়ুক্ত সুনীল আৰোৰাই নতুন দিল্লীৰ বিজ্ঞান ভৱনত এখন সংবাদ মেল সম্বোধন কৰি ঘোষণা কৰিলে অসমকে ধৰি চাৰি ৰাজ্য আৰু এখন কেন্দ্ৰীয়শাসিত অঞ্চলৰ নিৰ্বাচনৰ তাৰিখ।

অসমত ২৭ মাৰ্চ, ১ এপ্ৰিল আৰু ৬ এপ্ৰিলত হ’ব ভোটগ্ৰহণ। ২৭ মাৰ্চত অসমত অনুষ্ঠিত হ’ব প্ৰথম পৰ্যায়ৰ ভোটগ্ৰহণ। প্ৰথম পৰ্যায়ত ৪৭টা সমষ্টিত হ’ব ভোটগ্ৰহণ। ১ এপ্ৰিলত দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ ভোটগ্ৰহণ। ৩৯টা সমষ্টিত হ’ব দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ ভোটগ্ৰহণ। তৃতীয় পৰ্যায়ৰ ভোটগ্ৰহণ অনুষ্ঠিত হ’ব ৬ এপ্ৰিলত। তৃতীয় পৰ্যায়ত ৪০টা সমষ্টিত হ’ব ভোটগ্ৰহণ। ২ মে’ত হ’ব ভোটগণনা।

কোন সমষ্টিত কোন পৰ্যায়ত ভোটগ্ৰহণ হ’ব?

প্ৰথম পৰ্যায়ত ৪৭ সমষ্টিত হ’ব ভোটগ্ৰহণ। সমষ্টিসমূহ হ’ল ঢেকীয়াজুলি, বৰচলা, তেজপুৰ, ৰঙাপাৰা, চতিয়া, বিশ্বনাথ, বিহালী, গহপুৰ, বিহপুৰীয়া, ধিং, বটদ্ৰৱা, ৰূপহীহাট, চামগুৰি, কলিয়াবৰ, বোকাখাত, সৰুপথাৰ, গোলাঘাট, খুমটাই, দেৰগাঁও, যোৰহাট, টীয়ক, তিতাবৰ, মৰিয়নী, আমগুৰি, থাওৰা, শিৱসাগৰৰ, নাজিৰা, মাহমৰা, সোণাৰি, মৰাণ, ডিব্ৰুগড়, লাহোৱাল, দুলীয়াজান, টিংখং, নাহৰকটীয়া, তিনিচুকীয়া, ডিগবৈ, মাৰ্ঘেৰিটা, মাজুলী, নাওবৈচা, লখিমপুৰ, ঢকুৱাখনা, ধেমাজি, জোনাই, চাবুৱা, ডুমডুমা আৰু শদিয়া।

অধিসূচনাৰ তাৰিখ ২ মার্চ, মনোনয়নৰ অন্তিম দিন ৯ মাৰ্চ। মনোনয়ন প্ৰত্যাহাৰৰ দিন ১২ মার্চ। ভোটদানৰ দিন ২৭ মার্চ, ভোটগণনা ২ মে’।

দ্বিতীয় পৰ্যায়ত ৩৯টা সমষ্টিত হ’ব ভোটগ্ৰহণ। এই সমষ্টিসমূহ হ’ল – ৰাতাবাৰী, পাথাৰকান্দি, কৰিমগঞ্জ-পূব, কৰিমগঞ্জ-দক্ষিণ, বদৰপুৰ, হাইলাকান্দি, কাটলিচেৰা, আলগাপুৰ, শিলচৰ, সোণাই, ঢলাই, উদাৰবন্দ, লক্ষীপুৰ, বৰখলা, কাটিগড়া, হাফলং, বোকাজান, ডিফু, বৈঠলাংছ’, কমলপুৰ, ৰঙিয়া, নলবাৰী, পানেৰী, ওদালগুৰি, মাজবাট, কলাইগাঁও, ছিপাঝাৰ, মঙলদৈ, দলগাঁও, জাগীৰোড, মৰিগাঁও, লাহৰিঘাট, ৰহা, নগাওঁ, বৰহমপুৰ, যমুনামুখ, হোজাই, লামডিং।

অধিসূচনাৰ তাৰিখ ৫ মার্চ, মনোনয়নৰ অন্তিম দিন ১২ মাৰ্চ। মনোনয়ন প্ৰত্যাহাৰৰ দিন ১৭ মার্চ। ভোটগ্ৰহণৰ দিন ১ মার্চ আৰু ২ মাৰ্চত ভোটগণনা।

৩য় পৰ্যায়ত ৪০টা সমষ্টিত হ’ব ভোটগ্ৰহণ। সমষ্টিসমূহ হ’ল – মানকাচৰ, দক্ষিণ শালমৰা, ধুবুৰী, গৌৰীপুৰ, গোলকগঞ্জ, বিলাসীপাৰা পশ্চিম, বিলাসীপাৰা পূব, গোৱালপাৰা পূব, গোৱালপাৰা পশ্চিম, জলেশ্বৰ, গোসাইগাঁও, কোকৰাঝাৰ পশ্চিম, কোকৰাঝাৰ পূব, চিদলী, বিজনী, সৰভোগ, ভৱাণীপুৰ, তামুলপুৰ, বৰমা, চাপাগুৰি, বঙাইগাঁও, অভয়াপুৰী পূব, অভয়াপুৰী দক্ষিণ, পাটাছাৰকুছি, বৰপেটা, জনিয়া, বাঘবৰ, সৰুক্ষেত্ৰী, চেঙা, ধৰ্মপুৰ,
দুধনৈ, বকো, ছয়গাঁও, পলাশবাৰী, হাজো, জালুকবাৰী, দিছপুৰ, গুৱাহাটী পূব, গুৱাহাটী পশ্চিম আৰু বৰক্ষেত্ৰী

অধিসূচনাৰ তাৰিখ ১২ মার্চ, মনোনয়নৰ অন্তিম দিন ১৯ মাৰ্চ। মনোনয়ন প্ৰত্যাহাৰৰ দিন ২২ মার্চ। ভোটদানৰ দিন ৬ এপ্ৰিল আৰু ভোটগণনা ২ মে’ত হ’ব।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: February 26, 2021, 7:28 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি