• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • Assam Floods: অসমত বানপানীৰ ফলত ঘৰ-শস্যৰ ব্যাপক ক্ষতি, ২৯ লাখ লোক ক্ষতিগ্ৰস্ত ! ৰাস্তাত নিৰ্মাণ কৰিছে অস্থায়ী আশ্ৰয়স্থল ...

Assam Floods: অসমত বানপানীৰ ফলত ঘৰ-শস্যৰ ব্যাপক ক্ষতি, ২৯ লাখ লোক ক্ষতিগ্ৰস্ত ! ৰাস্তাত নিৰ্মাণ কৰিছে অস্থায়ী আশ্ৰয়স্থল ...

File Photo

File Photo

বানপানীৰ ফলত অসমৰ পৰিস্থিতি অৱনতি হৈয়ে আছে। ৰাজ্যখনৰ ৩০ খন জিলাৰ ২৯ লাখৰো অধিক লোক দুৰ্যোগৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে।

  • Share this:
বানপানীৰ ফলত অসমৰ পৰিস্থিতি অৱনতি হৈয়ে আছে। ৰাজ্যখনৰ ৩০ খন জিলাৰ ২৯ লাখৰো অধিক লোক দুৰ্যোগৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। অসম ৰাজ্যিক দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা কৰ্তৃপক্ষই কৈছিল যে যোৱা ২৪ ঘণ্টাত বানপানীৰ ফলত ছয়টা শিশুসহ ১৪ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। ইয়াৰ সৈতে, ৰাজ্যখনত বানপানীৰ ফলত মৃত্যুৰ সংখ্যা ১৭৩ লৈ বৃদ্ধি পাইছে।

অসমৰ মৰিগাঁও জিলাত বহু লোকে ৰাজপথত বাস কৰিবলৈ বাধ্য হৈছে। জিলাখন মাহত দুবাৰকৈ বানপানীৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। অঞ্চলটোত বাস কৰা বাবুলাল বিশ্বাসে কৈছিল যে তেওঁ যোৱা এমাহ ধৰি তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে ৰাস্তাৰ এটা অস্থায়ী বাসগৃহত বাস কৰি আছে। কাৰণ পানী ঘৰত সোমাইছে।এই ব্যক্তিজনে কৈছিল যে বানপানীৰ ফলত আমাৰ ঘৰৰ লগতে শস্যও ধ্বংস হৈ গৈছে। এতিয়া ঈশ্বৰে কেৱল জানিবলৈ দিয়ে যে পৰৱৰ্তী সময়ত কি হ'ব। শিঙ্গিমাৰী অঞ্চলত বাস কৰা আন এজন ব্যক্তিয়েও কৈছিল যে বৰষুণ আৰু বানপানীৰ ফলত আমাৰ ঘৰ আৰু খেতিপথাৰ ধ্বংস হৈছে।

মৰিগাঁও জিলাৰ এই অঞ্চলত বানপানীৰ বাবে বহু লোকে ৰাজপথত বাস কৰি আছে। জিলা প্ৰশাসনে বানপীড়িত লোকসকলৰ বাবে ৯৮ টা সাহায্য শিবিৰ স্থাপন কৰিছে। প্ৰায় ২৯ হাজাৰ লোক ৰৈ আছে। কিন্তু ইয়াৰ বাহিৰেও বহুলোকে ৰাস্তাত শিবিৰ পাতি আছে।

এএছডিএমএৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, মৰিগাঁও জিলাত বানপানীৰ ফলত প্ৰায় ১ লাখ ৭০ হাজাৰ লোক ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। যদিও বহু লোকে বানপানীৰ পৰা সকাহ পাবলৈ আৰম্ভ কৰিছে, তথাপিও মানুহে সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে।

একে সময়তে, স্বাস্থ্য বিভাগৰ দলে বানপীড়িত অঞ্চলসমূহৰ লোকসকলৰ সৈতে যোগাযোগ ৰাখিছে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত আছে গৰ্ভৱতী মহিলা, সৰু শিশু আৰু অন্যান্য ৰোগৰ সৈতে যুঁজি থকা লোক। ইয়াৰ উপৰিও, জিলা প্ৰশাসনে জিলাখনৰ বানপীড়িত অঞ্চলসমূহত স্বাস্থ্য শিবিৰ স্থাপন কৰিছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: