• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • জেৰেঙা পথাৰত কিয় প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ জনসভা? প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীলৈ ৰিপুণ বৰাৰ ২৪টা প্ৰশ্ন

জেৰেঙা পথাৰত কিয় প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ জনসভা? প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীলৈ ৰিপুণ বৰাৰ ২৪টা প্ৰশ্ন

এদিনীয়া ভ্ৰমণসূচীৰে ২৩ জানুৱাৰীত অসম ভ্ৰমণলৈ আহিবলগীয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ বিৰুদ্ধে সৰব হৈ উঠিল অসম প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ ৷

এদিনীয়া ভ্ৰমণসূচীৰে ২৩ জানুৱাৰীত অসম ভ্ৰমণলৈ আহিবলগীয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ বিৰুদ্ধে সৰব হৈ উঠিল অসম প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ ৷

এদিনীয়া ভ্ৰমণসূচীৰে ২৩ জানুৱাৰীত অসম ভ্ৰমণলৈ আহিবলগীয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ বিৰুদ্ধে সৰব হৈ উঠিল অসম প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ ৷

  • Share this:
এদিনীয়া ভ্ৰমণসূচীৰে ২৩ জানুৱাৰীত অসম ভ্ৰমণলৈ আহিবলগীয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ বিৰুদ্ধে সৰব হ'ল অসম প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ ৷ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীলৈ প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি ৰিপুণ বৰাই কৰিলে ২৪টা প্ৰশ্ন ৷

শিৱসাগৰৰ এই ঐতিহাসিক জেৰেঙা পথাৰত এতিয়া চলিছে ব্যপক প্ৰস্তুতি ৷ ঐতিহাসিক জেৰেঙা পথাৰতে এক বিশাল জনসভাত সম্বোধন কৰিব প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৷ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ এই অসম ভ্ৰমণৰ পূৰ্বে এতিয়া সৰব হৈ উঠিছে অসম প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ ৷ প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি ৰিপুণ বৰাই বৃহস্পতিবাৰে ৰাজীৱ ভৱনত আয়োজন কৰা এক সংবাদমেলত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীক কৰে ২৪টা প্ৰশ্ন ৷

ৰিপুণ বৰাৰ প্ৰথম প্ৰশ্নই হ'ল- 'অসমৰ সমাজ জীৱনৰ স্বাভিমানৰ প্ৰতীক জেৰেঙা পথাৰত কিয় পাতিব প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সভা? সতী জয়মতীৰ ত্যাগৰ চিহ্ন স্বৰূপ জেৰেঙা পথাৰত সভা পাতি মোদীয়ে অসমীয়া সমাজক অপমান কৰিছে বুলি অভিযোগ তুলে ৰিপুণ বৰাই ৷

প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি বৰাই ক'লে যে,  ১৯৬৯ৰ পৰা ৯০:১০ অনুপাতত কেন্দ্ৰৰ পৰা অসমে পোৱা ফাণ্ডিং বন্ধ কৰি দিলে মোদী চৰকাৰে ৷ যাৰ বাবে বছৰি ৭০০০-১০,০০০ কোটি টকা অসমে হেৰুৱাইছে ৷ ৰিপুণ বৰাই অসমৰ Special Category উঠাই দিয়াৰ বাবেও মোদী চৰকাৰক সমালোচনা কৰে ৷

২০১৪ৰ ১৪ মে'ৰ পিছত সকলো বাংলাদেশীয়ে অসম এৰিব লাগিব বুলি কৈছিল মোদীয়ে ৷ ৰিপুণ বৰাই এই সন্দৰ্ভত প্ৰশ্ন কৰিলে- “আপুনি এতিয়া কওক- কিমানজন বাংলাদেশীক খেদিলে? চাৰিজনক খেদিলে চাৰি বছৰত?”

ৰিপুণ বৰাৰ প্ৰশ্ন- “ছয় জনগোষ্ঠীক জনজাতিকৰণ কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি ক'ত গ'ল? পিছপৰা জিলাৰ উন্নয়নৰ বাবে কেন্দ্ৰই দিয়া টকা বন্ধ কৰি দিলে কিয়?

আন এক প্ৰশ্ন কৰি ৰিপুণ বৰাই ক'লে- “গুৱাহাটীক স্মাৰ্ট চিটি কৰিব বুলি কৈছিল ৷ অসমক অষ্টলক্ষ্মী ৰাজ্য কৰিম বুলি কৈছিল ৷ ক'ত কৰিলে? অসমৰ পৰা লুটিলেহে আপুনি ৷ ২৭খন তৈলক্ষেত্ৰ ব্যক্তিগতকৰণ কৰিলে ৷ গোপীনাথ বৰদলৈৰ আন্তৰাষ্ট্ৰীয় বিমান বন্দৰটোও বিক্ৰী কৰিলে ব্যক্তিগত খণ্ডক ৷”

প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি বৰাই ক'লে- “কামাখ্যা অসমৰ গৌৰৱ ৷ কামাখ্যা ৰে'লৱে ষ্টেচনটোও বিক্ৰী কৰিলে ৷ কংগ্ৰেছে গঢ়ি যোৱা সম্পদক আপুনি লুটিছে ডকাইতৰ দৰে ৷ ব্ৰক্ষ্মপুত্ৰৰ দুয়োকাষে এক্সপ্ৰেছ হাইৱে কৰিম বুলি কৈছিল ৷ ব্ৰক্ষ্মপুত্ৰ খনন কৰি বান আৰু গৰাখহনীয়া ৰোধ কৰিম বুলি কৈছিল ৷ কি হ'ল সেইবোৰ ? আপোনাক কেনেকৈ অসমলৈ স্বাগতম জনাম ৷ ভাড়াত আপুনি মানুহ আনিব পাৰিব সভালৈ ৷ কিন্তু কোনো মানুহ মনেপ্ৰাণে নাযায় ৷”

ৰিপুণ বৰাই আন এক প্ৰশ্ন কৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীক ৷ বৰাই কয়- “দুটা কাগজ কল কি হ'ল? বাৰম্বাৰ আপুনি কাগজ কল দুটা পুনৰুদ্ধাৰ কৰিম বুলি কৈছিল ৷ কি হ'ল? কাগজ কল দুটাৰ মাটি যন্ত্ৰপাতি এতিয়া বিক্ৰী কৰিব ওলাইছে ৷ অসমক এপিনৰ পৰা শেষ কৰি গৈছে মোদী চৰকাৰে ৷ অসমৰ মানুহে আপোনাক কি বুলি স্বাগতম জনাব?”

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীক সমালোচনা কৰি ৰিপুণ বৰাই পুনৰ ক'লে- “বান সাহায্য বাবে দিবলগীয়া টকা ক'ত দিলে? অসমত ডাবল চৰকাৰ চলা বুলি কয় ৷ অসম চৰকাৰে ৮০ হাজাৰ কোটি টকা ঋণ লৈছে ৷ জন্ম পাবলগীয়া সন্তানৰ মূৰত ৩৫,৬৯০ টকা ঋণৰ বোজা লৈ জন্ম ল'ব লাগিব ৷ অসমৰ মানুহৰ ওপৰত CAA  জাপি দিলে ৷ অসম চুক্তি ৰূপায়ণৰ নামত কি? অসমত হিন্দু মুছলমানৰ বিভেদ আনিলে ৷ অসমীয়া মানুহৰ ভাষা সংস্কৃতি ধ্বংস কৰিলে আপুনি ৷ NRCকো গাপ দি ৰাখিলে আপুনি ৷ বিদেশী ইচ্ছু জীয়াই ৰাখিব বিচাৰিছে মোদীয়ে ৷ বিদেশী ইচ্ছুক লৈ দোকান খুলিছে ৷ বিদেশী বুলি ভয় দেখুৱাই ভোট লোৱাৰ বাট বিচাৰিছে ৷ GST লৈছে কিন্তু অসমৰ টকাৰ অংশ আমাক দিয়া নাই ৷ অসমত আঁঠু লোৱা পুতলা চৰকাৰ পাতি থৈছে ৷”

মুঠতে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ অসম ভ্ৰমণৰ আগমূহূৰ্তত বৃহস্পতিবাৰে এনেদৰেই সৰব হৈ উঠা দেখা গ'ল প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি ৰিপুণ বৰাক ৷
Published by:Himangshu Bhuyan
First published:

শেহতীয়া বাতৰি