• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • মাহেকত ৮০,০০০খনকৈ গামোচা উৎপাদনৰ লক্ষ্য, নাজিৰাৰ ৭০০০ মহিলাক স্বাৱলম্ৱী কৰাৰ দিশত এটা NGO

মাহেকত ৮০,০০০খনকৈ গামোচা উৎপাদনৰ লক্ষ্য, নাজিৰাৰ ৭০০০ মহিলাক স্বাৱলম্ৱী কৰাৰ দিশত এটা NGO

মহিলাসকলে উৎপাদন কৰা ১২খন গামোচাৰ পৰা ৪ খন গামোচা 'আশ্ৰয়'ক প্ৰদান কৰিব লাগে৷

মহিলাসকলে উৎপাদন কৰা ১২খন গামোচাৰ পৰা ৪ খন গামোচা 'আশ্ৰয়'ক প্ৰদান কৰিব লাগে৷

মহিলাসকলে উৎপাদন কৰা ১২খন গামোচাৰ পৰা ৪ খন গামোচা 'আশ্ৰয়'ক প্ৰদান কৰিব লাগে৷

  • Share this:

মাহেকত ৮০০০০ খন থলুৱা গামোচা উৎপাদনৰ লক্ষ্যৰে আগবাঢ়িছে  শিৱসাগৰ জিলাৰ নাজিৰাৰ এটি স্বেচ্ছাসেৱী সংস্থা৷ যুৱ সমাজকৰ্মী ময়ূৰ বৰগোহাঁইৰ নেতৃত্বত নাজিৰাত গঢ় লৈ উঠা 'আশ্ৰয়' নামৰ স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনটোৱে বৰ্তমান নাজিৰা মহকুমাৰ লগতে ইয়াৰ দাঁতিকাষৰীয়া অঞ্চলৰ ৭০০০ মহিলাক দিছে আত্মনিৰ্ভৰশীলতাৰ পথ৷ সংগঠনটোৱে মহিলাসকলক গামোচা উৎপাদনৰ বাবে প্ৰদান কৰি আহিছে বিনামূলীয়া সূতা আৰু এই সূতাৰে গামোচা উৎপাদন কৰি স্বাৱলম্বী হৈছে মহিলাসকল ৷


নাজিৰা মহকুমাৰ বিভিন্ন অঞ্চলৰ  মহিলাক বিনামূলীয়া সূতা প্ৰদান কৰিছে 'আশ্ৰয়' নামৰ স্বেচ্ছাসেৱী  সংস্থাটোৱে ৷ কোৰোণা অতিমাৰীৰ এই বন্ধৰ সময়ছোৱাত সংগঠনটোৰ পৰা সূতা লাভ কৰা প্ৰতিগৰাকী মহিলাই নিজ ঘৰতে তাঁতশালত ১২খনকৈ ফুলাম গামোচা উৎপাদন কৰিছে৷ মহিলাসকলে উৎপাদন কৰা ১২খন গামোচাৰ পৰা ৪ খন গামোচা 'আশ্ৰয়'ক প্ৰদান কৰিব লাগে৷ এই চাৰিখন গামোচা আশ্ৰয়ে লাভ কৰাৰ পিছত পুনৰ মহিলাসকলক বিনামূলীয়া সূতা প্ৰদান কৰে সংগঠনটোৱে ৷


বহিঃৰাজ্যৰ  গামোচাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই মাহেকত অতি কমেও ৮০০০০খন গামোচা উৎপাদনৰ লক্ষ্য লৈছে সংগঠনটোৱে৷ ৬ বছৰ পূৰ্বে নাজিৰাত জন্ম হোৱা আশ্ৰয় নামৰ স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠনটোৱে মহিলাৰ লগতে বহু নিবনুৱা যুৱক–যুৱতীক দিছে আত্মনিৰ্ভৰশীলতাৰ পথ৷ বিপদৰ সময়ত আৰ্তজনকো সহায়ৰ হাত আগবঢ়াইছে সংগঠনটোৱে৷ ভৱিষ্যতে ১০০০০ গৰাকী মহিলাক গামোচা উৎপাদনৰ লগত জড়িত কৰোৱাৰ লক্ষ্য লৈছে সংগঠনটোৱে৷

Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি