• Home
  • »
  • News
  • »
  • assam
  • »
  • মুখ্যমন্ত্ৰীক লৈ প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি ভূপেন কুমাৰ বৰাই লিখিলে কবিতা, কি লিখিলে কবিতাত?

মুখ্যমন্ত্ৰীক লৈ প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি ভূপেন কুমাৰ বৰাই লিখিলে কবিতা, কি লিখিলে কবিতাত?

Bhupen Bora wrote poems about CM: ভূপেন কুমাৰ বৰাই লিখিলে- 'মই ফায়াৰ ব্রিগেড'

Bhupen Bora wrote poems about CM: ভূপেন কুমাৰ বৰাই লিখিলে- 'মই ফায়াৰ ব্রিগেড'

Bhupen Bora wrote poems about CM: ভূপেন কুমাৰ বৰাই লিখিলে- 'মই ফায়াৰ ব্রিগেড'

  • Share this:
“এই জুই জ্বলিছে, জ্বলিবই ৷ এই অভিযান চলিছে, চলিবই ৷ ড্ৰাগছৰ বিৰুদ্ধে অভিযান চলিবই৷”- এই মন্তব্য মঙলবাৰে বিৰোধী কংগ্ৰেছক সমালোচনা কৰি কৰিছিল মুখ্যমন্ত্ৰী ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই (CM Himanta Biswa Sarma)৷ মুখ্যমন্ত্ৰী ড° শৰ্মাই কৰা এই ঘোষণাৰ পিছতে ৰাতিয়েই এটা কবিতা লিখিলে অসম প্ৰদেশ কংগ্ৰেছৰ সভাপতি ভূপেন কুমাৰ বৰাই (AACC president Bhupen Kumar Bora) ৷ মুখ্যমন্ত্ৰী ড° শৰ্মাক লৈ ভূপেন কুমাৰ বৰাই লিখা কবিতাটো তলত উল্লেখ কৰিলোঁ-

মই ‘ফায়াৰ ব্রিগেড'

#ভূপেন কুমাৰ বৰা

বজাৰত জ্বলিছে জুই, চৰকাৰ আছে শুই/ নিবনুৱাৰ বুকুতো জ্বলিছে জুই, বুলেট খাই কীর্তিকমল আছে শুই/ দুখীয়াৰ পেটতো জ্বলিছে জুই, শুদা চাউল এমুঠি খাই আমিও আছোঁ শুই/ পুলিচ পিটিকা হ'ব অপৰাধী ধৰিলে, সংবাদ সোপা দিব ৰাজমাতাৰ খবৰ ছপালে/ মিজো সীমান্ততো জ্বলি আছে জুই, দেখিছিলোঁ তাত চকুৰ পানীৰ নৈ/ জাতি-মাটি-ভেটি এৰি দিব গৈ, মেঘালয়ে আদৰিব বৰপীৰা লৈ/ গণতন্ত্র তোমাৰ মন্ত্ৰ, ন্যায়, সমতা, স্বাধীনতা আৰু ভাতৃত্ব আজিৰ অসমত সকলো লাঞ্ছত-বঞ্চিত/ ছেম, দীপাঞ্জল, বিজেন্দ্ৰ, আলিম আৰু ঈশ্বৰেও দেখিলে জুই/ তেজে ধোৱা পঞ্চ-শ্বহীদ দেশমাতৃৰ কোলাত আছে শুই/ খৰি ফলাদি জাতিক ফালিছে, দাউদাউকৈ যেন জ্বলিছে জুই/ জাতিৰ মূৰত জ্বলিছে হৃদয়তো জাতিৰ একুৰা জুই/ চৰকাৰ তই জ্বলাইছ/মই নুমুৱাম, ময়েই ‘ফায়াৰ ব্রিগেড' হৈ পানী ছটিয়াম, মই জুই নুমুৱাম।
Published by:Gautam Barman
First published: