IDOLৰ পৰা স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লৈছে নেকি? আপোনাৰ ডিগ্ৰী বৈধ নে অবৈধ? চাওক এই প্ৰতিবেদন

News18 Assam | News18-Assam
Updated:December 2, 2019, 1:55 PM IST
IDOLৰ পৰা স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লৈছে নেকি? আপোনাৰ ডিগ্ৰী বৈধ নে অবৈধ? চাওক এই প্ৰতিবেদন
CAGৰ প্ৰতিবেদনক লৈ তদন্ত ঘোষণা কৰিছে গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্যই। NEWS18ক এই কথা জনালে উপাচাৰ্য প্ৰতাপজ্যোতি সন্দিকৈয়ে।

CAGৰ প্ৰতিবেদনক লৈ তদন্ত ঘোষণা কৰিছে গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্যই। NEWS18ক এই কথা জনালে উপাচাৰ্য প্ৰতাপজ্যোতি সন্দিকৈয়ে।

  • Share this:
গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ IDOL-এ জীৱন বৰবাদ কৰিলে ৰাজ্যৰ ৭৩ হাজাৰ ৯১২ গৰাকী শিক্ষাৰ্থীৰ। এই ভয়ংকৰ তথ্য উন্মোচন হৈছে বিধানসভাৰ শীতকালীন অধিৱেশনত দাখিল কৰা CAGৰ প্ৰতিবেদনত। এই প্ৰতিবেদনত স্পষ্টকৈ কোৱা হৈছে যে ২০১০–১১ৰ পৰা ২০১৬–১৭ শিক্ষাবৰ্ষলৈ IDOL–এ অনুমোদন অবিহনেই কৰি আহিছে ২১টা বিষয়ৰ শিক্ষাদান। UGC, AICTEৰ অলক্ষিতেই IDOL-এ কৰিছে আহিছে অনুমোদনবিহীন পাঠ্যক্ৰমৰ শিক্ষাদান। ইখনৰ পিছত সিখন ভুৱা শপতনামা দি IDOL–এ বৰজাপি পিন্ধাইছিল UGCক।

IDOLৰ কোনকেইটা পাঠ্যক্ৰম বৈধ :
CAGৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ডিছটেন্স এডুকেশ্যন কাউন্সিল (DEC)-এ ৩ বছৰৰ বাবে কেৱল ৮টা পাঠ্যক্ৰমৰ অনুমতি দিছিল IDOLক।
ইংৰাজী, অসমীয়া, বড়ো, বাংলা, অৰ্থনীতি, বুৰঞ্জী, MSc. IT, MSJ Moduler পাঠ্যক্ৰমৰহে অনুমতি দিছিল DEC–এ।
এই পাঠ্যক্ৰমসমূহৰ বাদে IDOL–এ আগবঢ়োৱা বাকী পাঠ্যক্ৰম আছিল ভুৱা। অৰ্থাৎ এই ৮টা পাঠ্যক্ৰমৰ বাদে আন পাঠ্যক্ৰমত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী গ্ৰহণ কৰা IDOLৰ ছাত্ৰ–ছাত্ৰীসকলৰ ডিগ্ৰী কোনোধৰণৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ চাকৰিৰ বাবে গ্ৰহণযোগ্য নহ’ব।

২০১০-১১ শিক্ষাবৰ্ষৰ পৰা ২০১২-১৩ শিক্ষাবৰ্ষলৈ এই অনুমতি দিছিল যদিও পিছত ২০১৪ৰ পৰা ২০১৮লৈ পুনৰ বৃদ্ধি কৰিছিল ম্যাদ। এই নিৰ্দিষ্ট ৮টা পাঠ্যক্ৰমৰ বাদে আন পাঠ্যক্ৰমৰ শিক্ষা দিব নোৱাৰিব বুলি নিৰ্দেশ IDOLক। অবৈধ পাঠ্যক্ৰমৰ নামত শিক্ষাৰ্থীৰ পৰা IDOL–এ সৰকাইছিল ৩৯.০৬ কোটি টকা।

উল্লেখযোগ্য যে নতুন পাঠ্যক্ৰম গ্ৰহণ নকৰা বুলি UGCক ভুৱা শপতনামা দিছিল গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ে। ২০০৬–১৬ চনলৈ ছাত্ৰ–ছাত্ৰীৰ ভৱিষ্যৎ ধ্বংসৰ গৰাহলৈ ঠেলি দিয়া IDOLৰ সঞ্চালক আছিল ড৹ কন্দৰ্প দাস। সেইসময়ত গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্য আছিল ড৹ মৃদুল হাজৰিকা।

ইফালে, CAGৰ প্ৰতিবেদনক লৈ তদন্ত ঘোষণা কৰিছে গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ উপাচাৰ্যই। NEWS18ক এই কথা জনালে উপাচাৰ্য প্ৰতাপজ্যোতি সন্দিকৈয়ে। তদন্তৰ আওতালৈ আনিব IDOLৰ তদানীন্তন সঞ্চালক ড৹ কন্দৰ্প দাসক। তদন্তৰ বাবে উপচাৰ্যই গঠন কৰিছে ৭জনীয়া তদন্ত কমিটী। CAGৰ প্ৰতিবেদনৰ পিছতে এতিয়া হাহাকাৰ লাগিছে বিশ্ববিদ্যালয়খনত।


NEWS18 অসম সকলো খবৰ সকলোতকৈ আগত। প্ৰতি মুহূৰ্তৰ খবৰ পাবলৈ YouTube Facebook আৰু Twitter ত আমাক ফল’ কৰক।

আৰু চাওক পৰৱৰ্তী বাতৰি